„Orlen Lietuvą“ ruošiasi pirkti Kremliaus valdoma „Rosnieft“

Ketvirtadienio „Dziennik Gazeta pravna“ tvirtina, kad „PKN Orlen“ ieško strateginio partnerio, kuriam parduotų iki 25 proc. Mažeikių naftos įmonės akcijų.
Anot laikraščio, šiuo „strateginiu partneriu“ gali tapti Kremliaus valdoma „Rosnieft“. Lenkų dienraščio teigimu, „PKN Orlen“ jam trečiadienį oficialiai patvirtino ieškantis Mažeikių naftos įmonei strateginio partnerio. Koncerno atstovai pabrėžia, kad tai vienintelis galimas scenarijus, nes apie visišką lenkų pasitraukimą iš Lietuvos nėra kalbos.

Anot dienraščio šaltinių, daugiausia šansų patekti į Mažeikius turi Kremliaus valdomas koncernas „Rosnieft“, perėmęs subankrutavusio „Jukos“ aktyvus, nes kiti potencialūs investuotojai tokių planų jau atsisakė. Skaičiuojama, kad už Mažeikių naftos įmonės mažumos akcijų paketą „PKN Orlen“ gali gauti 1,25 mlrd. zlotų, o tai perpus mažiau nei toks paketas kainavo „PKN Orlen“ perkant „Mažeikių naftą“.

 

„PKN Orlen“ neatskleidžia detalių, kokią strateginę partnerystę turi galvoje. Ekspertai svarsto dvi galimybes – 25 proc. Mažeikių naftos įmonės akcijų pardavimą arba bendrovės performavimą į paslaugų įmonę, kuri aptarnautų partnerį, perdirbdama jo naftą. Pasak dienraščio, antrasis sprendimas mažiau tikėtinas, nes Mažeikių naftos įmonė savo istorijoje jau turi 1990 metų patirtį, kai aptarnaudama rusų koncernus atsidūrė ties bankroto riba, kadangi rusai už paslaugą moka ne pinigais, bet nafta.

 

Lietuvos premjeras Andrius Kubilius pranešimus apie galimą Mažeikių naftos įmonės pardavimą vadina gandais, kuriuos neva girdi jau pusantrų, o gal net dvejus metus.

„Iki šiol girdime tik gandus. Vieni sako, kad jau žino, kas pirks, kita pusė, kuri turėtų parduoti, sako nieko nesiruošianti parduoti, o kaip tik gal norėtų ką nors Lietuvoje įsigyti. Jeigu iki šiol Mažeikių naftos įmonės savininkai „PKN Orlen“ nori įsigyti „Klaipėdos naftą“, o tuo pat metu eina gandai, kad Rusijos kompanijos jau ruošiasi nupirkti visą Lietuvoje turimą „PKN Orlen“ turtą, tai ar protinga būtų „PKN Orlen“ kompanijos praktika tuo pat metu ir prašyti, kad jai būtų parduota „Klaipėdos nafta“, ir tuo pat metu pardavinėti savo turimas akcijas“, – trečiadienį teigė A. Kubilius.

 

{alfa2}