Sausis – geriausias laikas planuoti metų išlaidas ir finansinius tikslus

Alfa.lt

 Britanijos žurnalistai neseniai sudarė keisčiausių patarimų, kaip taupyti pinigus, sąrašą. Vienas jų – išnaudoti šildomąjį kačių potencialą, kad mažiau reikėtų mokėti už šildymą. Labiau sušilti šis mielas naminis gyvūnėlis gal ir padės, tačiau sąskaitų už šildymą tikrai neapmokės.
O norint, kad šios sąskaitos ir kitos daugiau ar mažiau nereguliarios išlaidos – draudimas, padangų keitimas, artimųjų ir draugų gimtadieniai, metų šventės, mokslo metų pradžia ir pan. – nebūtų tokios skausmingos jūsų biudžetui, jas reikėtų planuoti ir šioms išlaidoms pradėti kaupti iš anksto.

Juk kur kas paprasčiau kas mėnesį atidėti po 25 ar 50 litų būsimajai Rugsėjo 1-ajai, nei rugpjūtį, ir dar dažniausiai po atostogų, bandyti iš karto piniginėje atrasti 300 ar 600 litų.

 

Kodėl svarbu planuoti metams?

Ilgalaikis planavimas ypač reikalingas tiems žmonėms, kurie gauna nepastovias pajamas. Iš tiesų, juk sudėtinga susidaryti racionalų šeimos biudžetą, jei vasarą, pavyzdžiui, uždirbi gerokai daugiau nei žiemą ar atvirkščiai. Planuoti tik mėnesiui tokiu atveju nėra itin patogu, nes gali būti taip, kad vienus mėnesius negalėsite sudurti galo su galu, o kitais leisite sau daugiau, nei būtina.

 

Ilgalaikis planavimas turi ir psichologinių pliusų – visų pirma jis leidžia matyti perspektyvą ir planuoti ateitį, taigi suteikia tam tikrą saugumo jausmą. Kartu, pavyzdžiui, metų biudžeto planavimas leidžia būti lankstesniam – tiksliau pritaikyti poreikius prie vieno ar kito mėnesio finansinių galimybių, iš anksto pasiruošti „pagalvę“ sudėtingesniam laikotarpiui.

 

Kita vertus, ilgalaikiam planavimui reikia didesnio žmogaus pasiryžimo ir savikontrolės. Juk taip paprasta vieną mėnesį išleisti daugiau, nei turi („ai, kitą mėnesį daugiau uždirbsiu“), antrą, o paskui, žiūrėk, ir į skolas įklimpai. Todėl metų biudžetą lengviau vesti tiems, kas jau išsiugdė tam tikrą finansinę savikontrolę pildydamas mėnesio biudžetą. Tačiau bet kokiu atveju žvilgsnis į ateitį reikalingas kiekvienam.

 

Jei kiekvieną mėnesį vedate namų biudžetą, turbūt pastebėjote, kad dėl įvairių priežasčių gerokai svyruoja jūsų pajamos ar išlaidos. Gerai parengtas metų biudžetas ir iš anksto įvairiems tikslams kaupiamos lėšos gali padėti išlyginti jūsų finansines duobes ir išvengti problemų tais mėnesiais, kai išlaidos galbūt net viršija pajamas.

 

Ne vienoje išsivysčiusioje pasaulio šalyje įprasta planuoti metų pajamas bei išlaidas. Daugelyje jų netgi darbuotojo atlyginimas sutartyje su darbdaviu įrašomas ne mėnesio, o metų dydžio. Toks skaičiavimas padeda efektyviau valdyti asmeninius finansus, išvengti finansinių duobių ir įvairių klaidų.

 

Suplanuoti metų biudžetą galima bet kada, bet geriausia tai daryti metų pradžioje. Juk beveik viską mes skaičiuojame nuo sausio iki gruodžio, o ir „naują gyvenimą“ paprastai pradedame nuo sausio.

 

Planuoti metų pradžioje naudinga ir štai dėl ko – nebus sunku po metų prisiminti, kad reikia peržiūrėti plano laikymosi rezultatus ir atnaujinti jį. Tad daug nesvarstę susėskime drauge ir suplanuokime jūsų finansinius metus. Patikėkite, tam padaryti nereikia išankstinio pasiruošimo – pakanka popieriaus lapo ir pieštuko.

 

1 žingsnis. Nereguliarių išlaidų kalendorius

2010 metų biudžetą suplanuoti bus paprasčiau, jei pernai vedėte mėnesio biudžetą. Jei to nedarėte, pirmiausia pabandykite suskaičiuoti, kiek pinigų reikėjo 2009 metais, kokios buvo didžiausios išlaidos.

 

Pabandykite prisiminti, kaip gyvenote kiekvieną mėnesį – sausį, vasarį, kovą. Apžvelkite, kokie įvykiai jus lydėjo kiekvieną mėnesį, galbūt ką nors šventėte, galbūt atostogavote ar, priešingai, patyrėte netikėtų ir nemalonių išlaidų.

 

Svarbu nepamiršti įvairių nereguliarių išlaidų, kad vėliau dėl jų neišauštų ta „juodoji“ diena, kai prireiktų eikvoti ypatingiems atvejams kaupiamą jūsų rezervą ar dar blogiau – skolintis.

 

Jei į galvą sunkiai šauna minčių, kokios gali būti tos nereguliarios išlaidos, pamėginkite sudaryti jų kalendorių.
Norint kuo tiksliau susiplanuoti nereguliarias išlaidas, galima susidaryti kalendorių, kuriame būtų pažymėtos ne tik svarbiausios metų šventės ir įvairios galimos didžiausios metų išlaidos, bet ir draugų bei artimųjų gimtadieniai.

 

Tuomet ne tik iš anksto žinosite, kiek pinigų reikės dovanoms ar vaišėms, bet ir neužmiršite jų pasveikinti. Be to, sveikinimus planuojant iš anksto, daugiau galimybių pasinaudoti kūrybiškumu ir mažiau – pinigine.

 

2 žingsnis. Mėnesio įmokų santaupoms grafiko sudarymas

Surašę savo nereguliarias metų išlaidas ir (ar) finansinius tikslus (pvz., sukaupti tam tikrą sumą juodos dienos rezervui, mokslams universitete, kelionei, automobiliui ar pan.), įvertinkite, kokios sumos reikia kiekvienam tikslui ir (ar) nereguliarioms išlaidoms, kiek pinigų galbūt jau turite sukaupę.

 

Norėdami sužinoti, kiek pinigų turite atsidėti per mėnesį, atlikite nesudėtingą aritmetinį veiksmą: trūkstamą sumą kiekvienoje biudžeto eilutėje padalinkite iš mėnesių, likusių iki to tikslo, skaičiaus. Tada susumuokite paskutinio stulpelio eilutes.

 

Jeigu nereguliarios išlaidos per metus pasiskirsto gan tolygiai, galima daryti dar paprasčiau – norimą sukaupti sumą padalinkite iš dvylikos mėnesių ir sužinosite, kiek turite atsidėti kas mėnesį.

 

Žinoma, kiekvienas turi numatyti savo nereguliarias išlaidas ir tikslus pagal poreikius, bet visiems vertėtų numatyti papildomą metų biudžeto eilutę „kitoms“ ar „nenumatytoms“ išlaidoms. Jų gali prireikti sugedus šaldytuvui, automobiliui, susirgus ir pan. Kaupti lėšas nenumatytoms išlaidoms ypač patartina tiems, kurie sunkiai subalansuoja savo mėnesio biudžetą, t. y., kai ir nenutikus nieko rimto, kartkartėmis pritrūksta pinigų mėnesio pabaigoje.

 

Tiesa, finansines atsargas, kitaip nei sodo gėrybes ar širdžiai mielus niekučius, kaupkite ne stiklainiuose ar stalčiuose, o indėlių sąskaitose. Taip saugiau, o dar uždirbsite didesnes ar mažesnes palūkanas.

 

Kaupti sąskaitose tiesiog būtina tiems, kurie ne be pagrindo abejoja savo valia. Jūsų santaupoms bus kur kas saugiau, jei kiekvieno mėnesio mokėjimus atliksite pasinaudodami periodinio pervedimo paslauga.

swedbank.lt/manofinansai