Kasmet nuo rūkymo miršta 7 000 Lietuvos gyventojų

 Išmeskite cigarečių pakelį, gulintį šalia jūsų kompiuterio. Išmeskite ir tą, tūnantį jūsų rankinėje. Tarptautinės kovos su vėžio liga draugijos ir įvairių pasaulio šalių gydytojų onkologų iniciatyva kiekvienais metais trečiasis lapkričio ketvirtadienis minimas kaip Tarptautinė nerūkymo diena. Šiemet tai – lapkričio 19-oji.

 

Siekiama priminti, kokią žalą rūkančiųjų ir nerūkančiųjų sveikatai kelia rūkymas, vis dar išliekantis vienu iš svarbiausių lėtinių neinfekcinių ligų rizikos faktoriumi, lemiančiu ketvirtadalį visų mirčių nuo širdies kraujagyslių ligų, trečdalį mirčių nuo vėžio, 70% nuo kvėpavimo sistemos ligų. Apibendrinant įvairių šalių sveikatos rodiklius, galima teigti, kad nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kasmet prieš laiką miršta daugiau kaip 4 900 000 žmonių, iš jų 1 200 000 Europos gyventojai, 7 000 – Lietuvos gyventojai.

 

Vokietijos vėžio draugija visai neseniai išplatino atnaujintą kancerogenų – vėžį sukeliančių medžiagų sąrašą. Tabako dūmai yra nuodingas mišinys, susidedantis iš tūkstančių sudedamųjų dalių, kurių dalis yra kancerogeninės. Remiantis šiuo metu turimomis žiniomis, tabako dūmuose yra 90 kancerogenų, kurių sąrašas buvo sudarytas, remiantis Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros (IARC) ir Vokietijos mokslininkų tyrimo draugijos duomenimis.

 

Tabako dūmų kancerogeninių medžiagų sąrašas nėra baigtinis. Mokslininkai ir toliau tyrinėja tabako dūmų sudedamąsias dalis, todėl ateityje bus skelbiami nauji kancerogenai.

 

Greta kancerogeninio poveikio, tabako dūmuose esančios medžiagos slopina organizmo imuninį atsaką ir organizmas nesugeba atpažinti ir sunaikinti pakitusių (mutavusių) ląstelių.

 

Priemonės kovai

Štai kodėl imta kalbėti ir apie įspėjimų apie tabako žalą ant tabako gaminių keitimą. Iki šiol daugumoje valstybių esančius tekstinius įspėjimus planuojama papildyti ir vaizdine informacija. Pirmosios apie tai prašneko Ispanija bei Danija, ketinančios siekti, kad ant cigarečių pakelių atsirastų spalvotos nuo dūmų pajuodusių plaučių ar negyvų kūnų morge nuotraukos.

 

Tabako gaminių reklamos, rūkymo maitinimo sektoriuje bei kitose viešose vietose draudimai, paskutiniaisiais metais stipriai beveik visoje Europoje išaugęs tabako gaminių akcizo mokestis jau nieko nebestebina, mano valdininkai.

 

Vis daugiau šalių ketina spręsti rūkymo sveikatos priežiūros sektoriuje problemas, Lenkija numato uždrausti rūkyti automobiliuose, jei juose yra vaikų. Pasaulio sveikatos organizacija jau keletą metų ypatingai akcentuoja pasyviojo rūkymo pavojų.

 

Statistiškai 75% rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, bet ne visiems tai pasiseka be artimųjų ar specialistų pagalbos.

 

Ar tikrai išmetėte tą cigarečių pakelį, kurį turite palto kišenėje?

 

Dovilė Viliauskaitė

www.cityout.lt informacija.