Pirmoji Lietuvoje kiaulių gripo auka – keturiolikmetis

Valstietis.lt

 Šiandien Lietuvoje patvirtintas pirmas mirties atvejis dėl vadinamojo kiaulių gripo A(H1N1). Pirmasis mirties atvejis užfiksuotas Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK). Trečiadienį KMUK Vaikų intensyvios terapijos skyriuje užgeso keturiolikmečio kiaulių gripu sirgusio paauglio gyvybė. Lietuvoje šiuo metu yra diagnozuota daugiau nei 100 susirgimų pandeminiu gripu.

 

Paaugliui išsivystė sunki bakterinė infekcija

Apie pirmąjį mirties nuo kiaulių gripo atvejį trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje pranešė sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas. „Konstatuotas mirties atvejis, gydytojai dabar tiria, kokios komplikacijos, bus pateikta speciali išvada, bet vaikas, kuris mirė, sirgo A(H1N1) gripu, tai patvirtinta laboratoriniais tyrimais”, – žurnalistams sakė A.Čaplikas.

 

Naujienų portalui Valstietis.lt KMUK Vaikų intensyvios terapijos skyriaus gydytoja reanimatologė Ilona Stirbienė sakė, jog jų skyriuje keturias dienas gydytam paaugliui buvo išsivysčiusi sunki bakterinė infekcija, kuri labiausiai pakenkė plaučiams.

 

Į KMUK berniukas pateko lapkričio 13-ąją. Paauglys į ligoninę atvežtas, nes skundėsi gripo simptomais. Jau kitą dieną, pablogėjus ligonio būklei, jis perkeltas gydyti į Vaikų intensyvios terapijos skyrių. Tačiau reanimatologams nepavyko išgelbėti berniuko gyvybės – bakterinės infekcijos sukelta plaučių komplikacija buvo mirtina.

 

Pandeminio gripo programai – papildomos lėšos

Dėl didelio susirgusiųjų skaičiaus jau nėra tiriami visi užsikrėtusieji gripu ir dėl užsikrėtimo pandeminiu gripu. Dabar šalyje dėl kiaulių gripo yra tiriami tik į ligonines patekę dėl gripo komplikacijų ligoniai.

 

Vyriausybės nutarimu pandeminio gripo programai vykdyti nuspręsta skirti 1,7 mln. litų. Iš jų 700 tūkst. bus skirti vakcinai įsigyti, o už 1 mln. litų bus papildytos antivirusinių vaistų atsargos.

 

Trečiadienį pranešama, jog Lenkijoje mirė jau ketvirtas kiaulių gripu sirgęs žmogus. Ketvirtoji viruso A(H1N1) auka – 55 metų moteris iš Gdansko. Tuo tarpu dar dviejų kiaulių gripu sergančių žmonių – 27 metų kunigo ir 31 metų gydytojo – sveikatos būklė yra kritinė.

 

Kai kurie miestai jau paskelbė gripo epidemijas

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) visuomenės sveikatos specialistės Gretos Amansenkovaitės teigimu, šiuo metu, lyginant su praeita savaite, didžiuosiuose miestuose įregistruotų susirgimų skaičius yra tikrai padidėjęs. Jeigu 45 šių metų savaitę Lietuvoje sergamumas gripu 10 tūkst. gyventojų siekė tik 43, tai jau 46 savaitę šis rodiklis siekia 90.

 

Vilnius jau pasiekė epideminį lygį, kai jau galima skelbti gripo epidemiją. Sergamumas gripu ir ŪVKTI Vilniuje jau viršijo epideminį lygį (10 tūkst. gyventojų – 105,9 susirgimai) – antradienio pavakare sostinėje paskelbta epidemija.

 

Kaune praeitą savaitę susirgusiųjų gripu ir ŪVKTI buvo 85, Klaipėdoje – 52, Šiauliuose – 92,6, Panevėžyje – 90,9. Šalies Visuomenės sveikatos centrų duomenimis, epideminis sergamumo gripu ir ŪVKTI lygis registruojamas Alytaus (rod. 138,8), Marijampolės (rod. 135,5), Jonavos (rod. 308,0), Kaišiadorių (rod. 130,0), Utenos (rod. 99,6), Visagino (rod. 97,6), Trakų (rod. 98,2), Molėtų (rod. 112,2), Ignalinos (rod. 111,0) ir Ukmergės (rod. 268,8) rajonuose.

 

Jeigu daugiau kaip pusėje Lietuvos savivaldybių teritorijų vienu metu paskelbiama gripo epidemija, Valstybinė gripo pandemijos komisija teikia siūlymą Vyriausybės Ekstremalių situacijų komisijai dėl gripo epidemijos paskelbimo Lietuvoje. Šiuo metu gripo epidemijos yra paskelbtos Jonavoje, Kiašiadoryse, Ignalinoje, Ukmergėje, Vilniuje.

 

Apie kiaulių gripą

Kiaulių gripas A(H1N1) – 2009 metų gripas, Meksikietiškas gripas yra viena gripo atmainų, susiformavusi kiaulių terpėje, mutavusi į pavojingą zoonotinę žmogui formą ir 2009 m. balandį pradėjusi plisti tarp žmonių pasauliniu mastu. Kiaulių gripas kaip ir sezoninis gripas negydomas praeina per savaitę. 2009 m. balandžio 30 d. PSO pasiūlė nevadinti šio susirgimo kiaulių gripu, kadangi jis plito tik tarp žmonių.

 

Iki 2009 m. žmonių užsikrėtimo gripu (kitomis atmainomis) nuo kiaulių atvejai buvo itin reti, paprastai tarp žmonių, dirbančių su sergančiomis kiaulėmis, registruojami nuo 6-ojo dešimtmečio, JAV viso 12 atvejų nuo 2005 m. iki 2009 m. Tiesioginis ligos perdavimas iš žmogaus žmogui buvo pasitaikęs praeityje, tačiau retai. JAV, kurioje pasitaikančių virusų įvairovė didesnė nei kitose šalyse, kiaulių gripą kiaulėse sukeliantiems virusams stebėti buvo vykdomos atitinkamos programos.

 

Iš nesenų žmogaus susirgimų, vienas buvo registruotas 2008 m. lapkritį Ispanijoje, ir susirgęs patyrė tik silpnus ligos simptomus. 2009 m. viruso kilmė nėra visiškai aiški, kadangi jis savo struktūra labai stipriai skiriasi nuo kitų H1N1 variantų.

 

2009 m. balandžio 20-22 d. pasaulyje pradėjęs plisti virusas pradiniais duomenimis yra A/H1N1 pogrupio keturių štamų rekombinacija: vieno paukščių gripo, vieno žmogaus gripo ir dviejų kiaulės gripo štamų. Šio viruso pirmtakas – ispaniškasis gripas, sukėlęs epidemiją 1918 – 1919 m.

 

Pirminis židinys pastebėtas Meksikoje (Vera Krus apylinkėse), šalyje iki gegužės 3 d. iš 101 įtariamų mirčių nuo šio gripo patvirtintos 19. Meksikos sveikatos ministro José Ángel Córdova teigimu, pagal ikišiolinius tyrimus sprendžiant, mirtingumas prilyginamas su įprastu gripu siejamam mirtingumui, ir pavojus pražioje galimai buvo pervertintas.

 

Šiam gripui būdingi ir gali pasireikšti įprasti gripo požymiai: temperatūra (virš 38° C), gerklės ir galvos skausmas, kraujinga sloga, kosulys, vėmimas, viduriavimas, nuovargis, apetito stoka, galimos komplikacijos plaučiuose, panašiai kaip SARS atveju, tačiau išskyrus Meksiką, kitose šalyse žmonės perserga be didesnių komplikacijų ir be pavojaus gyvybei.

 

Gripas perduodamas nuo žmogaus žmogui lašeliniu būdu.Profilaktiškai rekomenduojama įprasta gripo prevencijos higiena: dažnai plauti rankas muilu, vengti masinio susibūrimo vietų, prisidengti čiaudint bei kosint (naudojant nosines, ribojamas viruso plitimas į aplinką), vėdinti ir drėkinti patalpas, nuvalyti dažnai liečiamus kietus paviršius (durų rankenas). Virta kiauliena jokio pavojaus nekelia.

 

A(H1N1) Lietuvoje

2009 m. gegužės 1 d. rytą žiniasklaida plačiai komentavo tris įtariamus kiaulių gripo atvejus grįžusio iš Meksikos panevėžiečio šeimoje bei vieną kitą atvejį, tirtą AIDS centre, o vakare iš Londono laboratorijos pranešta – gripo H1N1 mėginiuose neaptikta.

 

Žiniasklaidos komentarų metu kilo masiškas vaistų pirkimas, tačiau medikai įspėja – nereikalingas vaistų vartojimas gali pagreitinti atsparios vaistams gripo formos susidarymą nuo kurios gali kentėti ir aplinkiniai. 2009 m. birželio 27 d. buvo pranešta, kad 37 metų tauragiškis grįžęs iš Indijos užsikrėtė lengva kiaulių gripo forma.