Nėščiosios turi galimybę nemokamai išsitirti šulinių vandenis

 Vanduo yra gyvybės šaltinis. Be vandens neišgyventų nė vienas gyvas organizmas. Žmogaus organizmas sudarytas iš skysčių, kartais jaučiamas skysčių trūkumas. Žmogaus organizme yra 65 – 70 % vandens. Rekomenduojama per parą žmogui išgerti bent 2 l gėlo vandens.

 

Vanduo reikalingas kiekvienam – ir vaikui, ir suaugusiam, ir senyvo amžiaus žmonėms, ir kūdikiams, gyvenantiems motinos įsčiose.
Dažnas, tikriausiai, nesusimąstome, kaip galime pakenkti patys sau ir savo artimiesiems vartodami vandenį. Ypač jautriai gali sureaguoti dar negimę kūdikiai.

 

Šulinių vandenį Lietuvoje vartoja beveik 1 mln. gyventojų. Daugumai šių žmonių – tai vienintelis geriamojo vandens šaltinis. Deja, gruntinį vandenį nėra saugu vartoti dėl galimo jo užterštumo nitratais ir nitritais. Nitratai požeminiame vandenyje atsiranda ir natūraliu būdu, bet pagrindinis gruntinio vandens teršėjas nitratais yra netinkama žemės ūkio veikla.

 

Nitritai ir nitratai yra toksinės medžiagos, pavojingos ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Patekę į žmogaus organizmą, nitratai virsta nitritais, trikdo deguonies tiekimą audiniams. Šį procesą skatina mikroorganizmai, tarp jų ir tie, kurie patenka su geriamuoju vandeniu.

 

Tai ypač pavojinga naujagimiams ir kūdikiams pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Nitratų poveikiui itin jautrūs ir užkrečiamosiomis ligomis sergantys vaikai, senyvi žmonės, o taip pat sergantieji širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis, mažakraujyste.

 

Nitratais ir nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šių medžiagų negalima pašalinti nei virinant, nei filtruojant vandenį buitiniais filtrais. Apie vandens užterštumą sužinoma tik atlikus laboratorinius tyrimus. Didžiausia leidžiama geriamojo vandens nitratų koncentracija – 50 mg/l, nitritų – 0,5 mg/l.

 

Taigi, šachtinis ar negilus gręžtinis šulinys – ypatingos priežiūros reikalingas įrenginys. Jame gali būti ir labai gero, ir labai kenksmingo vandens. Tai lemia šulinio vieta ir jo priežiūra.

 

Telšių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus specialistai pataria prieš naudojant šulinių vandenį išsitirti. Nėščiosioms, bei kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus šis tyrimas atliekamas nemokamai, reikia tik kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris duos nukreipimą į visuomenės sveikatos centrą.

 

Per šių metų tirs ketvirčius Telšių apskrityje buvo ištirta 219 šulinių vanduo. 80,8 proc. tirtų šulinių vanduo pagal tirtus mikrobiologinius (žarninių lazdelių skaičius) rodiklius, o 69 proc. pagal tirtus cheminius (nitritas, nitratas, amonis) rodiklius atitiko nustatytus reikalavimus geriamam vandeniui. 66 šulinių vandenyje buvo nustatytas viršijantis leistinas normas nitratų ir nitritų kiekis.

 

www.infomazeikiai.lt