Seime – vieni besočiai

Vilniausdiena.lt

 

 

2,8 tūkst. litų taksi paslaugoms, 5 tūkst. litų knygoms, 1,5 tūkst. už vizitines korteles – tokie skaičiai mirga nuolat apie diržų veržimąsi kalbančių Seimo narių parlamentinių išlaidų ataskaitose. Jau nebejuokinga.

 

Iki paskutinio cento!

Seimo narių parlamentinių išlaidų ataskaitose įtartinai dažnai kartojasi vienas skaičius: bendra suma – 10 710,00 litų. Tai maksimali suma, kurią parlamentarai per tris mėnesius gali skirti parlamentinei veiklai. 18 Seimo narių nurodė išleidę būtent tokią sumą, dar 59 parlamentarai išleido daugiau kaip 10 tūkst. litų, valstybei palikdami tik kelis šimtus, keliasdešimt ar vos kelis litus.

 

Tarp tokių „geradarių“, išleidusių ne viską, o beveik viską, – Arūno Valinsko didysis priešas Laimontas Dinius (jam iki maksimumo pritrūko vos 9,8 lito), etiketo ekspertas Arminas Lydeka (10,32 lito) ir Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas – jis per antrą metų ketvirtį valstybei sutaupė „net“ 10 litų ir 8 centus.

 

Tarp absoliučiai visą sumą išleidusių Seimo narių – „gėjų pupulis“ Petras Gražulis, buvęs ŽAS lyderis Linas Karalius, blaivybės sargas Antanas Matulas, Rolandą Paksą iš prezidento kėdės išvertęs Julius Sabatauskas ir kiti.

 

Šie išlaidavimo lyderiai taip stengėsi, kad parlamentinėms išlaidoms priskyrė net visiškas smulkmenas. Štai J.Sabatauskas panoro, kad valstybė sumokėtų jo banko sąskaitos administravimo mokesčius – 22 centus. Beje, tokias „milžiniškas“ išlaidas, svyruojančias nuo 2 iki 20 litų, sumanė susigrąžinti ištisos dešimtys Seimo narių.

 

P.Gražulis, išbartas už tai, kad iš valstybės kišenės moka išperkamąją nuomą už prabangų „BMW X5“, dabar mašinos nuomai nurodo skiriantis „tik“ 4,8 tūkst. litų. Bet staiga išaugo mašinos remonto, priežiūros išlaidos, parlamentarui prisireikė iš valstybės kišenės automobilį apdrausti, mokėti už degalus ir t.t. Ir lyg tyčia vėl susidarė magiška 10 710 litų suma.

 

Galima ir daugiau

Keletas Seimo narių, matyt, per vėlai susiprotėjo galintys išleisti daugiau. Štai socialdemokratė Irena Šiaulienė, Tvarkos ir teisingumo partijos narė Ona Valiukevičiūtė ir konservatorius Emanuelis Zingeris netgi viršijo 10 710 litų limitą.

 

Priežastis paprasta: politikai neva pamiršo, kad už mašinos nuomą mokėjo ir per ankstesnį ketvirtį, taigi jų parlamentinės išlaidos padidėjo 2–8 tūkst. litų.

 

Tiesa, buvo ir sąžiningai pasielgusių. Pavyzdžiui, ekspremjeras Gediminas Kirkilas parlamentinėmis lėšomis apskritai nesinaudojo jau antrą ketvirtį iš eilės, o į Europos Parlamentą išrinkta Vilija Blinkevičiūtė grąžino daugiau kaip 1200 litų, kuriuos per pirmą ketvirtį priskyrė mašinos remonto išlaidoms.

 

Baisiai brangios vizitinės

Nemenkas būrys Seimo narių deklaravo didžiules sumas išleidę „vizitinių kortelių ir kitos informacijos“ gamybai. Jau minėtas A.Matulas tam skyrė 1000 litų, liberalcentristas Artūras Melianas ir vasarą socialinės apsaugos ir darbo ministru tapęs Donatas Jankauskas – beveik po 1,5 tūkst. litų, o konservatorius Gintaras Songaila – net 3,16 tūkst., nuo jo nedaug atsiliko socialdemokratas Andrius Šedžius, išleidęs per 2 tūkst. litų.

 

Kaip įprasta, daugelis parlamentarų tikino daugybę pinigų išleidę kanceliarinėms prekėms. Čia pirmauja dvi konservatorės – Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė ir Aurelija Stancikienė. Jos per tris mėnesius pieštukams, popieriui ir kitoms, matyt, baisiai brangioms prekėms neva paklojo daugiau kaip po 2 tūkst. litų.

 

Ne biuras, o rūmai

Tvarkos ir teisingumo partijos narys Remigijus Ačas – vienas iš tų, kurie išleido visus parlamentinės veiklos pinigus iki paskutinio cento. Politikas nurodė 10 710 litų išleidęs biuro nuomai.

 

Sakysite, prabangus biuras! Be abejo. Juo labiau kad R.Ačo biuras yra Raseiniuose, o jo plotas – vos 22 kv. m. Taigi kas mėnesį už kvadratinį metrą Seimo narys turėtų mokėti po 162 litus. Matyt, Raseiniai visiškai neišgyvena krizės, ir nedideliame miestelyje patalpos nuomojamos tokiomis kainomis, kokių Lietuva neregėjo per visą savo istoriją. Beje, už panašią kainą R.Ačas galėtų drąsiai išsinuomoti biurą JAV, Niujorke. Ir ne kokiame nusususiame priemiestyje, o pačiame miesto centre.

 

Pats politikas apie neįtikimai brangų biurą kalbėjo nedaug. „Atvažiuokit ir pasižiūrėkit – rasit pigiau“, – neaiškiai sumurmėjo R.Ačas, prieš numesdamas ragelį.

 

Skaitovų būrelis

Nemažas būrys parlamentarų gali pasigirti milžiniškas sumas išleidę literatūrai. Štai dabar jau buvęs Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas, matyt, gerokai išplėtė savo biblioteką, nes nurodė iš parlamentinių lėšų knygoms skyręs net 5 tūkst. litų.

 

Antras uoliausias Seimo skaitovas – pas konservatorius iš Tautos prisikėlimo partijos neseniai perbėgęs Saulius Stoma. Jis teigia prisipirkęs knygų net už 3,75 tūkst. litų. Trečioje skaitovų būrelio lyderių sąrašo vietoje rikiuojasi socialdemokratų džentelmenas Česlovas Juršėnas (daugiau kaip 2,7 tūkst. litų), beveik tiek pat literatūrai išleido ir Tvarkos ir teisingumo partijos narys Jonas Ramonas.

 

R.Žilinskas vėl „nepasišiukšlino“

Pirmą ketvirtį arti 5 tūkst. litų mašinos remontui ir techninei priežiūrai neva išleidęs Rokas Žilinskas, regis, pasimokė. Mat antro ketvirčio ataskaitoje toje pat grafoje mirga jau gerokai kuklesnis skaičius – vos 180 litų, gana tvarkingai atrodo ir kitos su automobiliu susijusios išlaidos. Tačiau vairuotojo pažymėjimo neturintis buvęs žinių vedėjas įsigudrino kitaip paskirstyti parlamentinės veiklos pinigus.

 

Nors abejojama, ar R.Žilinskas apskritai turi biurą, jis nurodė kompiuterinės ir biuro įrangos remontui paklojęs 1800 litų. Dar 2 tūkst. litų neva kainavo paslaptingojo biuro nuoma. Bet įspūdingiausias skaičius mirga grafoje „Taksi paslaugos, viešojo transporto bilietai, stovėjimo aikštelių paslaugos“ – net 2822 litai.

 

Be abejo, troleibuse R.Žilinsko nesutiksi. Parlamentaras taip pat gyrėsi, kad visureigiu jį į darbą atveža draugas. Pastatyti automobilį Seimo aikštelėje nekainuoja, prie namų – taip pat. Taigi peršasi išvada, kad daugiau kaip 2,8 tūkst. litų R.Žilinskas išleido taksi paslaugoms. Už tokią sumą, naudojantis ne pačių pigiausių sostinės taksi įmonių paslaugomis, galima nuvažiuoti apie 1,7–1,8 tūkst. kilometrų. Pagal tokią aritmetiką parlamento narys turėjo taksi į Seimą ir iš jo važinėti kone kasdien. Bet iš kur tada dar 1,3 tūkst. litų, neva išleistų degalams?

 

Beje, R.Žilinskas ne vienintelis nurodė baisius pinigus, žinoma, būtinus parlamentinei veiklai, išleidęs taksi paslaugoms. Beveik 600 litų taksi pravažinėjo ir artistė Donalda Meiželytė, o parlamentinėmis išlaidomis ir anksčiau piktnaudžiavęs liberalas Gediminas Navaitis neva taksistams „sumaitino“ per 1,2 tūkst. litų.

 

Įtartinai atrodo ir liberalcentristo Raimondo Šukio išlaidos mašinos draudimui – 4,3 tūkst. litų. Tokia mašina turėtų būti arba labai brangi, arba labai daug kartų patekusi į avarijas.

 

Buvęs sostinės meras Artūras Zuokas teigė 1,1 tūkst. litų iš
leidęs Seimo nario ataskaitai spausdinti ir platinti. Tačiau čia jį perspjovė konservatorius Rimantas Dagys, tam pačiam reikalui neva išleidęs pusantro tūkstančio litų. Spausdintis Seimo nario ataskaitą R.J.Dagiui prireikė dar būnant socialinės apsaugos ir darbo ministru.

 

Per tris mėnesius 140 Seimo narių (be nė cento neišleidusio G.Kirkilo) parlamentinei veiklai ištaškė beveik 1,34 mln. litų. Vidutiniškai – po 9,65 tūkst. Taigi erdvės pasitempti dar yra – dėl būrelio per mažai išleidžiančių politikų šiam vidurkiui iki maksimumo trūksta ištiso tūkstančio litų.