Teisininkai: nepilnametėms vandalėms ir jų tėvams turi būti taikomos visos priemonės

VTV.LT

 

Vertindamas žiniasklaidos pranešimus ir pateiktus vaizdus apie trijų nepilnamečių merginų vandališkus veiksmus kapinėse, Teisės projektų ir tyrimų centras pažymi, kad neturėtų būti svarstomos vien tik baudžiamojo poveikio priemonės. Policijos pareigūnai pranešė, kad jie pradėjo tyrimą tik dėl kapų išniekinimo, bet už šią veiką baudžiamoji atsakomybė kyla tik nuo šešiolikos metų.

Galima dar būtų tirti, ar kartu su kapų išniekinimu  nėra padarytas turto sunaikinimas ar sužalojimas187 straipsnio 2 dalis, tuomet baudžiamoji atsakomybė kiltų keturiolikos metų sulaukusioms paauglėms. Bet už šią veiką galima nuteisti tik tuomet, jei įrodoma, kad buvo sunaikintas ar sužalotas didelės vertės ar istorinės arba kultūrinės reikšmės turtas, teigia teisės ekspertai.

 

Tačiau mūsų šalyje nepagrįstai ignoruojamos kitos, civilinio, poveikio priemonės, kurios yra ne mažiau efektyvios nei baudžiamasis persekiojimas, teigia Teisės projektų ir tyrimų centro taybos pirmininkas Kęstutis Čilinskas. Šiuo atveju gali būti taikomos bent dvi priemonės: žalos atlyginimas ir tėvų valdžios apribojimas kartu skiriant mergaitėms laikinėją ar nuolatinę globą.

 

Pasak teisės ekspertų, išniekintų kapų savininkai, tuose kapuose palaidotų žmonių artimieji turi teisę į turtinės ir neturtinės žalos atlyginimą. Už šią žalą solidariai turi atlyginti kaltųjų merginų tėvai. Vaikų tėvai neturi užmiršti, kad Civilinis kodeksas nustato jų pareigą tinkamai rūpintis vaikų auklėjimu bei priežiūra.

 

Teisinėje praktikoje laikoma, kad tokių vaikų, kurie padarė visuomenei pavojingas (nusikalstamas) veikas, tėvai netinkamai atlieka savo pareigas, nesirūpina, nesidomi vaiku ir dėl to iškilo pavojus vaiko dvasiniam bei doroviniam vystimuisi. Tuomet, teigia K.Čilinskas, prokuroras arba vaiko teisių apsaugos tarnyba privalo kreiptis į teismą su ieškiniu, kad būtų apribota tėvų valdžią vaikams, kurie daro pavojingas visuomenei veikas.

 

Teismas gali paskirti laikiną arba nuolatinį tėvų valdžios apribojimą, atitinkamai nustatoma laikina arba nuolatinė vaikų rūpyba (globa). Jei tėvai ateityje įrodytų, kad tapo atsakingesni, globa ir jų valdžios apribojimas galėtų būti panaikinti.  

 

 
Pasak teisės ekspertų, jei šiuo, kapinių vandalizmo, atveju būtų imtasi visų galimų poveikio priemonių (žalos priteisimas, bylos dėl tėvų valdžios apribojimo ir vaikų globos), tai būtų pamoka tėvams, kad negalima palikti savo vaikų „gatvės“ auklėjimui.

 

Užsienio senų teisinių tradicijų šalyse, pažymi K.Čilinskas, pareigūnai itin reikliai žiūri į minėtų poveikio priemonių taikymą, nes nereaguojant nepilnamečiai tampa pavojingi ir visuomenei ir sau patiems ir savo tėvams.