Vasara Žemėje atsirado tik prieš 13 tūkstančių metų

Balsas.lt

 

Austrijos mokslininkai nustatė, kad vasara kaip palyginti aiškiai išsiskiriantis metų laikas Žemėje atsirado ne anksčiau, nei prieš 13 000 metų, skelbia naujienų agentūra „Xinxua“. Austrijos Mokslų akademijos Limnologijos instituto mokslininkas Kerstinas Huberis tyrė Karintijos žemėje esančio Lange ežero nuosėdose aptiktas dumblių ir žiedadulkių liekanas. Tirtos nuosėdų šerdys buvo paimtos iš ežero dugno, 3,4 – 4,4 m gylyje. Tai esą atitinka 19 000 – 13 000 metų amžių.

 

Mėginių analizė atskleidė, kad tuo metu šiame regione nebuvo vasaros, o temperatūrų svyravimas kalendorinės vasaros mėnesiais siekė beveik 8 laipsnius pagal Celsijų.

 

Tyrimo išvadose sakoma, kad ledynmečio pabaigoje, maždaug prieš 20 000 metų, oro temperatūra Žemėje pradėjo kilti. Tačiau prieš 17 tūkstančių metų planetoje prasidėjo staigus atšalimas, kuris truko apie 2500 metų. Ir tik prieš beveik 14 500 metų oro temperatūra vėl padidėjo.

 

Tuo metu, vadinamojo klimato nestabilumo laikotarpiu, pasak mokslininko, nebuvo aiškiai išreikšto vasaros sezono. Vidutinė vandens temperatūra Lange ežere svyravo nuo 10 iki 18 laipsnių. Oro temperatūros svyravimai šiame regione esą irgi buvo labai panašūs.