Pigs dyzeliniai degalai

Balsas.lt

 

Parlamentarai nusprendė sumažinti akcizą dyzeliniams degalams. Nuo rugpjūčio 1 dienos dyzeliniams degalams bus taikomas 947 litų už 1 000 litrų akcizas. Pigesni degalai degalinėse turėtų pasirodyti rugsėjį, kadangi rugpjūtį dar bus prekiaujama įsigytais su senuoju akcizu. Už tokį sprendimą balsavo 103 Seimo nariai, prieš – 1.

 

Vyriausybė teigia, kad dėl akcizų tarifų sumažinimo vidutinė mažmeninė litro dyzelinių degalų kaina sumažėtų 0,22 lito. Tačiau socialdemokratas Andrius Šedžius tvirtina, kad net ir sumažinus akcizą dyzelino kaina nekris – monopolistė „Mažeikių nafta“ esą „nepraleis progos daugiau uždirbti“, o net jei ji kainą ir sumažins, degalinės kainas paliks tas pačias – joms dabar sunkus metas.

 

„Jums kiekvienam krenta atsakomybė už tai, kad tarnausite monopolininkams“, – grasino A. Šedžius. Jis teigė, kad priimant šį įstatymą „bus tiesiogiai atimami pinigai iš mamų“.

 

Sumažinus akcizo tarifus dyzeliniams degalams, tikimasi, kad sumažės nelegaliai iš trečiųjų valstybių ir legaliai iš kitų ES valstybių įsivežamų dyzelinių degalų.
Dėl akcizo tarifų gazoliams sumažinimo valstybės biudžetas negautų iki 70 mln. litų, tačiau sumažėjęs akcizas galėtų padidinti šių degalų realizavimo kiekį ir visiškai ar iš dalies atsverti bei sumažinti valstybės biudžeto netekimus, tvirtina Vyriausybė. A. Šedžius laikėsi nuomonės, kad tie 70 mln. litų atiteks „Mažeikių naftai“.

 

Sumažintas akcizas galios tik kelis mėnesius – nuo sausio pirmos jis visoje Europos Sąjungoje bus suvienodintas. Iki šiol Lietuvoje taikyti akcizų tarifai gazoliams (1140 litų už 1 000 litrų) viršijo nustatytus minimalius ES akcizų tarifus.