Tykantys pavojai sodo ir daržo gėrybėse

 

Kai akys raibsta nuo sodo ir daržo gėrybių… kai taip norisi ką tik nuskintą uogytę įsimesti į burną Telšių visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus specialistai pataria visada tinkamai plauti daržo ir sodo gėrybes bei laikytis asmens higienos.

 

Taip žmonės užsikrečia helmintozėmis (askaridoze, trichiuriaze, toksokaroze). Helmintozė – tai kirminų parazitavimas žmogaus organizme. Valgant neplautas uogas ir daržoves taip pat galima užsikrėsti bakterinėmis ir virusinėmis infekcijomis (bakterine dizenterija, žarnyno lazdelės sukelta infekcija, vidurių šiltine, hepatitu A ir kt.), pirmuonių sukeltomis ligomis (toksoplazmoze, liambliaze, kriptosporidiaze, amebiaze, balantidiaze ir kt.).

 

Didžiausias pavojus – jei daržas, kuriame auginamos daržovės ir vaisiai, tręšiamas žmonių išmatomis ar laistomas vandeniu iš atvirų vandens telkinių. Užkratą platina ir šunys, katės, vabaliukai, musės.

 

Pirmasis požymis, išduodantis, kad su neplautomis uogomis ar daržovėmis į organizmą pateko žarnyno bakterinių ligų sukėlėjų arba žarnyno pirmuonių, – viduriavimas. Pakliuvus helmintų kiaušiniams, žmogų taip pat gali varginti nemalonūs pojūčiai pilve, tuštinimosi sutrikimai, įvairios alerginės reakcijos, susilpnėjęs imunitetas, gali išsivystyti mažakraujystė.

 

Kad būtų šių ligų išvengta specialistai pataria:

Visada tinkamai plauti daržo ir  sodo gėrybes bei laikytis asmens higienos: daržoves, uogas, vaisius būtina kruopščiai plauti tekančiu švariu vandeniu.

Plaunant žemuoges, braškes rekomenduojama prieš tai žalius kotelius su lapeliais nuskabyti. Salotas būtina išskirstyti, plaunant kiekvieną lapą atskirai, svogūnų, porų laiškus, salierų stiebus taip pat reikia išskirstyti, kad neliktų žemės likučių, patekusių į stiebo vidų. Negalima plauti daržovių ir uogų atviruose vandens telkiniuose, tręšti daržo gėrybių žmonių išmatomis.

 

Prieš valgant reikia visuomet nusiplauti rankas, taip pat pasinaudojus tualetu, po darbo darže, sode ar gėlyne.

 

www.infomazeikiai.lt