I.Šimonytė: Lietuvos ekonomika gali sumažėti nuo 15 iki 20 procentų

ATN.LT

 

Lietuvos laikinoji finansų ministrė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad bankams ir toliau atsisakant suteikti kreditų ir mažėjant eksporto iš Baltijos šalių paklausai Lietuvos ekonomika gali smukti nuo 15 iki 20 procentų. Bankams sugriežtinus paskolų išdavimo tvarką šalies bendrovėms gyvybiškai trūksta likvidumo, duodama interviu Vilniuje ketvirtadienį sakė laikinoji finansų ministrė.

„Joks verslas negali sau leisti imti paskolų, kai siūlomos tokios aukštos palūkanos”, – teigė I. Šimonytė.

 

Didžiųjų komercinių bankų SEB ir „Swedbank” sprendimas mažiau skolinti Baltijos šalyse prilyginamas „gyvybės palaikymo aparato atjungimui”, sakė laikinoji finansų ministrė.

 

„Būdami labai labai atsargūs ir siekdami išvengti nuostolių bankai patys prisidaro problemų. Ateityje bankrutuos ir vis dar gyvybingi projektai, nes jie tiesiog negaus kreditų”, – kalbėjo I. Šimonytė.

 

Pirmąjį 2009 metų ketvirtį Lietuvoje bankrotų skaičius išaugo dvigubai, palyginti su tuo pačiu periodu pernai, ir šiuo metu siekia 446.

Pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos ekonomika sumenko 13,6 procento, o tai reiškia, kad ekonomikos situacija Europos Sąjungoje (ES) blogesnė tik Latvijoje ir Estijoje. Laikinoji finansų ministrė teigia, kad situacija nepagerės ir antrame ketvirtyje.

 

„Ir toliau prognozuojame, kad Lietuvos ekonomika smuks. Ji gali dar sumažėti nuo 15 iki 20 procentų”, – pažymėjo I. Šimonytė. Po liepos 28 dieną gautos informacijos apie šalies BVP situaciją prognozės bus tikslesnės.

 

Laikinąja finansų ministre I. Šimonytė tapo liepos 7 dieną ir šiame poste pakeitė Algirdą Šemetą, kuris tapo Europos Komisijos komisaru, atsakingu už ES finansinį programavimą ir biudžetą.

 

I. Šimonytė teigia, kad Lietuvos Vyriausybė kol kas nesidera su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) ir kad artimiausiu metu Lietuvai dar neprireiks tarptautinės finansinės pagalbos. Vis dėlto laikinoji finansų ministrė pažymi, kad galimybė kreiptis į TVF dėl finansinės paramos negali būti atmetama, nes jos gali prireikti vėliau.

 

„Mes negalime iš galvos išmesti tokios galimybės. Negaliu tvirtai pasakyti, kad TVF pagalbos mums niekada neprireiks, kad mes nepasinaudosime pagalba. Būtų kvaila taip manyti”, – sakė I. Šimonytė.

 

Laikinoji finansų ministrė taip pat sakė, kad vienas pagrindinių jos tikslų artimiausioje ateityje yra euro įvedimo strategijos pritaikymas.

„Turime kuo greičiau įsivesti eurą. Ir ne todėl, kad, mūsų nuomone, eurų banknotai yra gražesni, o tam, kad nutildytume spekuliacijas apie riziką mūsų šalyje”, – tvirtino I. Šimonytė.

 

www.atn.lt