Nanodalelės naikins vėžio ląsteles

Valstietis.lt

 

Australijos mokslininkai pasiruošę išbandyti su žmonėmis nanodaleles, kurios naikintų vėžio ląsteles, veikdamos kaip „Trojos arkliai”, o šis onkologijos proveržis gali padėti iš dalies atsisakyti didelį pašalinį poveikį sukeliančios chemoterapijos. Tikėtina, kad taikant šiuos naujus terapijos metodus pacientai galės gydytis namuose, o ne ilgą laiką gulėti ligoninėse, naudojant chemoterapiją, nurodė tyrėjai.

 

Sidnėjuje įsikūrusios biotechnologijų kompanijos darbuotojas Himanshu Brahmbhattas sakė, kad tyrimo, kurio apžvalga buvo paskelbta žurnale „Nature Biotechnology”, rezultatai gali padėti sumažinti pašalinį vėžio terapijos poveikį ir gerokai atpiginti gydymą. Pasak H.Brahmbhatto, ši technologija leistų gydytojams kovoti su vėžio ląstelėmis nepažeidžiant sveikų audinių. Pastaroji problema yra vienas iš didžiausių šiuolaikinės chemoterapijos trūkumų.

 

„Iš esmės vaistus reikia pristatyti tiesiai į vėžinę ląstelę, neapkraunant jais viso kūno”, – mokslininkas sakė Australijos nacionaliniams transliuotojui ABC.
Nanodalelių panaudojimo galimybes vėžio terapijoje pasaulio mokslininkai tiria jau bent penkerius metus, tačiau H.Brahmbhattas nurodė, kad naujausios technologijos pasirodė esančios 100 proc. veiksmingos gydant pelių auglius, kurie buvo atsparūs įprastai chemoterapijai.

 

Nanodalelės buvo pripildytos vėžines ląsteles naikinančių vaistų ir „bangomis” įvestos į pelių organizmus, sakė jis. „Pirmoji „Trojos arklių” banga patenka į ląstelių vidų ir išjungia jų atsparumo mechanizmus, – aiškino mokslininkas. – Įdomu, kad šios vėžinės ląstelės išlieka visiškai imlios pakartotinėms tokių „Trojos arklių” bangoms”.

 

„Galime vėl ir vėl siųsti tas nanodaleles bei kiekvieną kartą pripildyti jas įvairiomis priemonėmis prieš vėžį”, – sakė H.Brahmbhattas. Šių nanodalelių terapija vėliau šiais metais bus išbandyta gydant ilgą laiką vėžiu sergančius pacientus trijose Melburno ligoninėse.

 

Pasak H.Brahmbhatto, pasitelkiant nanodaleles suvartojama mažiau vaistų, negu taikant įprastu gydymo metodus, todėl tokia terapija tampa pigesnė.
Nanodalelės vėžinius navikus veikia tiesiogiai, todėl jų šalutinis poveikis mažesnis negu chemoterapijos, pridūrė jis.

 

Taikant šį metodą, pacientai gali būti gydomi ne ligoninėse – jiems pakaktų „atvykti 1-2 kartus per savaitę”, aiškino H.Brahmbhattas.
„Gydymą galimą atlikti per labai trumpą laikotarpį, todėl galite gyventi įprastą gyvenimą ir nepatirti to siaubingo toksinio pašalinio poveikio”, – sakė jis.

 

www.valstietis.lt