Japoniška egzotika: dviejų strėlių ekskavatoriai

Tokio tipo statybinė technika kol kas yra egzotika ir pačioje Japonijoje – dviejų strėlių ekskavatoriai vis dar tyrimų ir bandymų stadijoje. Tačiau kompanija „Hitachi Construction Machinery“ įsitikinusi, jog poreikis rinkoje tokiai technikai jau yra pribrendęs.

 

Prieš kelias dienas kompanija pristatė pirmąjį dviejų strėlių ekskavatoriaus prototipą, pavadinimu ASTACO (Advanced System for Twin Arm Complicated Operations). Pagrindinė tokių ekskavatorių paskirtis – pastatų demontavimas. Japonijoje, kur statybos vystosi labai sparčiai ir be to, pasireiškia dažni žemės drebėjimai, tokie darbai yra gana paplitę. Hitachi paskaičiavimais, du manipuliatorius valdantys ekskavatoriai pastatus galėtų griauti iki 10% efektyviau ir greičiau, nei įprastinė technika

 

 Svarbiausia, du manipuliatoriai leidžia griovimo darbus atlikti žymiai preciziškiau, kas ypač svarbu valant žemės drebėjimų sugriautus statinius. Be to, tai leistų patogiai rūšiuoti statybines atliekas – atskirti betoną, plieną, medį, aliuminį, platiką ir kitas skirtingas medžiagas, kurios būtų naudojamos tolesniame perdirbimo procese.

 

Neįprastos technikos konstruktoriai įkvėpimo sėmėsi ne kur kitur, o gamtoje – panašias „rankas“ turi krabai (Uca pugnax), tiesa abi skirtingas. Galbūt dėl to ir ekskavatoriaus manipuliatoriai nėra identiški – pagrindinis dešinysis turi 6 laisvės laipsnius, o pagalbinis kairysis – visus devynis.

 

Tokia technika – iššūkis ne tik konstruktoriams, bet ir statybininkui, kuriam teks valdyti ekskavatorių. Abu manipuliatorius valdys vienas žmogus, tiesa jam padės tiesiog sunkiai įsivaizduojamas (kaip traktoriuje) elektronikos kiekis. Kas turima galvoje nesunku suprasti vien užmetus žvilgsni į kabiną.

 

Kol kas ši technika yra vis dar tyrimų ir tobulinimo stadijoje. Į rinką ji atkeliaus ne anksčiau kaip 2012 metais – taip žada Hitachi kompanija kartu su pagrindiniu partneriu Tokyu Construction.