Į soliariumą – tik nuo aštuoniolikos

VTV.LT

Nuo spalio 1-osios įsigalios nauja higienos norma, pagal kurią sugriežtinti reikalavimai soliariumų paslaugų teikėjams bei nustatyta, nuo kokio amžiaus leidžiama lankytis soliariume. Bene kiekvienas yra girdėjęs apie žalingą neatsargaus lepinimosi saulės spinduliais ar soliariumų lempomis poveikį sveikatai. Nors visuomenės sveikatos specialistai bei gydytojai pataria saikingai mėgautis šiomis procedūromis, visgi Lietuvos gatvėse dažnai galima sutikti itin tamsaus įdegio mėgėjų.

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVSPT) parengė higienos normos „Soliariumai. Įrengimas ir eksploatavimas“ projektą, kuris šių metų birželio 29 d. buvo patvirtintas sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Naujoje higienos normoje sugriežtinti reikalavimai soliariumų paslaugų teikėjams bei pirmą kartą Lietuvoje nustatyta, nuo kokio amžiaus leidžiama lankytis soliariume.

 

Kad degintis soliariume būtų saugu

Naujoji higienos norma įsigalios šių metų spalio 1 d., tad soliariumų paslaugų teikėjai dar turi laiko įrengti savo salonus taip, kad jie atitiktų sveikatos saugos reikalavimus. Kadangi soliariumų paslaugos nėra priskiriamos medicininės paskirties paslaugoms, naudotis jomis ar ne ir kaip naudotis, sprendžia patys šių paslaugų vartotojai. Šių paslaugų saugumu rūpinasi VVSPT ir jai pavaldžios teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įtaigos. Kuriant naująją higienos normą buvo siekiama nustatyti tokius reikalavimus, kurie užtikrintų kuo didesnę visuomenės sveikatos saugą.

 

Kad soliariumo įranga ir patalpos atitinka higienos normos reikalavimus, užtikrina leidimas-higienos pasas, kurį privalo turėti kiekviena šias paslaugas teikianti įmonė.

„VVSPT periodiškai bei pagal skundus tikrina soliariumus, nustačiusi pažeidimus įspėja savininkus, kad juos pašalintų, ar skiria administracines nuobaudas. Vis dėlto svarbu, kad ir patys lankytojai žinotų, kaip turi atrodyti tvarkinga, saugi soliariumo įranga: gultas turi būti neįskilęs, nepažeistas, ant ultravioletinių spindulių spinduolių (lempų) turi būti ultravioletinių spindulių filtrai, turi veikti laikmatis.

 

Draudžiama naudoti soliariumą, jeigu pasibaigęs ultravioletinių spindulių spinduolių galiojimo laikas,“ – pasakoja VVSPT Saugos kontrolės skyriaus vedėja Jurgita Suraučienė. Be to, soliariumų paslaugų teikėjai turi būti įsidiegę savikontrolės sistemą – soliariumų įrangos skleidžiamos ultravioletinių spindulių apšvietos matavimus jie turi atlikti prieš pradėdami teikti paslaugas ir vėliau pakeitę UV spindulių spinduolius.

 

Svarbiausia nepiktnaudžiauti

Didžiausią žalą sveikatai padaro ne pats deginimasis soliariume, o pernelyg dažnas deginimasis. Dažnesnis nei kartą per savaitę apsilankymas soliariume laikomas itin neatsargiu ir neatsakingu elgesiu. Įsigaliojus naujajai higienos normai, kad lankytojui pačiam būtų paprasčiau sekti savo apsilankymų soliariume kiekį per metus, lankytojui prašant bus išduodamos soliariumų paslaugų teikimo kortelės.

 

Šiose kortelėse bus fiksuojama tokia informacija: deginimosi kartai, trukmė, data, soliariumų įrangos gamintojo rekomenduojama deginimosi trukmė, įrangos identifikaciniai duomenys, paslaugas teikusios įmonės bei kortelę užpildžiusio soliariumo darbuotojo duomenys. Be šios kortelės kiekvienas soliariumo lankytojas gaus ir informacinį lapelį, kuriame pateiktos  naudojimosi soliariumu taisyklės bei patikima informacija apie odos tipą, nesaikingą deginimąsi ir kt.

 

Į soliariumą – tik nuo aštuoniolikos

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, soliariumo lempų spinduliuojamų ultravioletinių spindulių poveikis vaikystėje ir odos nudegimai, patirti vaikystėje, didina riziką susirgti odos vėžiu ateityje.

„Vaikai ir paaugliai yra jautresni žalingam saulės spindulių poveikiui. Tikėtina, kad anksčiau pradėję degintis, per savo gyvenimą jie gaus didesnę ultravioletinės spinduliuotės dozę. Be to, šios amžiaus grupės asmenys negali tinkamai įvertinti savo sveikatos būklės, jie gali nežinoti, kad soliariumas ir, tarkim, vaistai, kuriuos jie vartoja, yra nesuderinami dalykai,“ – teigia Jurgita Suraučienė.

 

Būtent todėl PSO bei Europos odos vėžio prevencijos bendrijos (kurių išvados pagrįstos moksliniais tyrimais ir ilgalaikiais stebėjimais) siūlymu buvo sugriežtintas šių paslaugų reglamentavimas Lietuvoje.

 

Viena iš svarbiausių naujosios higienos normos nuostatų ir yra susijusi su jauniausios visuomenės grupės apsaugojimu – jaunesniems nei 18 metų asmenims soliariumų paslaugas teikti draudžiama. Taigi nuo šio rudens soliariumų paslaugų teikėjai turės teisę pareikalauti iš savo lankytojų asmens dokumentų.
O iškilus abejonėms, kad asmuo neturi 18 metų, ir negavus jo amžių patvirtinančio dokumento, bus privaloma atsisakyti suteikti paslaugą.

 

„Tikimės, kad nuo šių metų spalio mėnesio visi soliariumo paslaugų vartotojai galės naudotis saugesniais soliariumais. Be to, norėtųsi tikėti, kad naujoji tvarka (kortelės, informaciniai lapeliai, amžiaus apribojimas) padės lankytojams patiems būti atsakingesniems ir rūpestingesniems, juk nuo to priklauso ne tik jų grožis, bet svarbiausia – sveikata,“ – viliasi VVSPT atstovė.