Žinia apie bado akciją verčia valdžią taisyti slaptus nutarimus

Vilniausdiena.lt

 

Vyriausybė paslapčia priėmė sprendimą mažinti bazinę mėnesinę algą iki 115 litų. Tai kirs per kišenę apie 200 tūkst. šalies gyventojų. Ne turtuoliams, o tiems, kuriems šimtas litų yra labai dideli pinigai. Sulaukusi griežtos profsąjungų kritikos ir grasinimų bado akcija, Vyriausybė prie šio opaus klausimo svarstymo ketina sugrįžti nedelsiant – jau šį penktadienį.

 

R.Dagys: toks kaip dabar, dydis tikrai neišliks

Sulaukusi griežtos profsąjungų kritikos ir grasinimų bado akcija, Vyriausybė prie slapčia sumažintos bazinės mėnesinės algos dydžio ketina sugrįžti šį penktadienį. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Dagys trečiadienį žurnalistams tvirtino, kad šis dydis bus peržiūrėtas, nes toks, jo teigimu, likti negali. „Toks kaip dabar, dydis tikrai neišliks”, – aiškino R.Dagys.

 

Premjeras Andrius Kubilius trečiadienį pripažino, kad Vyriausybė, nepasitarusi su profesinėmis sąjungomis, nuo 128 litų iki 115 litų sumažino bazinę algą, o bazinį valandos atlygį – nuo 0,76 iki 0,68 lito, „kad prasidėtų sveika diskusija”.

 

„Tai yra kompleksas visų pasiūlymų, kuriais pradėjome diskusijas dėl sprendimų, kurie reikalingi. Trečiadienį diskutuosime ir profsąjungomis, kokie yra reikalingi sprendimai ir jeigu rasime kitus sprendimus, tada keisime ir jau padarytus sprendimus”, – trečiadienį žurnalistams sakė premjeras.

 

Nutarė patyliukais

Bazinė mėnesinė alga mažės jau nuo rugpjūčio ir grįš į 2007 m. lygį. Tokį sprendimą Ministrų kabinetas priėmė nepasitaręs su darbuotojų atstovais. Negana to, Vyriausybės komunikacijos kanalais buvo skleidžiama, švelniai tariant, netiksli informacija.

 

„Įvertinusi naujausius statistinius duomenis ir pasaulinės finansinės krizės poveikio realiajai ekonomikai padarinius, Vyriausybė pritarė patikslintam Lietuvos Respublikos 2009 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių įstatymo projektui. Pagal jį numatoma mažinti asignavimus valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų asignavimų valdytojų darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms.

 

Pareiginės algos bazinį dydį jiems siūloma sumažinti nuo 475 iki 430 litų, bazinę mėnesinę algą – nuo 128 iki 115 litų”, – birželio 17 d. priimtus sprendimus aprašė Vyriausybės spaudos tarnyba.

 

Tačiau iš tikrųjų nutiko kiek kitaip – Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė ne pasiūlė sumažinti bazinę algą, o ją sumažino. Birželio 17 d. Rimanto Dagio vadovaujamos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtas nutarimas buvo priimtas ir įsigaliojo prieš keletą dienų. Beje, apie šį nutarimą nežinojo net įtakingi Finansų ministerijos tarnautojai.

 

Palies visus

Šis sprendimas tiesiogiai palies apie 200 tūkst. iš valstybės kišenės mokamų darbuotojų – jie neteks po 10 proc. algos. Suplonės kultūros, švietimo darbuotojų, socialinių įstaigų darbuotojų piniginės. Baiminamasi, kad valstybės pavyzdžiu paseks ir verslas.

 

„Vyriausybė tęsia tai, ką darė ir anksčiau. Jie mano, kad yra patys geriausi, patys protingiausi, ir nebūtina su kuo nors diskutuoti. Niekas su mumis dėl šito nešnekėjo. Tai buvo vienašališkai priimtas sprendimas”, – dienraščiui piktinosi Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas.

 

Pasak jo, privataus sektoriaus darbuotojai taip pat neturėtų jaustis saugūs. Mat sumažinus algas valstybiniame sektoriuje, paprastai tą patį netrukus padaro ir privačios bendrovės.

 

Protestuodama prieš šį sprendimą, LPSK ketvirtadienį pradės bado akciją, kurią tęs tol, „kol Vyriausybė atšauks vienašališkus ir neapgalvotus sprendimus”.
Bado akcija bus tęsiama tol, kol Vyriausybė atšauks vienašalius ir neapgalvotus sprendimus. Nuo 12 iki 14 valandos, Nepriklausomybės aikštėje prie Lietuvos Respublikos Seimo, bado akcija pradedama palaikymo susirinkimu.

 

Akcijos metu, Nepriklausomybės aikštės skvere stovės palapinė, apipavidalinta organizatorių bei badaujančiųjų atributika, joje nuolat (visą parą) badaus 10–15 žmonių. Prie palapinės bus renkami akcijos palaikymo parašai.

 

Padidins „Sodros” skylę

Vyriausybė skelbiasi, kad sumažinus bazinę algą ir pareiginės algos bazinį dydį bus galima sutaupyti 262,5 mln. litų. Tačiau šis skaičius taip pat nevisiškai teisingas, nes atsiras kitų finansinių spragų, matuojamų dešimtimis milijonų litų.

 

A.Černiausko teigimu, sprendimas apkarpyti bazinę algą tik dar labiau komplikuos ir taip priešinfarktinę „Sodros” būklę. Mat „Sodra” neteks apie 60 mln. litų pajamų, ir vėl reikės ieškoti, kuo lopyti atsiradusią naują skylę jos biudžete. O jeigu iki 430 litų sumažės ir pareiginės algos bazinis dydis, problemos dar padidės.

„Reikės arba skolintis, arba didinti socialinio draudimo įmokas”, – nuogąstavo A.Černiauskas.

 

Mokytojai eis į gatves

Pernai kiek pagerėjusi pedagogų padėtis dėl Vyriausybės sprendimo tampa kritiška. „Mažėja atlyginimai per mokinio krepšelį, didinamas vaikų skaičius grupėse, todėl mažėja darbo krūvis, sykiu – ir atlyginimas. Kai kuriems mokytojams atlyginimai sumažės bemaž 40 proc.”, – dienraščiui sakė Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininkė Jūratė Voloskevičienė.

 

Tačiau profesinė sąjunga nebuvo informuota, kas pedagogų laukia rudenį. Ji tik gavo raštą iš Švietimo ir mokslo ministerijos. Ne prieš svarstant klausimą, o praėjus savaitei po to, kai buvo priimtas sprendimas. „Buvome pastatyti prieš faktą, ir viskas”, – piktinosi J.Voloskevičienė.

Be to, ji pridūrė, kad skaudžiai pedagogus paliesiantis sprendimas priimtas vasarą, kai mokytojai jau atostogauja. „Bijau, kad vėl išeisime į gatves”, – atsiduso pašnekovė.

 

Pedagogai dar nekoordinuoja veiksmų galimam streikui, tačiau gali būti, kad rugsėjį mokslo metai prasidės ne skambučiais ir gėlių puokštėmis, o protestu.