Pasaulinis atšilimas paspartėjo

Balsas.lt

 

Tarptautinė mokslininkų grupė apibendrino daugiau nei 1400 tyrimų, kurie buvo pateikti kovo mėnesį Kopenhagoje vykusioje klimato kaitos problemų konferencijoje, rezultatus, pranešė naujienų agentūra AFP. 36 puslapių dokumento išvadose sakoma, kad žmonijai kyla vis didesnis „staigių ir negrįžtamų klimato pokyčių“ pavojus, nes pasaulinis atšilimas vyksta sparčiau, nei buvo manyta. 

Mokslininkų teigimu, vandenynų ir sausumos temperatūrų didėjimas, jūros lygio kilimas, Arkties ledo dangos tirpimas bei kiti su klimato kaita siejami procesai nuo 2007 m., kai buvo paskelbta Jungtinių Tautų Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) ataskaita, dar labiau paspartėjo. Klimato pokyčius tiriantys specialistai konstatuoja, kad šiuo metu „šiltnamio dujų“ koncentracija atmosferoje artėja prie „kritinio lygio“.

 

Prie to prisideda ne tik žmonijos pramoninė veikla, bet ir gamtiniai procesai – dėl Arkties ledynų tirpimo šiaurinėse platumose padidėjo metano emisijos. Šios dujos dar geriau sulaiko šilumą, nei anglies dvideginis. Pasak mokslininkų, nuo 2007 m. vandenynų ir miškų galimybės sugerti iš atmosferos anglies dvideginį dar labiau sumažėjo.

 

Dokumentas, kuriame mokslininkai rekomenduoja iki 2020 m. 25 – 40 proc. lyginant su 1990 m. sumažinti anglies dvideginio emisijas, buvo perduotas Danijos premjerui Larsui Ramussenui. Gruodžio mėnesį Kopenhagoje įvyks Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencija, kurioje bus tariamasi, kuo pakeisti Kioto protokolą. Jo galiojimas baigiasi 2012 metais, sakoma pranešime.