Kaip rinktis arbatą

Alfa.lt

Norėdami surasti savo arbatą, turite nemažai jų paragauti. Geriau pirkti brangesnę, bet kokybišką arbatą. Neužmirškite: geros kokybės arbata – profilaktinė sveikatos priemonė. Gerdami kokybišką arbatą – stiprinate organizmą. Supakuotai arbatai turime pasikliauti užrašais ant pakelio, nes tada arbatos vaizdo nematome. Pirkdami tokią arbatą atkreipkite dėmesį į sutrumpinimus. Jie šiek tiek nusakys arbatos kokybę. Kartais ant pakelių nėra užrašų, apsiribojama tik paprasčiausiu arbatos pavadinimu.

 

Dažniausiai ant pakelio rašoma, kokia yra arbata: pirmasis lapelis ir pumpurėlis, žemesnis lapelis, smulkinta arbata, arbata, apdorota CTC būdu (šiuo būdu paruoštų arbatų nuoviras – labai stiprus ir greitai nusidažantis). Svarbiausia, atkreipkite dėmesį ir į arbatos galiojimo laiką. Arbatos kainos yra labai įvairios. Visos aukštikalnėse išaugintos arbatos rūšys gerokai brangesnės už arbatą, išaugintą lygumose.

 

Pati geriausia yra „Dardžilingo“, išauginta Indijos šiaurės rytuose. Ši arbata tarp žinovų vadinama „arbatos šampanu“. Arbatos „Sikimo“, „Teral“ – pasaulio rinkoje retenybė. Jų pagaminama nedaug. Šiomis arbatomis mėgaujasi tik gurmanai. Arbatai naudojami tokie užrašai: „Flowery Orange Pekoe“ (FOP). Šiai arbatai imami tik smulkūs, jauniausi, švelnūs lapeliai ir pumpurėliai – tai tikrai kokybiška arbata.

 

„Golden Flowery Orange Pekoe“ (GFOP). Tai ta pati arbata, tik su auksiniais pumpurėliais. „Tippy Golden Flowery Orange Pekoe“ (TGFOP). Tai arbata su daug pumpurų. „Finest Tippy Orange Pekoe“ (FTGFOP). Tai ypatingai aukštos FOB kokybės arbata. „Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe“ (SFTGFOP). Tai geriausios FOP kokybės arbata. „Orange Pekoe“ (OP). Imami ilgi, smailūs, gerokai ilgesni už FOP lapai. Jie skinami, kai išsiskleidžia viršutinis pumpurėlis. Čia pumpurėlių beveik nėra.

 

Juodosios smulkintos arbatos rūšys: FBOP, GFBOP, TGFBOP. Geros kokybės arbatos, ruošiamos iš tos pačios žaliavos kaip ir lapelių arbatos, tik kiek stipresnės, nes iš smulkinto lapo greičiau ekstrahuojasi medžiagos. Ši arbata dažnai pigesnė nei analogiška lapelių arbata. GBOP, BOP. Tai gerai apdoroti smulkinti lapai. Arbata stipresnė nei anksčiau minėta rūšis, joje daugiau kofeino, nes žaliava šiek tiek prastesnės kokybės.

 

BP. Prastos kokybės, su priemaišomis (koteliai ir pan.). Ši arbata silpna.

BPS. Į rutulio formą susukti prastos kokybės arbatžolių lapai. Arbata silpna. Tai Šiaurės Indijos produktas.

Pati prasčiausia arbatos rūšis – Fannings\Fines\Dust. Ant tokios kokybės arbatos pakelių tokie užrašai: Orange Fannings (OF), Broken Orange Pekoe Fannings (BOPF), Pekoe Fannings (PF), Broken Pekoe Fannings (BPF), Pekoe Dust, Red Dust (RD) ir pan.

Arbatos laikymas

Arbatą laikyti reikia sandariame inde. arbatžoles patartina laikyti sandariuose metaliniuose, porcelianiniuose, moliniuose induose ir sausoje, tamsioje vietoje.
Arbatžolės taip pat turi savybę sugerti visus kvapus, todėl sandarus indas apsaugo nuo to. Apie arbatos kokybę galima spręsti ir iš pakelio. Paprastai aukštos kokybės arbata pilama į folijos maišelius ir dedama į kartonines dėžutes. Kartais arbata pilama į polietileno maišelius. Tai ne visiškai gerai: arbatžolės nekvėpuoja. Popierinis pakelis pats prasčiausias, nes arbatžolės išgarina eterinius aliejus, kurie joms suteikia aromatą.