Telšių miesto šventė 2009

 

Telšių rajono savivaldybė 2009 metų birželio 13-14 dienomis organizuoja TELŠIŲ MIESTO ŠVENTĘ. 2009 m. gegužės 20 d. Vilniuje, naujienų agentūros BNS biure, vykusios spaudos konferencijos metu buvo pristatyta Telšių miesto šventės idėja. Spaudos konferencijoje dalyvavo Telšių rajono savivaldybės meras Valdemaras Ramšas, Vilniaus universiteto profesorius, Telšių miesto Garbės pilietis Alfredas Bumblauskas, LR Seimo narys Almantas Petkus, Telšių rajono savivaldybės vyr. architektas Algirdas Žebrauskas, Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Danutė Mikienė, Lietuvos liaudies kultūros centro folkloro poskyrio vyriausiasis specialistas Arūnas Lunys, Lietuvos galiūnas, stipriausias žmogus pasaulyje Žydrūnas Savickas, lietuviško maisto restorano „Marceliukės klėtis“ savininkas Vytenis Urba.

Istorijos šaltiniuose Telšiai minimi nuo 1450 m. ir kasmet per šv. Antano atlaidus švenčia Telšių miesto šventę. Ne išimtis ir šie metai. Birželio 13-14 dienomis Telšiai švęs Telšių miesto šventę. „Nuo seno Telšiai garsėjo ne tik sumaniais politikais, bet ir gabiais mokslininkais, talentingais menininkais, sportininkais bei kitais žymiais žmonėmis. Tad ir šiais metais organizuojamos šventės metu jie parodys ne tik žemaitišką užsispyrimą, bet ir vienybę, išmonę bei sugebėjimą linksmintis“, — pristatydamas šventės idėją sakė Telšių rajono savivaldybės meras Valdemaras Ramšas.

 

Šventės metu Telšiuose vyks Didysis žemaičių juomarks, liaudies instrumentinės muzikos festivalio „Rėktingiausė mozėkanta“ atidarymas, Lietuvos galiūnų komandinis čempionatas, istorinė debatų valanda „Žemaičių ruoda“, bus pašventintos šv. Antano Paduviečio katedros didžiosios durys ir daugybė kitų renginių.

Birželio 13 dieną šventę pradės iš visos Lietuvos sugūžėję senąjį tradicinį muzikavimą puoselėjantys muzikantai, kurie varžysis dėl „Rėktingiausė muzėkonta“ titulo. Liaudies instrumentinės muzikos festivalyje taip pat pasirodys ir šeimos kapelos.

Centriniame miesto stadione vyks Lietuvos galiūnų komandinis čempionatas, kuriame, pasak stipriausio žmogus pasaulyje Žydrūno Savicko, dalyvaus 12 žymiausių, stipriausių galiūnų iš visos Lietuvos. Čempionate dalyvausiančių šešių komandų laukia šešios sudėtingiausios rungtys.

Žemaičių muziejuje „Alka“ vyks istorinė debatų valanda „Žemaičių ruoda“, kurią ves profesorius Alfredas Bumblauskas. Istoriko teigimu, rengiamoje istorinių debatų valandoje bus kalbama ne tik apie praeitį, bet ir apie šiuo metu rengiamą dabartinės Lietuvos administracinę reformą. Diskusijoje dalyvaus ne tik istorikai, bet ir apskričių valdininkai, pavieto pirmininkai, Žemaičių kultūros draugijos atstovai, iškilūs žemaičiai, kuriems itin svarbus Žemaitijos likimas.

Jau tapo tradicija šventės proga miestą papuošti meno kūriniu. Šiais metais birželio 13 dieną bus atidengiamos žinomo Lietuvos dailininko, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto docento Romualdo Inčirausko sukurtos Šv. Anano Paduviečio katedros didžiosios durys. Pasak Telšių rajono savivaldybės vyr. architekto Algirdo Žebrausko, šiame meno kūrinyje atsispindės visa Žemaitijos krikšto istorija.

Pirmos dienos renginius vainikuos koncertas bei šviesos akcija „1000 žiburių virš Masčio ežero“. Pasak Kultūros skyriaus vedėjos Danutės Mikienės, šia akcija bus siekiama Lietuvos rekordo. Iš visų rajono mokyklų susirinkę abiturientai paleis į dangų šviesos žibintus su savo viltimis, svajonėmis, linkėjimais bei sveikinimais Telšių miestui.

Telšių rajono savivaldybė