Darbdaviai dingę kaip į balą, darbuotojai – aklavietėje
Darbdaviai pradingsta nenutraukę darbo sutarčių, o darbuotojai „pakimba“ nežinomybėje – negauna darbo užmokesčio, bet negali kreiptis ir į Darbo biržą. Apie bedarbio pašalpą atsidūrusiems tokioje situacijoje nėra nė ką kalbėti, teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistai. Šis Trišalėje taryboje iškeltas klausimas nesėkmingai sprendžiamas jau kone dešimtį metų.
Ministerija pasiūlė tokius neaiškios baigties darbo santykius spręsti teismų keliu. „Jei darbdavys nemoka algos jau daugiau nei mėnesį, darbuotojas pateiktų pažymą iš „Sodros“ apie negautą atlygį, o darbdavio nurodytu adresu rasti nepavyktų, nutraukti darbo sutartį galėtų teismas“, – sakė projektą pristačiusi Darbo santykių ir apmokėjimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Ramunė Guobaitė-Kirslienė.
Teisingumo ministerijos valstybės sekretorius Paulius Griciūnas pabrėžė, kad toks pasiūlymas problemų neišspręs, o jas sukurs – teismų procesai užtruks po metus ar pusmetį ir dar atsieis pinigus, kuriuos kažkas turės sumokėti. „Pagal Darbo kodeksą sutartį galima nutraukti darbuotojo prašymu arba tris dienas po nesumokėto atlyginimo. Darbdaviui tereikia įforminti atleidimą“, – sakė sekretorius.
Kol institucijos sprendžia juridinius klausimus ir svarsto įvairius sprendimų variantus, be žinios dingusių darbdavių įmonėse ant šio kabliuko pamautos eilės darbuotojų, „tad problema susijusi su jų likimais“, dėstė Valstybinės Darbo inspekcijos teisininkė Vanda Zabalionytė.
Trišalei tarybai pirmininkaujantis Mykolas Aleliūnas kalbėjo, kad Lietuvos pramonininkų konfederacija nusprendė „atsistoti į darbuotojo vietą“ ir priimti ministerijos siūlomą projektą. „Bet jei teismo procesas užtruks šešis mėnesius ir daugiau, žmogus praras teisę į bedarbio pašalpą“, – svarstė M. Aleliūnas.
Susitikime nutarta ieškoti kompromiso, kurį kitą savaitę turės pasiūlyti Darbo santykių komisija.