Kaimo turizmas – gyvas ir vis dar perspektyvus

 

Artėjant vasarai vis dažniau pasvajojame apie laukiančias atostogas ir susiduriame su daugybe klausimų. Kur jas praleisiu šiemet? Lietuvos pajūryje? Kurioje nors Europos sostinėje? O gal tiesiog namie? O kodėl gi neatostogauti kaimo turizmo sodyboje? Būtent ši alternatyva jau kelerius metus yra viena labiausiai populiarėjančių. Tad koks jis, kaimo turizmas Lietuvoje?


Praėjusiųjų metų duomenimis Lietuvoje buvo 546 kaimo turizmo sodybos, kuriose vienu metu galėjo ilsėtis daugiau nei 10 tūkstančių žmonių. Tokie skaičiai atrodo itin įspūdingai, ypač žinant, kad vos prieš penkerius metus sodybų buvo bene dvigubai mažiau. Kurgi traukia didžioji poilsiautojų dalis? Populiariausios jau daug metų išlieka Utenos ir Alytaus apskritys, jose, žinoma, ir sodybų daugiausia.

 

Tokia aktyvi kaimo turizmo plėtra nebūtų įmanoma be Europos Sąjungos finansinės paramos. Ja dauguma verslininkų jau pasinaudojo arba dar ketina pasinaudoti. Tam sukurtos gan palankios galimybės – pagal Lietuvos kaimo plėtros programą 2007–2013 metams sodybų šeimininkai gali pasinaudoti iki 200 tūkst. eurų parama. Suma išties nemaža, tačiau šiokių tokių keblumų verslininkams gali sukelti tai, jog ES gali suteikti tik pusę visų reikalingų projektui lėšų, likusią dalį tenka surasti patiems sodybų šeimininkams. Vis dėlto reikalavimai paramai gauti nėra labai dideli, tad didžioji dalis užsiimančiųjų kaimo turizmu tikrai gali kreiptis į ES paramos.

Ignalinos rajone nedidelėje kaimo turizmo sodyboje šeimininkaujanti ponia Janina sakė niekada nejautusi klientų trūkumo: „Nuo tada, kai pradėjom priimti poilsiautojus, turbūt nebuvo nei vieno savaitgalio, kai sodyba stovėtų tuščia. Aišku, kalbu tik apie sezono laikotarpį, žiemą klientų nepritraukiame.“ Išties vasarą prie sodybų driekiasi eilės poilsiautojų, norint praleisti savaitgalį kokioje nors populiaresnėje poilsiavietėje, vietą dažnai tenka užsisakyti net prieš mėnesį kitą. Žiemą, deja, situacija kitokia. Labai dažnai sodybų šeimininkai šaltuoju metų laiku poilsiautojų nepriima – juk sodybas išlaikyti brangiau, be to, ne visi pasiruošę lepinti praretėjusias poilsiautojų gretas žiemos pramogomis.

Vis dėlto kai kurios sodybos svečius priima ištisus metus. Zalensų sodybos šeimininkė ponia Roma džiaugėsi šį pavasarį sulaukianti nemažai klientų: „Šis pavasaris, kaip ir visi, tikrai neblogas: sulaukiame pačių įvairiausių svečių – nuo jaunimo kompanijų iki šeimų.“ Šeimininkė pasakojo, jog kadangi sodyba yra Kauno rajone, ją dažnai savo renginiams pasirenka net verslo įmonės ir organizacijos. „Ką veikti suras kiekvienas svečias, jau daug metų stengiamės išplėsti savo teikiamų paslaugų spektrą, kad įvairiausių poreikių turintys klientai liktų patenkinti“ – sakė ponia Roma.

Kaimo turizmas gana populiarus ir kaimyninėse šalyse, tad sodybų šeimininkų teigimu, poilsiautojų iš užsienio nėra pernelyg daug. Vis dėl to jų kasmet daugėja – ypač pastebimas vokiečių ir skandinavų susidomėjimas poilsiu mūsų šalyje, tuo tarpu svečių iš Lenkijos ar Latvijos nėra tiek daug, kiek būtų galima tikėtis. Kaip pasakojo Lazdijų rajone ant Zapsio ežero kranto sodybą turinti ponia Vidonė, nors Lietuvos – Lenkijos siena visai netoliese, poilsiautojų iš šios šalies nėra itin daug: „Jie tikrai nesudaro didelės mūsų klientų dalies, poilsiautojai iš užsienio – greičiau išimtis nei taisyklė.“

Tiek Latvija, tiek ir Lenkija gali pasigirti nemažu kaimo turizmo populiarumu ir sodybų skaičiumi. Gal lietuviams verta dažniau išbandyti jų teikiamus privalumus? Jei verta, tai tik iš smalsumo: nei kainomis, nei pramogų pasiūla, nei aplinkos grožiu šių šalių sodybos neaplenkia lietuviškųjų. Štai Latvijoje gerai įrengtos sodybos šiek tiek brangesnės nei Lietuvoje – vienos nakties nakvynė žmogui kainuoja nuo 70 iki 120 litų, o kur dar papildomos paslaugos – jų yra labai įvairių ir kokybiškų, tačiau juk viskas kainuoja. Tuo tarpu Lenkijoje situacija kitokia – ten galima surasti pigesnių vietų, tačiau norint pamatyti gražią gamtą ir pasimėgauti visomis jos teikiamomis gėrybėmis, gali tekti nuvažiuoti ne vieną šimtą kilometrų: netoli Lietuvos sienos esančiose apylinkėse kaimo turizmo sodybų tikrai trūksta.

Paklausti apie kaimo turizmo ateitį Lietuvoje, verslininkai tikina, jog jokių blogų pokyčių nesitiki. Sodybos kol kas netuštėja, priešingai, potencialūs klientai aktyviai domisi poilsiu jose. Tai leidžia šeimininkams tikėtis gero sezono, o tuo pačiu ir investuoti į naujoves. Tiesa, verslininkai nelinkę atskleisti, kokios jos bus, tačiau galima numatyti, jog nebijantieji sunkmečio  naują sezoną pasitiks su nemažomis investicijomis. Štai viena iš verslininkių užsiminė sodyboje įrenginėjanti modernią konferencijų salę. Ji tikinti, jog taip į sodybą pavyksią pritraukti daugiau privačių įmonių ir kitų organizacijų, rengiančių įvairius seminarus ar mokymus savo darbuotojams. Tai tik viena iš naujovių, laukiančių poilsiautojų šį sezoną. Įvertinti ir kitas – geriausia apsilankius patiems kurioje nors sodyboje.

 

www.infomazeikiai.lt