Vaikų globos namai – alkoholizmo ir sekso pinklėse

Alfa.lt

Vaikai globos namuose girtaus namuose laisvai besiliejantis alkoholis ir siautėjantys nepilnamečiai – neretas vaizdas tokių namų gyventojams ir jų darbuotojams. Tiesa, šiuos siautėjimus stengiamasi slėpti, o nubaudžiami nebūtinai tie, kurie išties nusikalto.


Neseniai šalį sukrėtęs Klaipėdos globos namų auklėtinių siautėjimas, pasak R. Šalaševičiūtės, ne pirmas toks atvejis. Alkoholis – baisi vaikų namų globotinių rykštė.

„Dėl siautėjimų Klaipėdos miesto globos namuose jau pradėjome tyrimą. Tiesą pasakius, visi Klaipėdos regiono globos namai problemiški. Toks girtų vaikų siautėjimas – ne pirmas kartas, prieš Kalėdas panašus nutikimas buvo Utenos vaikų globos namuose. Tą kartą girti globotiniai sumušė kartu gyvenantį vaiką, o vėliau darbuotojai viskuo bandė apkaltinti sumuštąjį“, – pasakojo R. Šalaševičiūtė.

Girti besišlaistantys paaugliai, muštynės globos namuose ir bandymai slėpti tiesą – globos namų darbuotojų gėda, kurią siekiama maskuoti. Pasak kontrolierės, vaikų globos namų darbuotojai dažnai blogai atlieka savo darbą, abejingai žiūri į vaikus.

„Žinoma, taip yra ne visuose globos namuose. Ten, kur nutinka visokių bėdų, vaikai jaučiasi vieniši. Jei nemyli vaiko, jokie mokslai ir seminarai nepadės, iš čia ir kyla visos problemos“, – pasakojo kontrolierė.

Tiesa, daug vaikų į globos namus patenka jau paaugę, matę šilto ir šalto, ne kartą atstumti, todėl jie smarkiai mėgina tapti „blogaisiais“ herojais. Globos namų darbuotojų tyla, o dažnai ir abejingumas, padeda šiam blogiui tarpti ir daugintis.

„Vaikai globos namuose išties geria, pirmą kartą tai pastebėjau jau uždarytuose „Spenglos“ vaikų namuose. Jie eidavo į miškelį ir gerdavo, dabar tie patys vaikai gyvena kituose globos namuose ir geria dar daugiau. Mažų miestelių parduotuvės ir vadinamieji taškai svaigalus vaikams parduoda labai mielai. Šie juos nešasi net į globos namus, nes auklėtojai negali patikrinti ir netikrina vaikų“, – aiškino R. Šalaševičiūtė. Nekontroliuojami vaikai drąsėja ir ima siautėti. Dažnai „pogromai“ vaikų globos namuose rengiami po švenčių, kai auklėtiniai grįžta iš namų.

„Nėra gerų ar blogų globos namų, visur vaikai panašūs, tiesiog kai kur administracija puikiai dirba, kitur į vaikus numojama ranka“, – sakė kontrolierė.

Seksualinis smurtas – taip pat neretas atvejis už globos namų tvoros. Dažniausiai kenčia berniukai, juos skriaudžia vyresni, stipresni vaikai. Suaugusieji, turintys iškrypėliškų poreikių, irgi neaplenkia globos namų apylinkių.

„Apklausėme 3674 vaikus, 158 prisipažino patyrę seksualinę prievartą. Dalis namuose, kiti globos įstaigose. Turėjome informacijos, kad suaugusieji „medžioja“ vaikus, perka juos, policija pradėjo kelis tyrimus. Tenka pripažinti, kad tokie dalykai vyksta, tai nėra pavieniai atvejai“, – pasakojo kontrolierė.

Seimo narė Rima Baškienė sakė, kad pernelyg drąsu teigti, jog visuose globos namuose vaikai piktnaudžiauja alkoholiu ar yra seksualiai išnaudojami.

„Žinau, kad kontrolierė mano, jog vaikų globos namuose nesaugu, bet reikia pripažinti, kad ten ir vaikai „sunkūs“, auklėtojos nespėja sužiūrėti“, – aiškino Seimo narė. Anot jos, bėdų sumažėtų, jei daugiau vaikų gyventų šeimose, šeimynose.

„Tiesa, ten irgi pasitaiko problemų, tenka daug važinėti, kalbėtis“, – svarstė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė. Anot jos, alkoholio vartojimas globos namuose – truputį išpūstas reikalas.

„Na, gal nubėga į miškelį, išgeria, bet abejoju, ar masiškai geria. Juos prižiūri, o jei parduotuvėse parduota alkoholį vaikams ir dar žinodami, kad jie – globos namų auklėtiniai, tai – žmonių moralės stygius“, – aiškino parlamento narė.

Ji pripažino, kad daugelis globos namų vadovų slepia ne itin malonius nutikimus nuo visuomenės ir kontrolierių akių. „Nenori išnešti šiukšlių iš savo namų, bando slapstyti, spręsti problemas patys“, – svarstė R. Baškienė.

Vaikai žino savo teises, bet pamiršta pareigas, o globos namų darbuotojai ne visada nuoširdžiai atlieka savo darbą.

„Seksualiniai nusikaltimai globos namuose labai jaudina. Perskaičiusi kontrolierės ataskaitą apie tokius įvykius buvau šokiruota, tai išties vyksta. Tiesa, vaikai ateina iš šeimų, kur tai daroma atžalų akivaizdoje, todėl jie turi patirties, žino, kas tai yra ir kaip daryti“, – sakė moteris.

Ji patvirtino, kad pasitaiko ir suaugusiųjų, kurie mėgina pasinaudoti vaikų globos namų auklėtiniais, paperka juos saldumynais, išnaudoja.

„Kalbėjomės su policininkais, jie pripažino, kad, matyt, tokių dalykų nutinka. Policija pravažiuoja pro globos namus, pasisukinėja greta, stebi aplinką“, – aiškino R. Baškienė.