Iš „PKN Orlen“ už „Mažeikų naftą“ gauti pinigai nuguls SEB banke

 Alfa.lt

Kovo 20-ąją neišpirkus beveik 10 proc. „Mažeikių naftos“ akcijų, beveik savaitę užtrukusios Vyriausybės ir koncerno Lenkijos naftos koncernui „PKN Orlen“ derybos davė rezultatų – šiandien Lietuva turi gauti apie 146 mln. litų už 20 proc. opciono kainos – 56,89 mln. JAV dolerių (apie 146 mln. litų), o likę pinigai bus sumokėti ir sandoris užbaigtas iki balandžio pabaigos.

„Pinigai gulės depozitinėje sąskaitoje SEB banke. Kol kas dar nežinome, ar jie jau pervesti“, – Alfa.lt sakė Ūkio ministerijos Teisės ir viešųjų pirkimų departamento direktorė Neringa Pažūsienė.

„Banko sąskaitos dar netikrinau, bet šiandien pinigai turi ateiti“, – sakė Premjero patarėjas finansų ir ekonomikos klausimais Mykolas Majauskas. Jo teigimu, tik techninis klausimas, kurią valandą tai įvyks. M. Majauskas, priešingai ankstesnei pašnekovei, nenorėjo pasakyti, kas juos administruos. „Sutartis yra konfidenciali“, – sakė patarėjas.

Lietuva šiuo metu valdo beveik 10 proc. „Mažeikių naftos“ akcijų.
Pasak N. Pažūsienės, sandoris turi būti užbaigtas iki balandžio 10-osios. Tada visos akcijos bus perleistos į „PKN Orlen“ rankas. Ketvirtadienį, Kovo 26-ąją, Lenkijos naftos koncernas „PKN Orlen“ ir Lietuvos vyriausybė pasirašė dokumentus dėl opciono sutarties pakeitimo.

Pagal pakeistą sutartį „PKN Orlen“ į sąlyginio deponavimo sąskaitą SEB banke penktadienį turi pervesti 20 proc. opciono kainos – 56,89 mln. JAV dolerių (apie 146 mln. litų), o likę pinigai bus sumokėti ir sandoris užbaigtas ne vėliau kaip balandžio 30 dieną, pranešė Ūkio ministerija.

Baigus sandorį, Vyriausybė gaus 284,45 mln. JAV dolerių (apie 730 mln. litų) ir palūkanas, kurios yra lygios 6 mėnesių Londono tarpbankinių palūkanų normai (LIBOR) JAV doleriais, nustatytos Londono leidinio „Financial Times“ vieną darbo dieną prieš pinigų pervedimą. Ketvirtadienį ši metų palūkanų norma buvo 1,79438 proc.

“PKN Orlen“ trečiadienį pranešė, jog tikisi, kad sandorį pavyks įgyvendinti iki gegužės vidurio.
Lenkams neišpirkus „Mažeikių naftos“ akcijų, formaliai buvo pažeista 2006 metais pasirašyta opciono sutartis sutartis ir šalys galėtų ginčą spręstų Londono teisme. Tačiau Vyriausybė buvo nusiteikusi derėtis su lenkais ir nepradėti teisminės procedūros. Kovo 20 dieną „PKN Orlen“ turėjo sumokėti pinigus – 284,45 mln. JAV dolerių, o Vyriausybė perduoti koncernui 9,98 proc. „Mažeikių naftos“ akcijų.

2006 metais pasirašyta opciono sutartis numato, kad Vyriausybė turi teisę parduoti visas likusias „Mažeikių naftos“ akcijas, o „PKN Orlen“ turi pareigą jas išpirkti. Lietuvos Vyriausybės reikalavimo teisė yra neatšaukiama, išskyrus jei ją atšauktų pati Vyriausybė, o investuotojas raštu su tuo sutiktų.

Lietuvos Vyriausybė „PKN Orlen“ kovo 10 dieną išsiuntė oficialų pasiūlymą išpirkti beveik 10 proc. „Mažeikių naftos“ akcijų. Sandorio užbaigimas pagal sutartį turėjo įvykti po 10 dienų – kovo 20-ąją 12 val. Ūkio ministerijoje Vilniuje. Bendra sandorio vertė viršija 280 milijonų JAV dolerių (apie 730 mln. litų).
Šiuo metu Lenkijos koncernas valdo 90,02 proc. „Mažeikių naftos“ akcijų.