Nausėda: TVF pagalbos neišvengsime

Alfa.lt

Lietuva tikrai neturės kitos išeities, tik anksčiau ar vėliau kreiptis į Tarptautinį valiutos fondą paramos. Mat net ir didžiausiomis pastangomis valdžia nesugebės suvaldyti valstybės finansų, antradienį pareiškė SEB analitikas Gitanas Nausėda. Todėl, jo nuomone, tai reikėtų daryti dabar pat.

Jis užtikrino, jog nors TVF reikalavimai šalies finansų pertvarkai bus griežti, lito devalvuoti nebus reikalaujama. Apie TVF poziciją, jog litas nėra tiek pervertintas kiek Latvijos latas, jis sako žinantis iš neoficialių pokalbių su Lietuvos banko pareigūnais. Alfa.lt primena, kad pradinė TVF pozicija teikiant paramą Latvijai buvo reikalavimas sumažinti lato kursą 15 procentų.

„Manyčiau, kad į TVF reikėtų kreiptis dar iki biudžeto įstatymų pataisų priėmimo [jas vyriausybė ketina artimiausiu metu perduoti parlamentui].
Jei tikime, kad deficitas dar yra nedidelis [ir valstybė gali susitvarkyti pati], tada aš sakyčiau, tikrai esame dideli optimistai, ir gal nereikia 3 mlrd. litų taupymo paketo [įrašyto biudžeto pataisose], – ironizavo G. Nausėda. – Bijau, kad reali situacija yra šiek tiek prastesnė, ji reikalauja apsispręsti.“

Anot G. Nausėdos, valdžios pastangos išvengti šalies bankroto iki šiol veikė palyginti neblogai – tačiau, viena vertus, ekonomikai akmeniu einant dugnan, net ir kukliau suplanuotų biudžeto pajamų surinkti nepavyks. Tuo labiau kad, bandydama taupyti išlaidas, valdžia pradeda pati skriausti šalies ekonomiką, o tai savo ruožtu sumažina biudžeto išlaidas – verčia dar taupyti ir, mano G. Nausėda, įsuka pražūtingą spiralę.

„Taip galime pasiekti pavojingą lygį, kuris baigtųsi socialinėmis riaušėmis. Kovo mėnesio rezultatai rodo, jog pirmą šių metų ketvirtį turėsime 0,5 mlrd. litų deficitą. Kiti ketvirčiai prošvaisčių irgi nežada. Tad, esant tokiai padėčiai, anksčiau ar vėliau vis vien būsime priversti kreiptis į TVF. Bet kreipdamiesi vėliau būsime dar susigadinę reputaciją, kuri ir taip nėra gera. Mano patarimas valdžiai – labai gerai pamatuokime, ar galime eiti dabartiniu keliu.

Gal verta padėti tašką mėginimuose subalansuoti pajamas ir išlaidas, ir pasakyti – tolesnis mokesčių didinimas niekur neveda, reikia skolintis. Jei negalime skolintis vidaus rinkoje, galime skolintis iš TVF,“ – kalbėjo didžiausiame šalies banke dirbantis G. Nausėda. Jo nuomone, šalies valdžia klysta manydama, jog į Tarptautinį valiutos fondą galima kreiptis tik nebesugebant išgyventi be jo: „Daug valstybių kreipėsi būdamos kur kas geresnėje situacijoje.“

„Manau, kad garantijos iš TVF, gebėjimas užsitikrint vadinamąją kredito liniją („standing facility“), kurią galėtume išnaudoti 100 proc., 50 proc., 20 proc. – vien šis faktas paveiktų raminančiai ir net padidintų Lietuvos galimybes pasiskolinti privačiai. Atsirastų tam tikri pasitikėjimo ženklai, nes jei ši šalis turi TVF paramą, ji net kritiniu atveju nebankrutuos“, – sakė G. Nausėda. Anot jo, dabartinė nestabili šalies padėtis didinavnorą griebtis, jo vertinimu, tokių populistinių priemonių, kaip progresiniai mokesčiai: „Tuomet pirkėjai važiuos į Lenkiją, o darbo vietos bus kuriamos Latvijoje.“