Griežtinamos bausmės plagijuotojams?

www.alfa.lt

Šiandien Teisės ir teisėtvarkos komitete buvo aptartas sugriežtintų bausmių už tam tikrus autorių teisių pažeidimus projektas. Komiteto atstovas Julius Sabatauskas išklausė suinteresuotų asmenų pasiūlymus, kuriais bus remiamasi arba ne, teikiant įstatymo projektą Seimui. Svarbiausiu akcentu tapo Baudžiamojo kodekso 192 straipsnio pakeitimo projektas, kuriame numatoma atsakomybė už neteisėtą literatūros, mokslo, meno kūrinio ar gretutinių teisių objekto neteisėtą atgaminimą.

Gali grėsti iki ketverių metų nelaisvės
„Įstatymo pakeitimas yra strateginio ankstesnės vyriausybės plano dalis. Kalbos pagaliau įgauna veiksmų pavidalą. Ilgą laiką buvo siekiama sugriežtinti bausmes intelektinės nuosavybės „vagims“. Siekiame, kad už itin stambų nusikaltimą (padaryta žala viršija 250 MGL) grėstų bausmė iki ketverių metų nelaisvės“, – Alfa.lt kalbėjo Kultūros ministerijos autorių teisių skyriaus vedėja Nijolė Matulevičienė.

ki šiol maksimali bausmė už intelektinės nuosavybės vagystę, kurios vertė viršija 100 MGL, būdavo laisvės atėmimas iki dvejų metų. Per trečiadienio pasitarimą suabejota, ar pasiūlymas skirti maksimalią ketverių metų bausmę yra logiškas. Susitikimo dalyvių nuomone, pakaktų ir trejų metų nelaisvės.

Kultūros ministerijos atstovė atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje įprasta už kelis litus įsigyti garsių lietuvių ar užsienio menininkų kūrinių plagiatus, pristatyti juos kaip originalą: „Menininko Stasio Eidrigevičiaus originalūs kūriniai puikuojasi Japonijos parodose, o Lietuvoje vos ne kas antras inteligentas turi šių kūrinių bevertes kopijas. Jei žmogus pats nutapys Pikaso ar Leonardo da Vinčio šedevrus, tai viskas gerai, bet jei tie kūriniai bus naudojami komerciniams tikslams, tai jau nusikaltimas. Griežtesnės bausmės turėtų priversti susimąstyti sukčiautojus.“

Administracinė atsakomybė nepakito
Dėl intelektinės nuosavybės prisivirus košės nereikėtų bijoti iš karto pakliūti už grotų. Jei pavyks nustatyti, kad nepadaryta 100 MGL žala, gali grėsti administracinė atsakomybė. Jokių pakitimų šioje srityje nenumatyta.

Administracinė atsakomybė plagijuotojams įstatyme įvertinta pinigine bauda nuo vieno iki dviejų tūkstančių litų su kūrinio neteisėtų kopijų konfiskavimu.
Per susitikimą vis dėlto pavyko susitarti, kad baudžiamoji atsakomybė turi būti taikoma tik tuo atveju, kai plagijuojant buvo siekiama komercinės naudos, kitu atveju, asmenys atsakys administracine tvarka.

„Įsivaizduokite Lietuvos paauglius, kurie kasdien parsisiunčia nelegalių dainų, filmuotos medžiagos ar programų. Jie nepažeistų įstatymo tik tuo atveju, kai savo asmeniniams tikslams atgamintų vieną originalaus kūrinio kopiją. Bet tos kopijos yra daromos iš nelegalių šaltinių. Todėl visiems jiems reikėtų pritaikyti bent jau administracinę atsakomybę. Juk nevaikščiosi po kiekvieno paauglio namus ir nelandžiosi po jų kompiuterį“, – pabrėžė Kriminalinės policijos atstovas Robertas Šimulevičius.

Originalo ir kopijos vertė – netolygios
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) atstovas siūlė pirmiausia išsiaiškinti, kaip nustatyti padarytos žalos mastą, tada, pasak specialisto, visos problemos išsispręstų: „Jei padarytos kopijos yra menkavertės ir padaryta nedidelė žala, turėtų būti taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė. Pastarosios bylos kainuoja brangiai, nagrinėjimas užtrunka. Sudėtingiausias klausimas, kaip nustatyti nukopijuoto kūrinio vertę. Sunkiai įsivaizduojama, kad originalaus 10 mln. Lt kainuojančio paveikslo kopijos vertė yra lygi 10 mln. Lt.“

LAT atstovai pakartojo, kad specialistams įvertinus nukopijuoto kūrinio vertę ir padarytą žalą jį viešai demonstruojant, bylų nagrinėjimas teismuose pajudėtų iš mirties taško. Kultūros ministerijos atstovė įsitikinusi, kad tokių specialistų Lietuvoje nėra, o nustatyti kopijos vertę neįmanoma.

Deiviui gresia nemalonumai
Pirmadienį LATGA agentūrą pasiekė laiškas iš Didžiosios Britanijos. Jame aiškiai išdėstyta pozicija dėl dainos „There She Goes“ galimo panašumo į Deivio kūrinį „Lietuva“. Kūrinio „There She Goes“ leidėjas informavo LATGA, kad, autoriaus Lee Mavers Entony bei jo advokato nuomone, daina „Lietuva“ yra tiesioginė kompozicijos „There She Goes“ adaptacija. Laiške prašoma pasirūpinti teisių apsauga.

LATGA generalinio direktoriaus Edmundo Vaitekūno teigimu, šis atsitikimas įrodo, kad tokie atvejai nepraeina be pasekmių. „Tikiuosi, kad tai paskatins mūsų jaunuosius kūrėjus labiau gerbti autorių teises ir profesionaliau žiūrėti į kūrybą.“

Eidrigevičiaus byla – parodė įstatymų bejėgiškumą
Prieš porą metų teisme dėl spragų įstatymuose subliūško tarptautinė paveikslų plagijavimo byla, kurioje nukentėjusiuoju pripažintas pasaulinį pripažinimą pelnęs tapytojas, nacionalinės premijos laureatas S. Eidrigevičius. Panevėžio teismas išteisino visus kaltinamuosius – savamokslį dailininką Stasį Petrauską bei kolekcininkus Vygaudą Vyšniauską ir Virgilijų Stakę, kurie tapė ir pardavinėjo S. Eidrigevičiaus kūrinius.
Ši byla atskleidė, kad nors plagijavimo ir plagiatų platinimo bylose viską lemia teisėtų kopijų vertė, bet ją nustatyti iki šiol neįmanoma – tam Lietuvoje nėra sukurta nei kriterijų, nei metodikos. Absurdišką situaciją pripažino ir teismas.