Seimo nario Algirdo Butkevičiaus pranešimas: ką žmonės turėtų žinoti apie valdančiosios daugumos nutylėtų GPM (Gyventojų pajamų mokesčio) pataisų niuansus?

Seimo LSDP frakcijos narys Algirdas Butkevičius penktadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje atkreipė dėmesį, kad pasikeitus Lietuvos Respublikos Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo nuostatoms, nuo šių metų nustatyta nauja neapmokestinamojo pajamų dydžio tvarka, kuri kiekvienam gyventojui taikoma individualiai, priklausomai nuo jo gaunamų pajamų. „Pagal GPM įstatymą, pensijos, gaunamos iš valstybės, savivaldybių ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetų, taip pat tarptautinių organizacijų ir užsienio valstybių fondų, nėra apmokestinamos GPM, – sakė A.Butkevičius. – tačiau jeigu pensininkas gauna darbo užmokestį, tai mėnesio neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) yra taikomas atsižvelgus tik į mėnesio darbo užmokesčio dydį”.

Pasak politiko, NPD nustatomas, atsižvelgiant į gyventojo pajamas vadovaujantis principu, kad didėjant pajamoms taikomas vis mažesnis NPD. Pajamoms, viršijančioms 3150 litų per mėnesį, NPD netaikomas. Metų pabaigoje bus skaičiuojamas visos gautos pajamos: ir pensijos, ir rentos, ir visos kitos išmokos, jos bus sumuojamos, o NPD perskaičiuojamas. „Pavyzdžiui, pensinio amžiaus žmogus gauna 800 litų atlyginimą, jam taikomas NPD per mėnesį sudaro 470 litų. Tačiau mokestinio laikotarpio pabaigoje, apskaičiuojant per metus taikytą NPD, į gyventojo pajamas įtraukiama ir gauta pensija, kuri gali sumažinti taikomo NPD dydį. – sako A.Butkevičius. – Gali atsitikti taip, kad žmogus metų pabaigoje turės sumokėti papildomus mokesčius, o tai tikrai ne vienam sukels šoką”. Jo teigimu, kaime gyvenantis, bet dirbantis žmogus, pardavęs užaugintus gyvulius, pieną ar kitą žemės ūkio produkciją, metų pabaigoje taip pat gali nemaloniai nustebti, nes visos jo gautos pajamos metų pabaigoje bus suskaičiuotos, o perskaičiavus NPD gali tekti susimokėti mokesčius.

Seimo narys A.Butkevičius įspėja gyventojus, kad tiems, kuriems per metus bus pritaikytas per mažas NPD, negalės jo susigrąžinti pasibaigus metams. „Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį, jog neaišku, koks bus deklaravimo mechanizmas, nes deklaravimą reglamentuojantis įstatymas dar nėra pakeistas”, – sako A.Butkevičius.

Seimo narys pasigedo informacijos apie tai, jog pasikeitė gyventojų pajamų, gautų, pardavus vertybinius popierius, apmokestinimas. „Šios pajamos bus tiesiogiai įskaičiuojamos į bendrąsias pajamas, nuo kurių taikomas NPD. Nuo šių pajamų teks mokėti ir sveikatos draudimo įmokas”, – teigė A.Butkevičius.

Nors buvo teigiama, kad dividendai bus apmokestinami 20 proc., realiai, pasak Seimo nario, dividendai bus apmokestinami 26 proc. (20 proc. pajamų mokesčio ir 6 proc. privalomojo sveikatos draudimo tarifais). „Sudėjus pelno mokesčio tarifą, kuris auga nuo 15 iki 20 proc., ir dividendams taikomą tarifą, bendra mokesčio našta viršija 40 proc.”, – tvirtina Seimo LSDP frakcijos narys A.Butkevičius.

Seimo narys spaudos konferencijoje pateikė naujus patikslintus duomenis apie 2008 m. biudžeto surinkimą, atmesdamas dabartinės daugumos atstovų kaltinimus, neva buvusi valdžia neatsakingai tvarkė finansus. A.Butkevičiaus teigimu, 2008 metų nacionalinio biudžeto planas įvykdytas 97,1 proc. Biudžetas negavo planuotų 694 mln. litų. pajamų. Vertindamas praėjusių metų biudžeto surinkimą, A.Butkevičius teigia, kad konservatorių prognozės ir gąsdinimas, kad valstybės biudžete trūks 3 ar 5 milijardų litų buvo visiškai nepagrįstos, nes skaičiai rodo visiškai kitą situaciją. Gyventojų pajamų mokesčio surinkimas įvykdytas 94 proc. Pelno mokesčio surinkimo planas įvykdytas 107,3 proc. „Prasčiausiai buvo renkamas PVM (pridėtinės vertės mokestis), planas įvykdytas beveik 91 proc. todėl, kad planas buvo pernelyg optimistinis”, – sako A. Butkevičius. Politiko duomenimis, savivaldybių biudžeto pajamų surinkimo planas įvykdytas 98,3 proc. „Tokį biudžeto pajamų surinkimą, net ir pablogėjusioms ekonominėms sąlygomis, galima vertinti teigiamai. Jeigu konservatoriai nebūtų gąsdinę visuomenės finansine krize, žmonės nebūtų pradėję beatodairiškai taupyti, nebūtų taip žymiai sumažėjęs vartojimas, kas ir paskatino gamybos mažėjimą vidaus rinkai, o tai ir lėmė blogesnį biudžeto įplaukų surinkimą metų surinkimą metų pabaigoje”, – įsitikinęs A.Butkevičius.

Daugiau informacijos Seimo narys Algirdas Butkevičius, tel. 869842665

Seimo LSDP frakcijos informacija

tel. 2396327, 865292009