Dėl "Skype" tinklu plintančių kompiuterių virusų

Pokalbių internetu programos „Skype” tinklu plintantis kompiuterių virusas netruko išpopuliarėti lietuviškoje interneto dalyje. Šis kenkėjas plinta kaip persiunčiamas failas „YOUR-MOTHER-NAKED-hahahaha.pif”, nors dabar pastebimos ir jo modifikacijos su kitokiais pavadinimais. Virusą priėmusio ir paleidusio vartotojo kompiuteris užkrečiamas. Įsikūręs sistemoje virusas bando išsiųsti save kitiems „Skype” kontaktų sąraše esantiems žmonėms. Jei bendras kontaktų skaičius viršija 50, jis savęs neplatina. Panašiu principu veikė ir 2007 metų balandį taip pat „Skype” tinklu plitęs vadinamasis „Sandros” virusas (IM-Worm.Win32.Pykse.a), tik jo atveju buvo ne siunčiamas failas, o paskelbiama nuoroda į užkrėstą tinklalapį.

 

Šiomis dienomis pastebimas ir kitų „Skype” tinklu plintančių virusų suaktyvėjimas, tad labai svarbu, kad vartotojai naudodamiesi šia kompiuterine programa būtų budrūs. Kaip matyti iš spartaus šio viruso plitimo, nemaža dalis vartotojų vis dar atlaidžiai žiūri į neaiškios kilmės failus, nesibaimina jų atverti. Visgi taip daryti nereikėtų – bet kuri antivirusinė programa yra tik pagalbinė priemonė, tuo tarpu visapusiam sistemos saugumui užtikrinti būtinas ir atsargus jos naudotojo elgesys. Nereikėtų spausti neaiškių nuorodų ar paleisti nežinomos kilmės failų – dažnu atveju tai gali baigtis duomenų praradimu, sugadinimu, kompiuterio užkrėtimu virusu ar kenkėjiška programa.

Prieš sutinkant priimti neaiškų siunčiamą failą vertėtų paklausti siuntėjo, ką jis bando perduoti. Pokalbių programomis plintantys virusai sukurti tik tam tikriems veiksmams atlikti ir į klausimą tikrai nepajėgs atsakyti. Tuo tarpu sulaukęs siuntėjo patvirtinimo vartotojas galės būti būti tikras, jog jam siunčiamas ne virusas.

Patikrinti ar kompiuteris nėra užkrėstas virusais galima pasitelkus antivirusinę programą arba naudojantis nemokamo tikrinimo internetu paslaugomis, pavyzdžiui, www.eset.lt/section/ThreadCenter/Scaner.