Mokesčių inspektoriai bendrovėse nelaukiami svečiai

 

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Vilniaus AVMI) informuoja, kad dalis sostinės daugiabučius statančių bendrovių, siekdamos nemokėti mokesčių, savo vardu neįregistruoja baigtų statyti, bet dar neparduotų butų nekilnojamojo turto registre, o butus pirkėjams perduoda pasirašiusios ne pirkimo-pardavimo, bet statybos sutartis. Todėl duomenų apie neparduotus butus nėra nekilnojamojo turto registre, o apie sudarytus sandorius – notarų duomenų bazėse.

 

 

Viena Vilniaus bendrovė su klientais – tiek su gyventojais, tiek su juridiniais asmenimis – sudarydavo statybos sutartis. Užsakovai atsiskaitydavo už butus, tačiau bendrovė neišrašydavo PVM sąskaitų faktūrų, neva statybos paslaugos dar neatliktos.

Tačiau patikrinus „nenupirktus“ butus, paaiškėjo, kad dalies jų raktai jau atiduoti užsakovams, kai kuriuose baigti visi apdailos darbai. Buhalterinėje apskaitoje šių butų pardavimo PVM neapskaičiuotas, mokestis nedeklaruotas ir nesumokėtas. Patikrinimo metu bendrovė išrašė PVM sąskaitų faktūrų už beveik 2,1 mln. litų ir deklaravo 400 tūkst. Lt mokėtino PVM už parduotus 7 butus.

„Sunkmečiu kai kurios bendrovės tokiais veiksmais siekia išvengti mokesčių arba  bent jau  vėliau sumokėti, – sakė Vilniaus AVMI Kontrolės organizavimo skyriaus vedėja Loreta Antanaitienė. – Butus pirkėjams perdavus ne pagal pirkimo-pardavimo, o pagal statybos sutartis, pastarosioms neprivaloma notarinė sandorio forma. Taigi duomenų apie tokias sutartis nėra notariniame registre.

Įgijus butą pagal statybos sutartį, sutaupomos gana nemažos sumos, kurias būtų tekę mokėti  notarui už pirkimo-pardavimo  sutarties sudarymą ir registravimą. Nekilnojamojo turto registre pirmuoju buto savininku iš karto įregistruojamas pirkėjas, o duomenų apie bendrovę kaip turtą perleidusią įmonę visai nėra.

Todėl kai sudaromos statybos sutartys, mokesčių administratoriui sunkiau kontroliuoti, ar statytojas deklaravo laiku ir visas butų pardavimo pajamas“.

 

www.infomazeikiai.lt