Vyriausybė naikina lengvatas vaistams, bet palieka – alkoholiui

Vyriausybės siūlymas nuo 2009 m. didinant akcizus branginti degtinės butelį beveik 1 litu, o alaus butelį 2 centais – dar vienas įrodymas, kad Lietuvoje taikomos lengvatinės sąlygos alaus pramonei ir kad šalyje proteguojama bei toliau skatinama neteisėta alkoholio apyvarta, tvirtina Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacija (AGPĮA).

„Įvertinus akcizų padidinimą, įsigaliojusį nuo 2008 m. sausio 1 dienos, ir dabartinį siūlymą didinti akcizo tarifą alkoholiui, akcizas alui per dvejus metus padidėtų 5 centais, tuo tarpu stipriesiems gėrimams – net 3,5 lito. Tai akivaizdus stambiausių alaus gamintojų protegavimas ir sąlygų išlaikyti didžiausius pelnus jiems sudarymas“, – įsitikinęs AGPĮA prezidentas Laurynas Vilimas. Pasak jo, vien per 2007 m. bendrovė „Švyturys-Utenos alus“ uždirbo tris kartus daugiau gryno pelno (apie140 mln. litų) nei visi stipraus alkoholio gamintojai kartu sudėjus (apie 50 mln. litų).

Pirmadienį Vyriausybė pateikė pasiūlymą nuo 2009 m. akcizo tarifą etilo alkoholiui padidinti nuo 3840 litų iki 4140 litų už gryno etilo alkoholio hektolitrą. Priėmus šį pasiūlymą, pasak AGPĮA prezidento L. Vilimo, pusės litro 40 laipsnių stiprumo gėrimas brangtų 71 centu. Savo ruožtu akcizo tarifas alui būtų didinamas 10 proc., todėl 5 laipsnių stiprumo alus pabrangtų tik 2 centais.

„Sveiku protu nesuvokiama ir tai, kodėl į savo siūlymą Vyriausybė neįtraukė mokestinės lengvatos sidrui naikinimo. Dėl šio sprendimo valstybė atsisako apie 50 mln. litų papildomų pajamų į kitų metų biudžetą. Tuo tarpu lengvatinių PVM tarifų valstybės kompensuojamiems vaistams planuojama atsisakyti nuo 2009 m. liepos mėnesio“, – stebisi L. Vilimas.

Pažymėjęs, kad alus Lietuvoje apmokestintas penkis kartus mažiau nei stiprūs alkoholiniai gėrimai, AGPĮA prezidentas taip pat atkreipia dėmesį, kad nesulygindama akcizo stipriam ir silpnam alkoholiui, Vyriausybė kasmet praranda apie pusę milijardo litų papildomų pajamų į valstybės biudžetą.

L. Vilimo teigimu, jei būtų pritarta Vyriausybės siūlymui, dar labiau padidėtų nelygybė tarp stipraus ir silpno alkoholio apmokestinimo: per dvejus metus stipraus alkoholio kaina būtų padidinta 70 kartų daugiau nei alaus – 3,5 lito ir 0,05 lito.

„Vyriausybės siūlymas – puiki Kalėdų dovana šešėlinės rinkos atstovams, neabejotinai džiūgaujantiems dėl padidėjusių legalaus stipraus alkoholio kainų, kurių rezultatas – gausėjantis naujų klientų būrys. Valstybė ne tik praranda mokestines pajamas, bet tokiu savo elgesiu ir toliau skatina geriau organizuotų nusikalstamų grupuočių formavimąsi“, – perspėja AGPĮA prezidentas L.Vilimas.

Remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamais duomenimis, per šių metų lapkričio mėnesį į valstybės biudžetą buvo surinkta 15 proc. mažiau akcizo mokesčio iš stipraus alkoholio nei per praėjusių metų lapkritį. L. Vilimo įsitikinimu, tai puikiai parodo ateities tendencijas – akcizo surinkimas į biudžetą vis mažės.