Lietuviai degtinės išgeria daugiau už rusus

Pasaulinės gėrimų rinkos tyrimų organizacijos duomenimis, Lietuvos alkoholinių gėrimų rinkos struktūroje vėl ima dominuoti stiprusis alkoholis, pagal kurio suvartojimą lenkiame net Rusiją.

Remiantis pasaulinės rinkos tyrimų bendrovės CANADEAN duomenimis, šiemet kiekvienam šalies gyventojui tenka 5,2 litro stipriųjų gėrimų, 1,8 litro vyno (įskaitant sidrą ir spirituotą vyną) ir 4,4 litro alaus. Šie duomenys gauti bendrą suvartojamų gėrimų kiekį perskaičiuojant grynuoju alkoholiu.

Tuo tarpu Rusijoje degtinės ir stipraus alkoholio išgeriama mažiau – 3,6 litro, o alaus – 3,9 litro.

Panaši alkoholio vartojimo struktūra yra ir Latvijoje bei Estijoje, tačiau visos trys Baltijos šalys ryškiai išsiskiria ES kontekste. Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje stiprus alkoholis bendroje struktūroje užima atitinkamai 46, 43 ir 52 proc., kai Danijoje šis rodiklis siekia 15 proc. Bulgarijoje – 13, o Italijoje – vos 10 proc. Įprasta ir tai, kad visose valstybėse, išskyrus tradicines vyno šalis – Italiją ir Prancūziją – alus gėrimų struktūroje užima apie 50 proc.

„Aludariai ir anksčiau yra kalbėję apie tai, kad Lietuvoje alkoholio vartojimo struktūra primena Rusiją, tačiau šių metų duomenys rodo, kad šiuo požiūriu mes savo Rytų kaimyną netgi lenkiame. Pagal vienam gyventojui tenkantį grynojo alkoholio kiekį mes Rusiją lenkiame net 3,3 litro, o degtinės išgeriame 1,6 litro daugiau. Nemanau, kad turime tuo didžiuotis ir nesinori tikėti, kad šiuos skaičius lemia mūsų kultūra ir tradicijos“, – sakė Lietuvos aludarių asociacijos prezidentas Saulius Galadauskas.

Pasak jo, fiksuojamos ir kitos neigiamos rinkos tendencijos. Atskiruose Lietuvos regionuose masiškai plinta alaus surogatas, vadinamasis „molis“, kurio poveikis vartotojams yra katastrofiškas. „Atrodo, kad pasiekėme ribą, kai rinkai ir valstybei reikia išsiaiškinti, kokios sisteminės klaidos daromos ir kaip turi būti formuojama šalies alkoholio kontrolės politika, nes šiuo metu egzistuojanti yra aiškiai neveiksminga „, – kalbėjo LAA prezidentas.

 

Šaltinis:  Lietuvos aludarių asociacija