Prekybos centruose pradedamos rinkti panaudotos elektros lemputės

Siekdamos plėtoti Lietuvos gyventojams patogią panaudotų energiją taupančių lempų surinkimo ir perdirbimo sistemą, VšĮ „Ekošviesa” ir Elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų asociacija (EEPA) ėmėsi kartu steigti lempų atliekų surinkimo vietas.

Pirmuoju bendradarbiavimo žingsniu tapo specialios lempų surinkimo vietos visuose statybinių medžiagų, buities reikmenų ir technikos prekybos centruose „Senukai“.

 

Nuo šiol žmonės neveikiančias lemputes galės dėti į ten pastatytas specialias dėžutes. Pirmosios dėžutes jau stovi Vilniuje, o iki sausio vidurio visuose prekybos centruose 14-oje šalies miestų bus pastatyta daugiau nei 40 dėžučių šioms aplinkai pavojingoms lempoms rinkti.

 

„Energiją taupančios lemputės šviečia 5-15 kartų ilgiau ir naudoja 5 kartus mažiau elektros energijos – šviesa paverčia net 80-90 proc. sunaudotos energijos, – sako VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė. – Tačiau šiose lemputėse yra aplinkai, o tuo pačiu ir žmogaus sveikatai pavojingo gyvsidabrio. Jei lemputė ne atiduodama perdirbti, bet išmetama su buitinėmis šiukšlėmis, didelė tikimybė, kad gyvsidabris pateks į gruntinius vandenis. Todėl būtina ugdyti visuomenės sąmoningumą, jog panaudotas lemputes privalu atiduoti tik jų perdirbėjams.“

 

Panaudotų elektros lempučių surinkimu besirūpinančios organizacijos vadovas atkreipia dėmesį, kad atnešę perdegusias lemputes į jų surinkimo punktus prekybos centruose, žmonės taip pat turi būti atidūs – lemputes dėti į specialias dėžutes atsargiai, jokiu būdu nemesti, kad sudužusios jos nepaskleistų gyvsidabrio garų.

 

Pasak „Ekošviesos“ vadovo, Lietuvoje trūksta ne tik skaidrios ir vieningos šių pavojingų elektros atliekų surinkimo sistemos, tačiau ir visuomenės švietimo. „Manau, jog retas mūsų šalies gyventojas žino, kad pirkdamas energiją taupančią lemputę prekybos centre, gali ten atiduoti ir jau nebeveikiančią“, – sako T. Ruželė. Jo teigimu, „Ekošviesa“ sieks, kad ateityje visi prekybos centrai priimtų senas lemputes – net jei žmogus ir neperka tuo pat metu naujos.

 

„Mūsų asociacijos tikslas yra ugdyti ne tik visuomenės, bet ir asociacijos narių sąmoningumą, todėl džiugu, kad vis daugiau įmonių socialinius principus ima suvokti kaip kertinį verslo sėkmės kriterijų, – sako EEPA vadovas Giedrius Mikulskas. – Bendroje iniciatyvoje dalyvaujantis prekybos tinklas „Senukai“ jau žinomas kaip socialiai atsakinga kompanija: tinklo parduotuvėse surenkami ir galvaniniai elementai, elektronikos ir elektros atliekos“. Artimiausiu metu, prie „Ekošviesos“ ir EEPA iniciatyvos prisijungus ir kitoms įmonėms, planuojama paruošti apie 100 surinkimo vietų visoje Lietuvoje.

 

Senų energiją taupančių lempų surinkimas ir utilizavimas yra ilgalaikė ES vykdomos ekologinės politikos dalis. Neperdirbamos, savo sudėtyje gyvsidabrio turinčios lempos yra priskiriamos prie pavojingų, žalingą poveikį gamtai turinčių atliekų.

 

VšĮ „Ekošviesa“ energiją taupančias lemputes Lietuvoje surenka nuo 2010 m. Surinktos lempos yra atiduodamos elektroninių atliekų perdirbėjams, kurie, naudodami specialias technologijas, saugiai pašalinama gyvsidabrį, o stiklą perdirba antriniam panaudojimui. Elektrą taupančios lempos yra renkamos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Utenoje, Ukmergėje, Mažeikiuose, Prienuose, Zarasuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Panevėžyje, Elektrėnuose, Alytuje ir Telšiuose.

 

Šaltinis: ekonaujienos.lt