Kokia bus 2011-2012-ųjų žiema?

Nors už lango dar rudeniškai šilta, vakar prasidėjo kalendorinė žiema. Po itin šilto rudens žiemiškų orų nenumatoma ir gruodžio pradžioje. Bet ar likusi žiema taip pat bus šilta?

Šiemet pateikta kaip niekad daug įvairiausių prognozių ateinančiam žiemos sezonui. Vasarą bei ankstyvą rudenį daugelis prognozių žadėjo speiguotą ir šaltą žiemą Europos žemynui, o dabar, kai sniego dangos beveik niekur nėra ir net Europos šiaurėje pliaupia lietus ir vyrauja teigiama oro temperatūra, prognozės pakrypo kita linkme – žiema bus labai šilta!

 

Tai kaipgi bus iš tikrųjų? Tiksliai pasakyti neįmanoma, bet tam tikros tendencijos jau yra. Skirtingai nei keletą prabėgusių žiemų, šiemet daugelis rodiklių ir klimatologų prieštarauja vienas kitam ir prognozuoja arba šiltą, arba šaltą žiemą.

 

Šiemet vėl vyrauja Ramiojo vandenyno vandens temperatūros anomalija La Ninja. Pastebėta, kad vyraujant šiam reiškiniui suaktyvėja Atlanto ciklonai ir vyksta dažna oro masių pernaša iš vakarų į rytus. To pasekmė yra į Europos gilumą plūstantis šiltas ir drėgnas jūrinės kilmės oras, tad žiemos Europoje dažniausiai būna vidutiniškai šiltos ir besniegės.

 

Šiemet taip pat pasibaigė sumažėjusio saulės aktyvumo laikotarpis, per kurį paskutinės trys žiemos buvo šaltesnės už daugiamečius vidurkius. Yra pastebėta, jog šalčiausios žiemos būna būtent saulės aktyvumo minimumo metu, nes manoma, kad saulės aktyvumas paveikia atmosferos slėgio pasiskirstymą šiaurinėse platumose bei Arktyje. Šiemet saulės aktyvumas pradėjo vėl sparčiai didėti, todėl yra didesnė tikimybė, kad žiema Lietuvoje bus šilta.

 

Iki šiol vyravę rudens orai Lietuvoje buvo labai šilti. Tik retkarčiais pasirodė stipresnių šalnų, o rimtesnio sniego išvis neiškrito. Bent gruodžio pradžioje orai išliks labai šilti ir visai nežiemiški. Ar nepasikartos tokia pati šilta ir besniegė žiema kaip 2007-2008 metais?

 

Yra keletas rodiklių, rodančių, kad ši žiema vis dėlto atsigriebs. Lapkritį nuolat atsinaujinantis aukšto slėgio laukas ties rytų bei šiaurės Europa gali  atsinaujinti ir artimiausiais mėnesiais. Tai reikštų, kad Lietuvos link pajudėtų šaltos rytų, o gal net Sibiro kilmės oro masės.

 

Galima teigti, kad saulės aktyvumas dar tik pradėjo kilti ir maksimumo nepasieks dar keletą metų. Kai kurios itin šaltos prabėgusių dešimtmečių žiemos buvo būtent mažo saulės aktyvumo ciklo pabaigoje, pavyzdžiui, 1956, 1987 metais.

 

Yra pastebėta, jog itin šaltos žiemos Europoje pasitaiko kas maždaug 30 metų ir dažniausiai 4 metus iš eilės, pavyzdžiui, 1984, 1985, 1986, 1987 ar 1968-1971 ir 1953-1956 ir kt. Taigi po paskutinių trijų šaltų ir sniegingų žiemų turėtų sekti dar viena, po kurios prasidės apie 5-6 metus trunkantis vidutiniškai šiltų žiemų ciklas.

 

Vienareikšmiškai pasakyti, kad ateinanti žiema bus šilta ar šalta, neįmanoma. Tikriausiai mūsų laukia vidutiniška, pereinamojo tipo žiema, kuri pasižymės tai šiltais, tai šaltais laikotarpiais ir ankstyvu pavasariu. Gana šiltas numatomas gruodis, tačiau apie Kalėdas ir Naujuosius Metus yra gana didelė tikimybė sulaukti žiemiškos temperatūros ir sniego.

 

Nors ši žiema nepasižymės ilgalaikiu speigu, yra didelė tikimybė, kad sausį ar vasario pradžioje šilti Atlanto srautai nutrūks ir bent keletą savaičių nusistovės šalti šiaurės rytų srautai. Tuomet kuriam laikui įsitvirtins tikra žiema, susidarys ir pastovi sniego danga. Vyraujant daugiausia drėgniems vakarų srautams, šią žiemą turėtų iškristi daugiau kritulių.

 

Šaltinis: orai.lt

 

{parasas}