Koks pavojus tyko smėlio dėžėse?

Mažieji nemažai laiko praleidžia vaikų žaidimo aikštelių smėlio dėžėse. Tačiau daugelis tėvų turbūt net neįsivaizduoja, kokia grėsmė gali slypėti smėlyje, nes smėlio dėžės kartais tampa naminių gyvūnėlių gamtinių reikalų atlikimo vieta.

Dažna kačių ir šunų platinamų parazitinių ligų – toksokarozė. Toksokarozę sukelia apvaliųjų kirmėlių toksokarų lervos. Į žmogaus virškinimo traktą patekę kirmėlių kiaušinėliai žarnyne virsta lervomis, kurios per gleivinę patenka į kraują.

 

Su krauju lervos gali nukeliauti į kepenis, širdį, plaučius, inkstus, akis ir kitus organus. Toksokarozės sunkumas priklauso nuo migruojančių lervų kiekio, jų buvimo vietos bei ligonio imuniteto. Susirgus vargina pasikartojantis karščiavimas, atsiranda bronchitas, sausas kosulys, dusulys, dažni naktiniai kosulio priepuoliai. Ligai būdinga padidėjusios kepenys, sunkiai sergantiems ligoniams — padidėję limfmazgiai ir blužnis. Migruojančių lervų gali pakliūti į akis ir sukelti regos sutrikimus.

 

Toksokarų kiaušinėliai jautrūs išdžiuvimui bei tiesioginiams saulės spinduliams. Esant +37°C temperatūrai toksokarų kiaušinėliai žūva per 5 paras, o temperatūrai pakilus iki +55°C – per 7 minutes. Žemesnėje nei –15°C temperatūroje nustoja vystytis, pereina į ramybės būseną, kurioje gali peržiemoti. Ant žemės kiaušinėliai gyvybingi gali išlikti net kelis metus. Didžiausia tikimybė užsikrėsti išlieka vasaros – rudens mėnesiais, kada susikaupia didžiausias subrendusių kiaušinėlių kiekis ir žmonių kontaktas su dirvožemiu yra daug dažnesnis.

 

Siekiant išvengti šio susirgimo, būtina laikytis higienos: atidžiai tekančiu vandeniu su muilu nusiplauti rankas grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgį, pažaidus su šuniuku, kačiuku. Negalima valgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių, negerti ir nenaudoti maisto gamybai, daržovėms, vaisiams, uogoms plauti atvirų telkinių vandens.

 

Svarbu tinkamai elgtis su šunimis ir katėmis: reguliariai juos gydyti nuo kirminų; neleisti šunims laižyti veido, indų, kuriuos naudoja žmonės, nes ant šuns snukučio, liežuvio gali būti parazitų kiaušinėlių, galinčių patekti į žmogaus virškinimo traktą ir sukelti susirgimą; šunis vedžioti jiems skirtose aikštelėse; neleisti savo augintiniams teršti aplinkos, surinkti jų išmatas į maišelius ir išmesti į konteinerius; nežaisti su svetimais, ypač valkataujančiais gyvūnais; rūpintis savo augintinių švara.

 

Vaikų smėlio dėžės yra patraukli vieta katėms, šunims tuštintis, todėl patartina nenaudojamas smėlio dėžes uždengti. Svarbu kiekvienais metais pakeisti smėlį ir nuolat jį perkasti. Neleiskite vaikams žaisti smėlio dėžėse, kuriose smėlis nekeičiamas. Smėlio dėžes reikėtų įrengti saulėtose vietose.

 

Smėlį vaikų žaidimo dėžėse ikimokyklinio ugdymo įstaigos privalo keisti kasmet ar dažniau, jei aptinkama askaridžių, plaukagalvių, tokoskarų kiaušinėlių. Smėlis turi būti perkasamas pagal poreikį. Smėlio dėžės turi būti uždengtos, kad jose nesikapstytų priklydę gyvūnai.

 

Telšių visuomenės sveikatos centro informacija

 

{parasas}