Genetiškai modifikuotų maisto produktų Lietuvoje daugėja

Mmaisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) maisto produktų inspektoriai, atlikę maisto produktų tyrimus, papildė prekyboje esančių maisto produktų, kurių sudėtyje yra GMO, sąrašą.

VMVT duomenimis, pirmąjį šių metų pusmetį į rinką nepateko 26 tūkst. 55 kg nepaženklintų, genetiškai modifikuotų maisto produktų, importuotų iš trečiųjų šalių.

Sojos izoflavonų, kurie skirti maisto papildų gamybai, sausame ekstrakto „Solgen 40“ mėginyje buvo nustatyta daugiau nei 5 proc. genetiškai modifikuotų sojų produktų.

 

Pažeidimai buvo nustatyti ir dviejuose saldumynų mėginiuose, importuotose iš Turkijos (26 030 kg). Saldumynuose nustatyta genetiškai modifikuotos sojos, viršijančios ES teisės aktais nustatytą ženklinimo ribą (0,9 proc.).

 

Vykdant rinkos kontrolę, buvo atrinkti 6 mėginiai kūdikių ir mažų vaikų maistelio, kurių sudėtyje nurodyti sojų produktai. Atlikus laboratorinius tyrimus, vaikų maistelyje, importuotame iš Lenkijos, Švedijos, Olandijos ir Slovakijos, GMO nebuvo nustatyta.

 

VMVT inspektoriai per pirmą 2011 metų pusmetį patikrino 693 negyvūninių ir 212 gyvūninių maisto produktų gamybos įmonių bei 231 viešojo maitinimo įmonę dėl genetiškai modifikuotų žaliavų (sojų aliejaus) naudojimo gamyboje, produktų ženklinimo reikalavimų laikymosi.

 

VMVT papildė prekyboje esančių maisto produktų, kurių sudėtyje yra GMO, sąrašą:

 

26 pavadinimų genetiškai modifikuoti augaliniai aliejai, pagaminti iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių arba kurių sudėtyje yra aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – „Tautas“, „Aukselis“, „Grace“, „Jasmine“, „Brolio“, „Optima linija“, „Luccia“, „Omili“, „Huilor“, „Sodžiaus“, „Kolumbo“, „Saulutė“, „Augalinis aliejus“, „Oilio“, „Perla“, „Tėviškės“, „Caroli“, „Dolores“, „Lankų“, „Flarina“, „Karolina“, „Cento“, „Kooperacijos aruodai“, „Virtuosso“, „Olira“, „Pakelė“.

 

7 pavadinimų margarinai, tepūs riebalų mišiniai, kurių sudėtyje yra aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – „Aukselis“, „Optima linija“, „Aima“, tepūs riebalų mišiniai „Sodžiaus“, „Aiwa“, „Luxua light“, „Riebalų tepinys 25 % riebumo“.

 

43 pavadinimų saldumynai, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų sojų produktų. Į šį sąrašą įtraukiami tokie gaminiai kaip šokoladiniai kiaušiniai su siurprizu, saldainiai su žaisliuku „Chik&Duck“, saldainiai „Truffle“, korėtoji saldžioji plytelė „Schock“, „Safari“, „Chocair“, sukramtomi saldainiai „Toffix“, saldainiai „Extrime“, saldainiai „Prestij Napolitan“, šokoladiniai saldainiai su ryžių trapučiais „Olivija“, šokoladiniai saldainiai „Tvist“, „Wonderfull“, „Dream Coconut“, „Miško voveraitė“, „Vakaro premjera“, „Vaikiška karuselė“, „Kara-Kum-Lasošči“, „Haloween“, sausainiai su pertepimu „Prens Strawbery“, šokoladas „Poltava“ ir kt.

 

1 pavadinimo majonezas, kurio sudėtyje yra sojų aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – „Sodžiaus“, „Provanso“ (Vokietija).

 

2 pavadinimų skrudinta duona, kuri buvo kepta sojų aliejuje, pagamintame iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – kepta duona su česnaku, kepta duona su sūriu ir majonezu.

 

97 pavadinimų kulinariniai gaminiai, kurių gamybai naudojamas aliejus, pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių. Į sąrašą įeina tokie gaminiai kaip žagarėliai, spurgos, čeburekai su mėsa, kepti pyragėliai su grybais, beliašai, čeburekai, kibinai, „Kijevo“ kotletai, lietiniai, vištienos gaminiai, pievagrybiai su žiediniais kopūstais, kalakutienos maltinis, kiaulienos šnicelis, keptas karbonadas, naminiai balandėliai, rauginti kopūstai su dešrelėmis, įdaryti baklažanai, pakepinta kiauliena su svogūnais, fermentinio sūrio kepsnys, kepsnys „Kelmas“, netikras zuikis, maltinukas su sūriu, lazanija, plovas, krabų lazdelės tešloje, žemaitiškas blynas, tinginio cepelinas, bulvių plokštainis, vėdarai, įvairios salotos, gaminiai su silke, žirniai su rūkytomis ausimis ir kt.

 

{balsas2}