Pediatrai perspėja: „Facebook“ gali sukelti depresiją

Gydytojams pediatrams derėtų nuolat su tėvais aptarinėti socialinių tinklų ir apskritai interneto įtaką fizinei bei psichinei vaikų ir paauglių sveikatai.

Atitinkamos rekomendacijos pateikiamos ataskaitoje, kurią neseniai publikavo Amerikos pediatrijos akademija (APA).

 

Čia nurodoma, kad bendravimas internete tapo vienu pagrindinių Amerikos paauglių socializacijos būdų. Naujausių tyrimų duomenimis, daugiau kaip pusė JAV paauglių kasdien aplanko mėgstamą socialinį tinklą, daugiau kaip 22 proc. jų daro tai daugiau kaip 10 kartų per dieną.

 

Ataskaitoje pabrėžiama, kad vaikų ir paauglių aktyvumas internete turi tiek teigiamų, tiek neigiamų aspektų. Teigiamai vertinama tai, kad šitaip įgyjama papildomų techninių žinių, taip pat bendravimo įgūdžių.

 

Kalbant apie neigiamus aspektus, pavojingiausiomis pasekmėmis paaugliams vadinamas persekiojimas internete (cyberbullying), prieiga prie pavojingo ir nepilnamečiams netinkamo turinio, apsikeitimas labai atviro pobūdžio pranešimais (sexting), naudotojų duomenų konfidencialumo pažeidimai, nederama interneto reklama ir pan.

 

Kaip vienas pavyzdžių ataskaitoje pateikiama „Facebook“ depresija: didelė tikimybė, kad pernelyg daug laiko socialiniuose tinkluose praleidžiantiems paaugliams atsiras depresijos simptomų.

 

Ataskaitos autorių nuomone, JAV pediatrai turi aktyviai dalyvauti gerindami tėvų žinias, kokie pavojai tyko vaikų internete. Amerikos pediatrams rekomenduojama siūlyti tėvams išsiaiškinti socialinių tinklų darbo principus, kasdien domėtis vaiko aktyvumu internete, padėti jiems planuoti laiką, leidžiamą tinkle, pagal galimybes bandyti palaikyti kontaktą su vaiku per internetą.

 

Išsamus ataskaitos tekstas publikuojamas oficialiame APA žurnale „Pediatrics“.

 

{alfa2}