Interviu su „paskutiniuoju samurajumi“ iš Fukušimos-1: avarijos likviduotojus žudo radiacija, bet jiems nebėra ką prarasti


39 metų Kazuma Yakoto, dirbantis avariją patyrusioje Japonijos atominėje elektrinėje Fukušima-1 ir vadovaujantis savanorių komandai, davė interviu Italijos dienraščiui „La Repubblica“. Jis papasakojo, kad savanoriais į Fukušimą-1 eina žmonės, kurie per stichinę nelaimę prarado absoliučiai viską: darbą, šeimą, draugus – ir dabar kova su radiacija tapo pagrindiniu jų likusio gyvenimo tikslu.

 

K.Yakoto komandos užduotis – išvalyti elektrinės teritoriją nuo radioaktyvių nuolaužų, pabirusių per sprogimus. Specialistai taip pat tiesia naujus kabelius, kad būtų galima atnaujinti elektros tiekimą reaktorių aušinimo įrenginiams, ir tuo pat metu pila vandenį į reaktorius, kad neperkaistų juose esantys branduolinio kuro strypai. Pasak K.Yakoto, jie lenktyniauja su laiku, tačiau kiekvieną dieną iškyla vis naujų problemų.

Tuo pat metu darbas elektrinėje tampa vis pavojingesnis. Praėjusią savaitę du darbininkai buvo išvežti į ligoninę, nes per kontaktą su radioaktyviu vandeniu, tekančiu iš vieno reaktoriaus, gavo dideles radiacijos dozes: paaiškėjo, kad jų batų aulai per žemi, todėl vanduo ir šliūkštelėjo į jų vidų. „Darbo sąlygos elektrinėje tampa vis pavojingesnės, todėl bus sunku rasti kitų technikų, kurie sutiktų rizikuoti gyvybėmis“, – sakė likviduotojų komandos vadovas.

Pasak pašnekovo, avarijos likviduotojai elektrinėje praleidžia iki 48 valandų. Po to jie turi teisę išvažiuoti už elektrinės ribų trumpam poilsiui. Nuolat būti elektrinės teritorijoje yra nepaprastai pavojinga, nes likviduotojus nepaliaujamai veikia didelės spinduliuotės dozės.

K.Yakoto pažymėjo, kad pagrindinis jų darbas paprastai vyksta nuo 10 valandos ryto iki 17 valandos pavakary, tačiau kai kuriems tenka dirbti ir naktinėje pamainoje, kad situacija būtų nuolat kontroliuojama. Paklaustas ar likviduotojai pakankamai apsisaugoję nuo radiacijos poveikio, K.Yakoto sakė: „Turime apsauginius kostiumus, pirštines su dvigubu apsauginiu ekranu, apsaugines kaukes veidui. Taip pat nešiojamės žibintuvėlius, nes labai dažnai tenka dirbti tamsoje.“

Likviduotojai gyvena dviaukščiame pastate, esančiame elektrinės teritorijoje. Kaip sakė K.Yakoto, sąlygos ten yra labai sunkios. Vietoje čiužinių tenka miegoti ant švininių plokščių, kurios turėtų žmones apsaugoti nuo radiacijos. „Žmonės miega visur: posėdžių salėje, koridoriuose, greta tualetų. Visi miega nenusirengę, ant grindų, kur papuolė“, – pasakojo K.Yakoto.

Kadangi trūksta vandens, niekas negali nusiprausti po dušu ar pasikeisti rūbus. „Mūsų štabe yra dar viena problema: mes negalime įjungti ventiliacijos dėl didelės radiacijos išorėje, o tuo pat metu dar turime nuolat dėvėti kaukes“, – sakė komandos vadovas.

Tačiau jis tvirtina, kad radiacija jo jau nebebaugina. Daug labiau jaudina buitinės problemos: „Norėčiau, kad mums atvežtų karšto maisto. Mes nebegalime daugiau maitintis vitaminizuotais batonėliais ir konservais. Tikiuosi, kad mano prašymas bus išgirstas ir artimiausiu metu bus imtasi atitinkamų priemonių.“

Vieno iš likviduotojų laiškas: „Verkti beprasmiškai. Iš čia vienintelis kelias – į dangų“

Vokietijos dienraštis „Sueddeutsche Zeitung“ taip pat aprašo Fukušimos-1 atominės elektrinės avarijos likviduotojų buitį. Jeigu dabar darbo diena trunka septynias valandas, tai pirmosiomis dienomis teko dirbti kiauromis paromis. Dienomis reaktorių blokuose juos kamuoja karštis, o naktimis jie dreba nuo šalčio po švinuotomis paklodėmis, kurios turėtų juos apsaugoti nuo radiacijos.

Vienas elektrinės darbininkas Tokijuje gyvenančiam draugui elektroniniame laiške rašė: „Verkti beprasmiška. Jeigu mes dabar esame pragare, tai iš čia yra tik vienas kelias – į dangų“. Toliau laiške jis pasakoja, kaip visą jo kaimą nuplovė cunamio banga, o jo tėvai iki šiol laikomi dingę be žinios. Pasak jo, daugelis iš tų, kurie dabar dirba elektrinėje, vienaip ar kitaip ką nors prarado per žemės drebėjimą.

Laiško pabaigoje jis rašo: „Žemės drebėjimas buvo stichinė nelaimė. Tačiau užteršimas radiacija – tai TEPCO (Fukušimos-1 atominę elektrinę valdančios kompanijos „Tokyo Electric Power Co“) kaltė.“ Jis paprašė savo draugo laišką išplatinti žurnalistams, kad žmonės žinotų, jog likviduotojai atominėje elektrinėje daro viską, kas yra jų galimybių ribose.

Kaip rašo Vokietijos dienraštis, darbininkai elektrinėje aušina reaktorius ir branduolinio kuro strypus, susiurbia užterštą vandenį, tiesia kabelius, montuoja matavimo prietaisus ir siurblius.

Didelis radiacinis fonas elektrinės apylinkėse yra kliūtis, dėl kurios stringa darbininkų aprūpinimas būtiniausiais daiktais ir produktais. Dar visai neseniai jie pusryčiams gaudavo po 30 biskvitų ir vieną konservuotų daržovių sulčių dėžutę, o taip pat pusantro litro talpos vandens butelį visai dienai. Tik visai neseniai jiems buvo suteikta galimybė prašyti antro tokio butelio per dieną. Vakarienei darbininkai gauna ryžių konservų su daržovėmis, o taip pat po indelį konservuotos vištienos, mėsos arba tuno. Kadangi nėra galimybės nusiprausti po dušu, likviduotojai mėgina šiek tiek apsišvarinti į spiritą pavilgytais rankšluosčiais.

„Nedarykite iš mūsų didvyrių“

Neseniai apie branduolinės avarijos likviduotojus rašė ir Rusijos laikraštis „Novaja gazeta“. Kalbėdamas su žurnalistu Yukio Takayama, elektrinėje dirbusio vieno Tokijo ugniagesių padalinio vadovas prašė nedaryti iš likviduotojų didvyrių, o atkreipti dėmesį į darbą gelbėtojų, kurie patys prarado savo šeimas, tačiau kiauras paras ardo griuvėsius žemės drebėjimo ir cunamio nusiaubtose šalies zonose.

Pasak Y.Takayamos, norinčių ir pasirengusių važiuoti likviduoti avarijos padarinių į Fukušimos-1 elektrinę buvo daugiau, nei reikėjo. Užduotis buvo paprasta ir nesudėtinga: užtikrinti, kad jūros vanduo būtų pumpuojamas į trečiojo reaktoriaus panaudoto kuro baseiną.

„Mes prie reaktoriaus bloko praleidome tik po 30 minučių. Visą laiką kartu su mumis buvo specialistai, kurie nuolat matavo radiacijos lygį. O netoliese stovėjo du autobusai, pasirengę bet kurią sekundę mus iš ten išvežti. Mes įrengėme vandens pumpavimo liniją ir išvažiavome, o toliau už mus dirbo automatika. Nuo mūsų nuplovė radioaktyvias dulkes, po to gydytojai paėmė įvairius mėginius ir nuodugniai mus patikrino – visi jaučiasi gerai“, – sakė ugniagesių būrio vadovas.

Y.Takayamą nustebino jiems ir jų darbui skirtas dėmesys. „Nereikia iš mūsų daryti didvyrių. Neseniai su mumis susitiko ir su ašaromis akyse mums padėkojo Tokijo meras. Aš buvau sukrėstas, kad toks kietas politikas ir rūstus žmogus parodė tokias emocijas…“ – sakė Y.Takayama.

Pasak jo, Ivatės ir Mijagio prefektūrose daugelis gelbėtojų yra praradę savo šeimas, tačiau dirba paromis ir tik per trumpas atokvėpio minutes ieško savo pačių artimųjų. „Štai tikrieji didvyriai!“ – pareiškė ugniagesių padalinio vadas.

 

 

NUORODA Į STRAIPSNĮ

 

{15min}