Paramą iš valstybės gavę gyventojai netrukus gali būti priversti ją grąžinti

Paramą skurstantiems šalies gyventojams siūlanti valstybė gali įstumti žmones į dar didesnę bėdą. Kelis mėnesius ar net visus metus gavusiems pašalpas ar išmokas nepasiturintiems asmenims gali būti liepta jas grąžinti.

Ir nors valstybė pinigus mokėjo dalimis, grąžinti juos reikalaujama visus iš karto.

Vilnietę Jūratę Bernadickaitę ištiko šokas, kai iš sostinės Socialinės paramos centro (SPC) atėjo raštas su reikalavimu grąžinti valstybei išmokas už vaikus. 7–metę Kristiną ir 3–ejų dar neturintį Augustą moteris augina viena. Visos jos pajamos – kiek daugiau nei 600 litų į rankas.

Prašei? Kalta!

Pernai Jūratei buvo skirta valstybės išmoka – po 52 litus kiekvienam vaikui kas mėnesį. Ir štai, lyg perkūnas iš giedro dangaus, reikalavimas išmokėtus pinigus grąžinti, nes šie esą skirti neteisėtai.

„Pernai SPC apskaičiavo, kad išmoka vaikams priklauso. Atsiuntė tai patvirtinantį pranešimą, kelis mėnesius mokėjo pinigus, o kai susidarė nemenka suma, staiga nusprendė, kad gaunu juos neteisėtai! Pradėjau aiškintis ir išgirdau, kad tik pati esu kalta, nes rašiau prašymą. Bet nuo kada prašymas yra oficialus sprendimas? Už ką tada gauna pinigus SPC darbuotojai? Išeina, kad apsiskaičiuoju pati, pasiskiriu pati, atsakomybę už neteisingus apskaičiavimus turiu prisiimti pati”, – bėrė J.Bernadickaitė.

Moteris guodėsi, kad pinigus – daugiau kaip 800 litų – kol vyksta susirašinėjimas su SPC, teko skolintis ir grąžinti. „Valstybė, duodama po kąsnelį, dabar iš manęs atėmė visą kepalą”, – piktinosi vilnietė.

Vaiko pinigai

Pagal Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinąjį įstatymą, išmoka vaikui skiriama, jei vidutinės šeimos pajamos vienam asmeniui neviršija 525 litų per mėnesį. Vaikams iki 2 metų mokama 97 litų per mėnesį išmoka, nuo 2 iki 7 metų – 52 litų, nuo 7 iki 18 metų 52 litų išmoka mokama, jei šeimoje auga trys ir daugiau vaikų.

Prašymus skirti išmoką priima savivaldybių SPC, tačiau prieš kreipiantis į juos paramos prašantys asmenys turi patys apsiskaičiuoti, ar parama jiems priklauso.

Pats sau buhalteris

„Todėl kad kas kaip nori, taip ir skaičiuoja”, – atsiduso sostinės SPC Socialinių išmokų skyriaus vedėja Ieva Paberžienė paklausta, kodėl išmokas gavusiems gyventojams jas vėliau tenka grąžinti.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką gyventojai patys gali apsispręsti, už kokį laikotarpį skaičiuoti gautų pajamų dydį. Vienas variantas, kad išmokos pagrįstumas būtų skaičiuojamas pagal kalendorinius metus, kitas – apsiskaičiavus paskutinių 12 mėnesių pajamas ir pateikus jas įrodančius dokumentus.

„Pirmuoju atveju žmogus jokių dokumentų ar pažymų apie pajamas pateikti neturi”, – aiškino I.Paberžienė. Galutinį sprendimą, skirti išmoką ar ne, priima savivaldybė.

Tačiau net ir gavęs išmoką gyventojas negali būti ramus, nes jo prašymą dar nagrinės ir duomenis tikrins Mokesčių inspekcija. Jeigu randama neatitikimų arba nustatoma, kad žmogus neteisingai apskaičiavo, kad išmoka jam priklauso, valstybės skirtus pinigus teks grąžinti.

„Atsakomybę už pašalpų apskaičiavimą prisiima asmuo”, – pabrėžė I.Paberžienė.

Žmonės skurdinami tyčia

Algirdas BUTKEVIČIUS – Seimo opozicijos lyderis:

O kam tada reikalingi biurokratai, kurie išlaikomi iš mokesčių mokėtojų kišenės? Jie ir turi padėti žmogui, apskaičiuoti, ar jam priklauso pašalpa, ar ne, o ne paskui reikalauti grąžinti pinigus, kurie jau išleisti. Juk kalbama apie žmones, kurie uždirba labai mažai arba apskritai neturi darbo. Teisinėje valstybėje taip neturi būti. Aišku, kai yra tyčiniai darbo pajamų, mokesčių slėpimai ir ateinama gauti pašalpos, tai – nusikaltimas. Bet tokiu atveju, kai žmogui užkraunama našta ir jis apsirinka keliais litais, yra tiesiog gėda iš atsakingų institucijų pusės.

Jekaterina KLYČMURADOVA

 

{balsas2}