Išsilavinusiam inžinieriui Darbo birža siūlo dirbti valytoju

„Eik dirbti valytoju arba išmesime iš Darbo biržos“, – tokį paliepimą išgirdo laivų variklių inžinierius Vitalijus Kovalčiukas. Nors išsilavinimą ir kitokią darbo patirtį turintis klaipėdietis šio pasiūlymo mandagiai atsisakė, jis iš karto neteko bedarbio statuso.

Pasiūlymas šokiravo

V.Kovalčiukas teigė, jog uostamiesčio Darbo biržoje jis prisiregistravo lygiai prieš metus, tačiau pirmojo darbo pasiūlymo – dirbti viešuosius darbus „Ąžuolyno valdose“ – sulaukė tik šių metų lapkritį.

Vyriškis pasakojo, jog jis niekad nieko panašaus nėra dirbęs, tad iškart specialistei, pasiūliusiai šį darbą, atsakė, kad toks darbo pobūdis jo nedomina.

Tačiau, anot V.Kovalčiuko, ši jam pagrasino išmesianti iš Darbo biržos.

„Kadangi esu pareigingas žmogus, nuėjau į pokalbį dėl šio darbo. Darbdavys man pasiūlė 600 litų atlyginimą. Pasiūlymo atsisakiau. Būčiau atsisakęs dirbti kiemų valytoju net ir tuo atveju, jeigu man pasiūlytų nemenką atlygį“, – neslėpė V.Kovalčiukas.

Suomiams tinka, Lietuvai – ne

V.Kovalčiukas daugiau nei 30 metų dirbo įvairiuose uosto kompanijose laivų variklių inžinieriumi, tad panašaus pobūdžio darbo pasiūlymų jis ir tikėjosi.

„Pasiūlymas dirbti valytoju mane pribloškė. Juk aš turiu ir profesiją, ir didelę patirtį. Variklių inžinieriaus darbas labai atsakingas. Pagalvokite, jeigu ką ne taip padaryčiau, kiek žmonių žūtų. O čia ima man ir siūlo eiti kiemų šluoti“, – niekaip atsitokėti negalėjo V.Kovalčiukas.

Klaipėdietis tvirtino, jog jis nors ir yra užsiregistravęs uostamiesčio Darbo biržoje, be darbo nesėdintis – pats nuolat ieško, kur padirbėti.

Dažniausiai užsakymų jis gauna iš Suomijos laivų statybos bei remonto bendrovių. Tačiau šie darbai laikini – trunka po kelis mėnesius.

„Darbo ieškau pats ir jo randu. Bet jei Darbo birža man būtų pasiūliusi pasidarbuoti pagal specialybę, būčiau sutikęs dirbti Lietuvoje. Suomijoje atlyginimai kur kas didesni, tačiau čia dirbti likčiau tik dėl šeimos, artimųjų“, – pasakojo vyriškis.

Pašalpų neprašo

Vos tik atsisakęs dirbti viešuosius darbus V.Kovalčiukas tą pačią dieną buvo pašalintas iš bedarbių sąrašų. Kodėl taip atsitiko, vyriškis tikino nesuprantantis iki šiol.

Pašnekovas teigė, jog šioje institucijoje jis lankėsi pareigingai, nepraleido nė vieno susitikimo.

Todėl žinia, kad jis išbrauktas iš sąrašų tik todėl, kad atsisakė vienintelio darbo pasiūlymo, vyrą itin nustebino.

V.Kovalčiukas tvirtino, jog tokius veiksmus jis pateisintų tik tuo atveju, jei gautų bedarbio pašalpą ar kitas lengvatas, tačiau jų jis nei šiuo metu, nei anksčiau nė neprašė.

„Man iš valstybės nieko nereikia, todėl bedarbio pašalpos neprašiau. Jei imčiau valstybės pinigus ir atsisakyčiau dirbti, tada toks Darbo biržos poelgis gal ir būtų teisingas“, – įsitikinęs bedarbis.

Įtaria susidorojimu

V.Kovalčiukas prisiminė, jog Darbo biržoje jis prisiregistravo tik todėl, jog jam taip patarė draugai.

Šie tik ką iš Suomijos sugrįžusiam vyrui pranešė, jog neseniai šalyje pasikeitė įstatymai, tad visi bedarbiai privalo registruotis.

„Aš žinojau, kad tapti legaliu bedarbiu nėra prasmės, nes Darbo birža jokios naudos neduos. Todėl ilgai į ją nestojau, o kai įstojau prasidėjo visos bėdos. Kam ši institucija apskritai reikalinga, nesuvokiu iki šiol“, – stebėjosi uostamiesčio gyventojas.

Be to, jis įsitikinęs, jog taip su juo susidorota, nes konfliktai su viena šios įstaigos specialisčių nuolat kildavo vos tik jam prisiregistravus biržoje.

Po skundo – nuobauda

„Specialistė, kuri mane pašalino, labai konfliktiška. Ji mane engė nuo pat pradžių. Pamenu, nuolat apsižodžiuodavome. Ji man aiškindavo, kad aš per daug klausinėju. Tad siūlydama dirbti valytoju atkeršijo. Juk žinojo, kad nesutiksiu, o tai bus pagrindas manimi atsikratyti“, – įsitikinęs V.Kovalčiukas.

Vėliau jis šią specialistę apskundė. Po išnagrinėto skundo jai pareikštas įspėjimas.

V.Kovalčiukas užsiminė svarstantis galimybę apskųsti uostamiesčio Darbo biržos specialistų elgesį žmogaus teises Europoje ginančioms institucijoms.

 

{diena2}