Žemę užgriuvo „superpilnatis“

Šiuo terminu NASA mokslininkai praminė reiškinį, kai Saulė, Žemė ir Mėnulis išsidėsto vienoje linijoje. Toks astronominis reiškinys yra labai retas ir paskutinį kartą įvyko 1991 metų rugsėjo 23 dieną.

Kaip praneša JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso agentūra (NASA) ir ją cituojančios naujienų tarnybos, paprastai tokie reiškiniai vyksta kelių dienų ar net savaičių intervalu, tačiau šiemet sutapo su rudens lygiadieniu, kuris šiemet prasidėjo rugsėjo 23 d. 6 val. 10 min.

 

 Lygiadienis – tai momentas, kai Saulė yra dangaus pusiaujo ir ekliptikos sankirtos taške. Tada visoje Žemėje, išskyrus ašigalių sritis, dienos trukmė beveik lygi nakties trukmei. Po lygiadienio Šiauriniame Žemės pusrutulyje prasideda astronominis ruduo.

 

Paprastai lygiadienis būna rugsėjo 22–23 d. Iš tikrųjų tamsusis paros laikas prilygsta šviesiajam, kiek vėliau rugsėjo 25–26 d., mat šviesos spinduliai, eidami pro Žemės atmosferą tarsi pro kokį lęšį, lūžta ir šiek tiek pailgina šviesiąją paros dalį.

 

Mokslininkai skeptiškai vertina nuogąstavimus, kad superpilnatis gali neigiamai paveikti žmones. Kol kas nėra užfiksuota jokių duomenų apie kokį nors šio reiškinio poveikį gyviems organizmams.

 

{alfa2}