Narkotinių medžiagų yra bemaž kiekvienuose namuose

vaistai

1987 metais Jungtinių Tautų organizacija birželio 26 dieną paskelbė Tarptautine kovos su narkomanija ir narkotikų platinimu diena. Šio kasmetinio minėjimo tikslas – atkreipti didesnį visuomenės dėmesį į narkotikų daromą žalą, saugoti vaikus ir jaunimą nuo narkotikų priklausomybės. Iš tiesų narkotinių medžiagų yra bemaž kiekvienuose namuose.

 

Tai aspirinas ir paracetamolis, mikstūra nuo kosulio ir vaistai nuo peršalimo. Visos šios medžiagos veikia žmogaus nervų sistemą – stimuliuoja žmogaus žvalumą. Tiesa, jos vartojamos nedideliais kiekiais ir nesukelia priklausomybės ir žalingo poveikio.

 

Vieni iš populiariausių tikrųjų narkotikų: heroinas, kokainas ir „Extasy”. Dabar yra atsiradę daug naujų, iki šiol nežinomų narkotikų rūšių. Priklausomybė nuo jų atsiranda labai greitai ir su ja labai sunku kovoti. Žmogus, įpratęs prie narkotikų, be jų negali gerai jaustis.

 

Narkotikai palaipsniui ardo žmogaus organizmą ir žudo. Narkomanija glaudžiai susijusi su nusikaltimais, nes narkomanas pasiryžęs viską padaryti, kad tik įsigytų narkotikų. Narkomanija glaudžiai susijusi su AIDS, nes narkomanai užsikrečia leisdamiesi narkotikus į veną ir naudodami nesterilias adatas.

 

Norint apsaugoti savo vaikus nuo narkotikų, padėti jiems, svarbu patiems suprasti, kodėl jaunimas vartoja narkotikus, kokius pojūčius jie sukelia. Suaugę, kurie galvoja, kad jaunimas vartoja, nes „yra pasileidęs, nebežino, ko norėti”, „neturi užsiėmimo” ir „jei tik panorės, galės mesti vartoti”, tikrai negalės padėti.

 

Tėvus vis dar klaidina neteisingas nusistatymas, kad kalbos apie narkotikus tik skatina vaikų smalsumą juos išbandyti. Su vaikais reikia kalbėti apie narkotikus, aišku, tai labai sudėtinga užduotis. Pokalbiai su vaikais apie narkotikus yra geriausias būdas suteikti jiems objektyvią informaciją apie narkotikų vartojimo žalą.

 

Narkotikų kontrolės departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės primena, kad tėvai, įtariantys, jog jų vaikai vartoja narkotikus, gali kreiptis į Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio priklausomybės ligų centrus, į visuose Lietuvos miestuose veikiančius psichikos sveikatos centrus, mokyklose dirbančius socialinius pedagogus, psichologus arba skambinti į nemokamas psichologinę pagalbą bei informaciją teikiančias telefono linijas (jaunimo linijas, sveikatos specialistų linijas, paguodos linijas).

 

Daugiau pagalbos kontaktų galima rasti http://www.nkd.lt/lt/pagalbos-telefonai.

 

ŠALTINIS: Telšių visuomenės sveikatos centras

{parasas}