Eurovizijoje Lietuva blizgėjo tik kartą

Šiandien, gegužės 27, o jei pasiseks ir 29 dieną, Norvegijos sostinėje Osle vykstančiame Eurovizijos dainų konkurse, Lietuva sirgs už savo atstovus – grupę „InCulto“. Reikia pastebėti, kad lietuvių atliekamos lyrinės, romantinės, meilės dainos, liūdnos, rimtos ir dramatiškos baladės Europos žiūrovų nejaudina.


Tokias išvadas galima padaryti pažvelgus į tai, kaip Lietuvai nuo pat pradžių sekėsi Eurovizijos dainų konkurse. Jame mūsų šalis debiutavo Airijos sostinėje Dubline 1994 metais, o ledlaužiu tapo Ovidijus Vyšniauskas su daina „Lopšinė mylimai“. Deja, debiutas visiškai nepavyko. Nesurinkusi nė vieno taško Lietuva užėmė paskutinę − 25 vietą.

 

Po šio „blyno“, Lietuva į Euroviziją grįžo po penkerių metų − 1999-aisiais. Konkursas vyko Jeruzalėje (Izraelis), mūsų šaliai atstovavo Aistė Smilgevičiūtė su daina „Strazdas“. Geras kūrinio pasirinkimas, stiprus moteriškas vokalas, melodinga aranžuotė, tačiau Europos populiariosios muzikos gerbėjai to vėlgi neįvertino − 20 vieta ir trylika taškų.

 
Eurovizijos dainų konkursui 2001 metais persikėlus į Kopenhagą (Danija),  Lietuvai atstovavo grupė „Skamp“ su energinga daina „You Got Style“, kuri užėmė 13 vietą. Geras rezultatas, bet kaimynams pasisekė dar labiau. Estų duetas „Tanel Padar & Dave Benton“ su daina „Everybody“ užėmė pirmą vietą, todėl kitais metais konkurso finalas persikėlė į Estiją.

 

Ten atlikėjui Aivarui su daina „Happy You“ nepasisekė. Vėl likome populiariosios muzikos užribyje, užimdami priešpaskutinę vietą.

2004 metai, pirmą kartą buvo pakeistos Eurovizijos konkurso taisyklės. Beje, konkursas vyko Stambule, Turkijos sostinėje, kur Lino ir Simonos duetas su daina „What Happened To Your Love“ turėjo įveikti pusfinalį. Surinkus 26 taškus jiems to padaryti nepavyko.

 

Po metų mūsų šalis į Euroviziją išsiuntė atlikėją Laurą ir jos grupę „The Lovers“, kuriems dainą „Little by Little“ parašė didžiulę patirtį turintys popmuzikos kompozitoriai iš Švedijos. Tačiau ir tai nepadėjo. Pusfinalyje „Laura and The Lovers“ užėmė paskutinę vietą ir pakartojo O. Vyšniausko nesėkmę.

 
2006 metai įeis į Lietuvos dalyvavimo Eurovizijoje istoriją kaip patys sėkmingiausi. Mūsų atstovai „LT United“ triumfavo su skanduotės principu paremta daina „We Are The Winners“ ir pusfinalyje užėmė penktą, o finale rekordinę šeštą vietą. Taip įsitikinimas, kad lietuviai neturi talentingų atlikėjų, buvo paneigtas.

 

„LT United“ laimėjimas galėjo būti dar įspūdingesnis, jei ne nugalėtojai suomiai „Lordi“ su daina „Hard Rock Hallelujah“, kurie surinko dalį protestinių „LT United“ balsų. Deja, tai buvo tik epizodinis laimėjimas, nes kitais metais iškart finale pasirodžiusi grupė „4 Fun“ su lyrine balade „Love or leave“ liko dvidešimt pirmi.

 

Dar po metų Lietuva nacionalinėje atrankoje vėl pasirinko baladę. Jos atlikėjas Jeronimas Milius į Eurovizijos finalą neprasibrovė. Pernai situacija šiek tiek pasikeitė, bet proveržio nebuvo. Sasha Song pateko į finalą, kur su daina „Love“ surinkęs 23 taškus užėmė 23 vietą.

 

Jei sureikšmintumėm ką tik išdėstytus faktus, tai šiemet grupė „InCulto“ ir jų daina „Eastern Europian Funk“ turi galimybių iškovoti Lietuvai aukštą poziciją, ko visi labai ir tikisi.

 

{balsas2}