Nuo 2012-ųjų siūloma keisti motinystės pašalpų skyrimą

Nuo 2012 metų vaikus iki dvejų metų auginsiančioms motinoms ar tėvams siūloma leisti pasirinkti, kiek laiko jie norės gauti motinystės (tėvystės) pašalpą – vienerius ar dvejus metus. Nuo apsisprendimo priklausytų pašalpos dydis. Taip pat siūloma nemokėti kelių pašalpų už kelis vaikus bei keisti pašalpos apskaičiavimo principą. Skaičiuojama, kad valstybė sutaupytų nuo 135 mln. iki 188 mln. litų. Tokius naujausius socialinio draudimo sistemos reformos pasiūlymus, kuriems dar nėra pritarusi Vyriausybė, Seimo nariams teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Jeigu tėvai nuspręstų pašalpą gauti vienerius metus, jiems priklausytų 100 proc. buvusio atlyginimo, o jeigu dvejus – 70 proc., kol vaikui sukaktų vieneri, ir 40 proc. – dveji metai. Jei Seimas siūlymams pritartų, pašalpą mokant dvejus metus, valstybė sutaupytų 135 mln. litų, o vienerius – 188 mln. litų.

 

Ministerijos skaičiavimais, vidutinė motinystės pašalpa vaiką auginant iki vienerių metų siektų 2,5 tūkst. litų, o nuo vienerių iki dvejų – 1,65 tūkst. litų. Manoma, kad pašalpą vienerius metus imtų 23,2 tūkst. tėvų, o nuo vienerių iki dvejų metų – 23 tūkstančiai. Tiems tėvams, kurie norėtų gauti pašalpą dvejus metus, antrais vaiko auginimo metais siūloma leisti gauti ir kitų pajamų, o pradėjus dirbti pašalpa nemažėtų.

 

Anksčiau buvo siūloma mokėti pasirinktinai: arba 100 proc., jei vienerių metų atostogos, arba, jeigu ima dvejus metus, tai pirmaisiais metais siūlytas 60 proc., o antraisiais metais – 40 proc. gauto uždarbio kompensavimas, jo nesiejant su darbo pajamomis.

 

Kelis vaikus – dvynukus, trynukus, pametinukus iki dvejų metų – vienu metu auginantiems tėvams siūloma mokėti ne daugiau kaip 100 proc. buvusio atlyginimo. Dabar auginant kelis vaikus pašalpos už juos sumuojamos. Šios tvarkos atsisakius, valstybė sutaupytų 14 mln. litų.

 

Vaiko iki dvejų metų pašalpų mokėjimo tvarka būtų taikoma tik naujai skirtoms išmokoms. Abiem atvejais išmoka būtų apskaičiuojama pagal tėvų gautą atlyginimą per paskutinius 24 mėnesius ir tai leistų biudžete sutaupyti apie 4 mln. litų.

 

Dabar motinystės pašalpos dydis siejamas su buvusiu uždarbiu – pirmais vaiko auginimo metais mokama 100 proc. kompensuojamo darbo uždarbio dydžio pašalpa, antrais – 85 proc. Nuo šių metų liepos ši pašalpa mažėja iki 90 proc. pirmais vaiko auginimo metais ir 75 proc. – antraisiais.

 

2009 metais vaiko iki dvejų metų auginimo pašalpoms „Sodra“ išmokėjo 1,47 mlrd. litų.

 

{alfa2}