Nukritus lėktuvui žuvo Lenkijos prezidentas su žmona (ATNAUJINTA, video)

Lėktuvas, kuriuo skrido Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis ir jo žmona, nukrito Rusijoje, praneša „BBC“. Kol kas kalbama apie 87 žuvusiuosius, tačiau Rusijos atstovai teigia, jog iš 132 keleivių neišgyveno nei vienas.

Lenkijos prezidentas bei šios šalies delegacija keliavo į Smolenską, dalyvauti 70-ajame Katynės žudynių metinių minėjime.

Oro uostas buvo uždarytas

Rusijos nepaprastųjų situacijų atstovų teigimu, lėktuvas, skridęs iš Maskvos, nukrito 10.56 val. Maskvos laiku. Smolensko regiono gubernatorius Sergejus Antufievas Rusijos televizijoms patikino, jog gyvų nebeliko.

„Avarija įvyko kuomet leisdamasis lėktuvas nepataikė į nusileidimo taką. Remiantis preliminariais duomenimis, jis užkliuvo už medžių viršūnių, trenkėsi į žemę, subyrėjo ir užsidegė“, – kalbėjo politikas. Pasak jo, dabar aiškinamasi, kiek žmonių buvo Lenkijos delegacijoje.

Lietuvos radijui korespondentė Lenkijoje Nijolė Druto sakė, kad pirminiais duomenimis, leidžiantis lėktuvui tvyrojo migla.

Pasak, Smolenksko atstovų, oro uostas “Severnij” buvo uždarytas dėl tiršto rūko, tad lėktuvo pilotams buvo siūloma leistis Minske ar Maskvoje, tačiai jie vis tik nusprendė tūpti Smolenske.

Manoma, jog lėktuvu skrido 132 žmonės.

 

Didžiausia tragedija Lenkijos istorijoje

Nepaisant kontraversiškos prezidento figūros, lenkų žiniasklaida jau pakrikštijo nelaimę „didžiausia tragedija dabartinėje Lenkijos istorijoje”. Teigiama, jog pranešus naujieną premjerui Donaldui Tuskui, jis apsiverkė.

Jau sukviestas ir neeilinis vyriausybės posėdis. Į Varšuvą skuba ne tik ministrai bet ir seimo maršalas Bronislawas Komorowskis, kuris, patvirtinus prezidento žūtį, perimtu jo pareigas.

Be Lenkijos pirmosios poros lėktuve buvo ir nemažai Lenkijos politinio elito atstovų: buvęs Lenkijos prezidentas išeivijoje Ryszardas Kaczorowskis, centrinio banko vadovas Slawomiras Skrzypekas, Lenkijos armijos vyskupas generolas Tadeuszas Ploskis, kiti šalies armijos vadovai, nevyriausybinių organiacijų atstovai.

Tirs speciali komisija

Rusijos prezidentas Dmitrijos Medvedevas paskyrė specialią komisiją, tirsiančią lenkų lėktuvo žūties aplinkybes. Į įvykio vietą pasiustas ir Nepaprastųjų situacijų ministras Sergejus Šoigu.

Gedimas ar pilotų klaida?

Portalo „Gazeta.pl” pakalbintas pilotas Dariuszas Sobczynskis teigė, jog avarijos priežastimi galėjo tapti tiek techninis gedimas, tiek pilotų klaida. Pasak jo, iš liudininkų pasakojimo, akivaizdu, jog pilotai, supratę, jog negalės nusileisti, ketino kilti ir bandyti iš naujo. Tačiau būtent pakilimo metu lėktuvas užkliuvo už medžių.

Pasak aviacijos eksperto iš Virdžinijos Richardo Aboulafia, „Tupolev 154“ – sėkmingiausias sovietų sukonstruotas lėktuvas.

„Jis buvo sukurtas pačioje SSRS pramonės galybės viršūnėje. Problemų kildavo tuomet, jei regionuose, kur buvo konstruojami lėktuvai nebuvo kreipiama pakankamai dėmesio jų kokybei“.

 „Tu – 154“ nelaimių santykis –vienas iš 431 200 skrydžių. Palyginimui, „Boeing 737“ sudūžta karta per 2,68 mln. skrydžių.

Lėktuve telpa nuo 114 iki 180 keleivių ir jis gali atlaikyti sudėtingas oro sąlygas.

2010-ųjų sausį Rusijos nacionalinės oro linijos pareiškė nebesinaudosiančios šio tipo lėktuvais, tačiau daugelis oro linijų Rytų Europoje, Irane bei pačioje Rusijoje jais vis dar skraido.

Pernai liepą „Tu-154“ sudužo Irane. Tąsyk žuvo 168 žmonės.

Per dešimt metų buvo aštuonios didelės „Tu-154“ katastrofos. 

ATNAUJINTA.
Patikslintais duomenimis lėktuvu skrido 96 žmonės, iš jų 88 – Lenkijos delegacijos nariai.

{balsas2}