„Orlen Lietuvos“ gamykla ir degalinės taip pat įtariamos dėl kartelio

Naftos perdirbimo gamykla „Orlen Lietuva“ bei jos degalinės atsidūrė konkurencijos sargų akiratyje. Tokiu būdu kartelio tyrimas išaugo iki neregėto masto. Konkurencijos taryba plečia įtariamo degalų kartelio tyrimą. Patikrinimai atlikti „Orlen“ degalines valdančioje bendrovėje „Ventus-Nafta“ ir naftos perdirbimo gamyklos „Orlen Lietuva“ didmeninės prekybos skyriaus patalpose. Tai reiškia, kad tyrimas liečia jau ne tik mažmeninę rinką, bet ir didmenininkus.

Šias dvi glaudžiai susijusias įmones konkurencijos sargai purtė antradienį, dieną po to, kai buvo atliktos kratos „Statoil“ ir „Lukoil“ degalinių tinklus valdančiose bendrovėse.

„Orlen Lietuva“ situacijos kol kas nekomentuoja. Bendrovės atstovas spaudai Janas  Jacekas Komaras dienraščiui tik patvirtino, kad antradienį įmonę ir degalinių tinklą tikrino Konkurencijos tarybos specialistai. Esą detalesnį komentarą didžiausia Lietuvos įmonė galės pateikti šiek tiek vėliau.

Konkurencijos privaizdai taip pat atsitveria tylos siena ir neatskleidžia, ar kratos Mažeikiuose atliktos remiantis informacija iš ankstesnių kratų. Konkurencijos tarybos atstovė spaudai Palmira Kvietkauskienė portalui patvirtino, kad „Ventus-Nafta“ ir „Orlen Lietuva“ didmeninės prekybos skyriuje atlikti patikrinimai, tačiau atsisakė pateikti detalesnę informaciją.

„Negalime nieko komentuoti, savo veiklos metodų negalime atskleisti. Kol kas nieko nenorime komentuoti – tik konstatuojame, ką atlikome“, – sakė P.Kvietkauskienė. Beje, pašnekovė neatmetė galimybės, kad kratos „Orlen Lietuva“ gamykloje ir jos valdomame degalinių tinkle nebus paskutinis žingsnis, ir įtariamųjų ratas gali dar labiau išsiplėsti.

Keistas sutapimas – kovo pradžioje, kuomet Konkurencijos tarybos tyrimas veikiausiai jau buvo gerokai įsibėgėjęs, iš pareigų pasitraukė „Orlen Lietuva“ verslo plėtros vadovas Sigitas Zakalskis. Jis buvo vienu pagrindinių žmonių, atsakingų už kainodarą ir veikiausiai žinojo kur kas daugiau, nei daugelis jo kolegų.

P.Kvietkauskienė teigė nemananti, kad S.Zakalskio pasitraukimas susijęs su atliekamu tyrimu, tačiau griežtai to paneigti esą kol kas negalima. Su pačiu buvusiu Mažeikių įmonės verslo plėtros vadovu dienraščiui nepavyko susisiekti.

„Lukoil“, „Statoil“ ir „Orlen Lietuva“ degalinės užima maždaug pusę Lietuvos rinkos. Prie degalinių pridėjus Lietuvos rinkoje absoliučiai dominuojantį degalų gamintoją, tyrimas pasiekė neregėtą mastą. Jei Konkurencijos sargai įrodys, kad kartelyje dalyvavo visi trys didžiausi degalinių tinklai ir vienintelė regiono naftos perdirbimo gamykla, tai faktiškai reikš, kad draudžiamas susitarimas aprėpė visą naftos produktų sektorių.

Maksimali bauda už kartelinį susitarimą – 10 proc. metinės apyvartos. Degalinių tinklai dar nepaskelbė savo pernykščių veiklos rezultatų, tačiau jiems gresiančios sankcijos būtų matuojamos šimtais milijonų litų. Vien bendrovės „Lukoil Baltija“ apyvarta 2008 m. siekė beveik 2,5 mlrd. litų. O Mažeikių naftos perdirbimo gamykla vien per pirmus devynis 2009 m. mėnesius gavo 7,774 mlrd. litų pajamų.

Beje, konkurencijos sargai jau buvo skyrę Mažeikių įmonei baudą už piktnaudžiavimą dominuojančia rinkos padėtimi. Tačiau 32 mln. litų bauda taip ir neatsidūrė valstybės kišenėje – po keletą metų trukusio bylinėjimosi, teismas grąžino tyrimą Konkurencijos tarybai.

 

 

{diena2}