Mažeikių rajono ASPĮ gavo 520 dozių pandeminio gripo vakcinos „Pandemrix“

 Šių metų sausio 26 d. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistų į Telšių visuomenės sveikatos centrą buvo atvežta ir visoms Telšių apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigoms paskirstyta pandeminio gripo vakcina.

Mažeikių rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigoms skirta 520 dozių, Plungės rajono ir Rietavo savivaldybės ASPĮ  – 390 dozių ir Telšių rajono  440 dozių pandeminio gripo vakcinos „Pandemrix“.

Tą pačią dieną Telšių visuomenės sveikatos centre įvyko seminaras, kuriame dalyvavo apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigų medicinos darbuotojai, kurie skiepys pacientus pandeminio gripo vakcina arba organizuos šį darbą savo įstaigose.

 

Pasaulyje gripo pandemija neatšaukta. Įvairiose šalyse skiepijimas nuo pandeminio gripo tęsiamas ir toliau. Skiepais siekiama mažinti gyventojų sergamumą, komplikacijų dažnį ir su tuo susijusį mirtingumą. Gydytojai infektologai ragina skiepytis ir Lietuvos gyventojus, nes kaip rodo praeitis, pandemijos gali tęstis kelis metus ir joms būdinga antroji sergamumo gripu pagausėjimo banga. Todėl vakcinacija praėjus pirmai susirgimų bangai yra tikslinga. 1918-1919 pandemijos 2-ji banga kilo po 6 mėn., 3-ji banga kilo po 1 metų. 1957-1958 m. pandemijos 2-ji banga – po 3 mėn.  1968 – 1969 metų pandemija buvo kitokia.

 

Šios pandemijos 2-ji banga kilo po 12 mėn. ir buvo sunkesnė nei pirmoji. Pasak profesoriaus infektologo A. Ambrozaičio, Lietuvoje kilusi pirmoji pandeminio gripo banga šiuo metu nėra pasibaigusi. Pandeminių bangų kilimo priežastys iki šiol nėra žinomos, todėl tiksliai pasakyti kada ir kokio stiprumo šio pandeminio gripo antrosios bangos reikėtų laukti – negalima.

 

Pandemija prasideda tada, kai atsiranda toks virusas, kuris visiškai nepanašus į ankstesnius, todėl daugelis žmonių visiškai neturi imuniteto tokiai rūšiai. Dėl to gripas plinta sparčiai ir plačiai, juo užsikrečia šimtai tūkstančių žmonių. Atsparumas naujai viruso rūšiai įgyjamas dviem būdais: natūraliai (persirgus viruso sukelta liga) arba pasiskiepijus.

 

Rizika sunkiai susirgti pandeminiu gripu yra daug kartų didesnė nei rizika, kad po skiepijimosi pasireikš nepageidaujamos reakcijos į skiepus.

Gripo vakcinos yra naudojamos jau daugiau nei 60 metų ir jų saugumas yra vienas geriausiai pagrįstų. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras teigia, kad pandeminio gripo vakcinų saugumas yra panašus į sezoninio gripo vakcinų saugumą. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras nuolat stebi vakcinos naudojimą Europos Sąjungoje, siekdamas užtikrinti naujausios informacijos teikimą visuomenei.

 

Siūloma pirmiausia pasiskiepyti medikams, kurie visada pirmieji susiduria su gripu taip pat sergantiems plaučių ir kitomis lėtinėmis ligomis, nėščiosioms ir kitiems žmonėms, besirūpinantiems savo sveikata. Skiepijama nemokamai. Norintys pasiskiepyti pandeminio gripo vakcina turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.