„Akmenės cementas" degins atliekas

ATN.LT

 Ne visuose šalies regionuose būtina statyti dideles, šimtus milijonų kainuojančias atliekų deginimo gamyklas – galimybę saugiai deginti rūšiuotas buitines atliekas Šiaurės vakarų Lietuvoje turi bendrovė „Akmenės cementas”.

 

Tai paaiškėjo Druskininkuose rugsėjo 24-25 dienomis vykusiame aplinkosaugos diskusijų forume „Atliekų tvarkymas 2009”, kuriame šveicaras dr. Hansas Wilhelmas Meyeris informavo apie atliekų deginimo galimybes cemento pramonėje.

 

„H.V.Meyeris vardino atliekų deginimo cemento krosnyse pranašumus prieš kitus deginimo būdus. Pagrindinis privalumas yra tas, kad cemento pramonėje atliekos sunaikinamos optimaliau – jos virsta kuru ir yra visiškai sudeginamos cemento gamybos metu. Kitaip yra specializuotose atliekų deginimo įrenginiuose – atliekų deginimui juose reikalingas papildomas kuras”, – sako „Akmenės cemento” direktorius Artūras Zaremba.

 

Deginant atliekas cemento pramonėje susidarę pelenai patenka į cementą, o atliekose esantys sunkieji metalai – į klinkerio kristalinę struktūrą. Dėl šių procesų nepasikeičia nei gaminamo produkto savybės, nei kokybė. Degimo procesas vyksta 1450 laipsnių Celsijaus temperatūroje, todėl buitinėse atliekose esantys organiniai junginiai yra visiškai suardomi ir nebelieka sąlygų susidaryti kenksmingoms medžiagoms.

 

Tuo tarpu specializuotuose atliekų deginimo įrenginiuose deginant atliekas reikia išspręsti daug papildomų klausimų: susidarantys pelenai turi būti išvežami į sąvartynus, o sunkiųjų metalų „sugaudymui” reikia įrengti labai sudėtingus ir brangius filtravimo ir valymo įrenginius.

 

„Tradicinio kuro pakeitimas atliekomis cemento gamyboje yra naudingas daugeliu aspektų. Tai klasikinis, išsivysčiusiose šalyse žinomas pavyzdys, kaip sėkmingai galima derinti socialinius, aplinkos apsaugos ir ekonominius reikalavimus”, – teigė bendrovės direktorius Artūras Zaremba.

 

Pasak jo, bendrovė „Akmenės cementas” yra pasiruošusi išnaudoti visus esamus gamyklos pajėgumus rūšiuotų atliekų deginimui.

 

www.atn.lt