Atgimsta senovinis lietuvių žaidimas — ripka

ATN.LT

 

 

 

Ar užgims nauja mada Lietuvoje žaisti senovinius lietuvių liaudies žaidimus? Jau tapo populiaru imti iš senovės daugelį dalykų: aprangos detales, muzikos instrumentus. Tad nenuostabu, kad į kasdienį gyvenimą gali pasibelsti ir senoviniai žaidimai. Nerimsta kalbos, kad šiais metais vyksiančiame post folk ir baltiškos kultūros festivalyje „Mėnuo Juodaragis 2009” įvyks parodomosios ripkos varžybos.

 

Kas yra ta ripka? Tai žaidimas, kitaip dar vadinamas ritiniu, kurį mėgdavo žaisti barzdočiai lietuviai. Ir tai vienintelis tikrai lietuviškas žaidimas išlikęs iki šių dienų.
Aišku, šiuo metu ripką žaidžia labai nedaug žmonių. Suskaičiuojama apie 150 sportininkų, kurie žaidžia Plungės, Vilkaviškio, Šiaulių, Kupiškio miestuose bei rajonuose.

 

Sakoma, kad pats Vytautas Didysis galėjo mušti ripką su savo karžygiais atokvėpio minutėmis. Pliekdavosi lazdomis, kad net dūmai rūkdavo! Kaimo žmonės, o ypač vyrai, organizuodavo turnyrus tarp kaimų, kurių vyrai vikresni, gudresni ir stipresni.

 

Vėliau žaidimas buvo perkeltas į stadionus, o 1923 metais pedagogas ir sporto sąjūdžio veikėjas Karolis Dineika sudarė žaidimo taisykles.

Ripka žaidžiama taip: mums reikės dviejų komandų po 7 guvius vyrus, futbolo aikštelės ant žolės, ritmušų (tokios riestos lazdos, panašios kaip naudojamos ledo ritulyje), ritinio (tai toks guminis diskas, kuris sveria iki 700 gr., skersmuo – 17-18 cm.).

 

Žaidimą galima pradėti. Tikslas – lazdomis ritinį išritinti už varžovų aikštelės galinės linijos ribų, arba įmušti į vartus. Laimi komanda surinkusi daugiausia taškų.
Žinoma, perprasti žaidimo taisykles daug lengviau žaidžiant pačiam. Galima tik įsivaizduoti, kaip atrodo nuo stipraus smūgio skriejantis ritinis (kuris pakankamai nemažai sveria), keturiolika vyrų, besimosikuojančių lazdomis ir azartiškai besiginčijančių, kuris gi iš jų vertas būti ripkos didvyriu ir surinkti daugiau taškų.

 

Tikėkimės, kad ateityje ripkos žaidėjų atsiras ir daugiau, nes stebint šį azartišką veiksmą nekyla abejonių, kad jis nuteikia labai teigiamai ir žvaliai. Galbūt tai taps nauju lietuvių sporto kultu? Pagyvensim – pamatysim.

 

www.atn.lt