Istorinis sprendimas: suparalyžiuotam ligoniui leista pasirinkti mirtį

Valstietis.lt

 

Australijos teismas priėmė istorinį nutarimą, leidžiantį pasirinkti mirtį ligoniui, kuriam suparalyžiuotos rankos ir kojos. Australijos teismas penktadienį nusprendė, kad ligonis suparalyžiuotomis rankomis ir kojomis, kuris meldė leisti jam numirti, turi teisę liepti savo slaugytojams liautis jį maitinus. Priimdamas šį istorinį sprendimą, Vakarų Australijos vyriausiasis teisėjas Wayne’as Martinas sakė, kad „Brightwater Care Group” nebus traukiama baudžiamojon atsakomybėn, jei liausis maitinusi ir girdžiusi paralyžiuotą 49 metų Christianą Rossiterį.

 

Pasak W.Martino, Ch.Rossiteris turi teisę spręsti dėl savo gydymo, o maistas ir vanduo „neturėtų jam būti duodami prieš jo valią”.

Šis teismo sprendimas Australijai yra teisinis precedentas, nes kai kuriose šalies valstijose pagalba žmogui nusižudyti yra nusikaltimas, už kurį skiriama kalėjimo iki gyvos galvos bausmė.

 

Teisėjas nusprendė, kad Ch.Rossiteris nėra mirtinas ligonis, nemiršta ir yra protiškai pajėgus priimti pagrįstą sprendimą dėl savo gydymo nutraukimo. W.Martinas nurodė medikams nuodugniai išaiškinti Ch.Rossiteriui maitinimo ir girdymo nutraukimo per vamzdelį, įvestą į jo skrandį, pasekmes.

 

Pareiškime, kuris teismui buvo perskaitytas penktadienį, Ch.Rossiteris, buvęs biržos makleris ir žygeivis, sako, kad jis negali atlikti pagrindinių žmogaus funkcijų. „Negaliu net išsišnypšti nosies, – rašė jis. – Negaliu nusišluostyti ašarų”.

 

Praėjusią savaitę jis paskelbė viešą kreipimąsi, kuriuo ragino leisti jam užbaigti savo kančias, kurias pavadino „gyvu pragaru”. „Aš esu Christianas Rossiteris ir norėčiau mirti. Esu kalinys savo paties kūne. Negaliu judėti, – žurnalistams sakė jis. – Nebijau mirti – tik skausmo. Bijau tik skausmo”.

 

Spazminis paralyžius Ch.Rossiteriui išsivystė po dviejų atskirų incidentų. Iš pradžių jis nukrito nuo pastato iš 30 m aukščio, o paskui jį važiuojantį dviračiu partrenkė automobilis.

 

„Manau, kad tokiems žmonėms turėtų būti leista laisvai pasirinkti, bet mano pasirinkimas yra mirti”, – sakė jis.

„Negaliu nė nusivalyti užpakalio. Kas trys dienos man duodama vaistų, kad išsivalytų viduriai, ir tai labai skausmingas procesas, kuris gali užtrukti nuo šešių iki aštuonių valandų”, – pridūrė jis.

 

„Brightwater”, kurios slaugos namuose prižiūrimas Ch.Rossiteris, siekė teismo sprendimo dėl to, ar jo maitinimo nutraukimas reikštų pareigos pažeidimą. Kompanija nurodė neturinti nuomonės dėl jo noro mirti.