Seimo narių atlyginimai didesni – nei kada nors anksčiau

Vilniausdiena.lt

 

2008-ųjų pabaigoje, kai artėjantis sunkmetis dar tik šiepė dantis, kadenciją baigiančių Seimo narių atlyginimai buvo porą tūkstančių mažesni nei šiandienių politikų, jau atlaikiusių ne vieną algų karpymą. Kadenciją baigusieji savo įpėdiniams buvo itin dosnūs – išeidami jų algas padidino daugiau nei dvigubai. Tad ir tris kartus nubraukus po kelis tūkstančius lieka ne tiek jau mažai, rašo „Lietuvos žinios”.

 

Dienraščio kalbinti politikai prisipažįsta, kad anuomet Seimo narius gelbėdavo solidžios parlamentinių išlaidų kompensacijos, kurias būdavo galima eikvoti, kur nori ir kaip nori. Dabar, kai šios iš biudžeto mokamos lėšos griežtai apskaitomos, atlyginimai neatrodo dideli. Kai kam – net ir per maži.

 

Anksčiau prie atlyginimo Seimo nariai gaudavo 3,4 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio priedus parlamentinėms išlaidoms bei biuro nuomai. Tad eilinis Seimo narys prie 4655 litų algos prisidurdavo maždaug 7600 litų neapmokestinamą priedą. Kur jį išleidžia, parlamentarai neprivalėjo atsiskaityti. Ne paslaptis, kad šios iš valstybės biudžeto mokamos lėšos dažniausiai būdavo naudojamos asmeniniams tikslams. Parlamentinės išlaidos ironiškai vadintos „atlyginimu vokeliuose”.

 

2008-ųjų lapkritį Seimą paliekantys politikai padidino būsimųjų parlamentarų algas, tačiau kartu iki 1,7 VMDU sumažino parlamentines išlaidas. Dar daugiau – įteisino, kad už jų panaudojimą turi būti griežtai atsiskaitoma. Kad dabartiniai seimūnai valstybės pinigų itin netaupė, o kai kurie apskritai švaistė, liudija Seimo Etikos ir procedūrų komisijos paskelbtos ataskaitos. Politikai pirko ne tik įvairių kanceliarinių prekių, bet ir maisto produktų, indų, tualetinio popieriaus, nuomojosi prabangius automobilius, dažnai važinėjo taksi.

 

Trečią kartą šiais metais susimažinę algas, nuo rugpjūčio eiliniai Seimo nariai gaus po 6910 litų algos. Jiems taip pat priklausys po 3290 litų parlamentinėms išlaidoms kompensuoti. Nuo birželio parlamentinės išlaidos buvo sumažintos iki 1,5 VMDU (1 VMDU – 2193 litai).

 

Ministrams reprezentacinėms išlaidoms kas mėnesį skiriama po 1 VMDU. Ministrams parlamentarams dar geriau: jie gauna ir reprezentacinius priedus, ir kompensaciją už parlamentines išlaidas. Seimo pirmininko reprezentacinis fondas šiuo metu per mėnesį siekia 2 VMDU – 4386 litus. Be to, dalis Seimo narių gauna priedus už valstybės tarnyboje dirbtus metus. Pavyzdžiui, turintieji 18 metų darbo stažą „prisiduria” maždaug 1,5 tūkst. litų, 15 metų – 1,3 tūkst. litų, o 9 metų – 900 litų.

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma, vienas iš nedaugelio, kuris 2008-ųjų pabaigoje nepritarė parlamentarų algų didinimui, mano, kad lyginti dabartinius ir senuosius atlyginimus, kurie būdavo „pastiprinti” priedais, lenkiančiais pačius atlyginimus, gal ir nederėtų. Dabar, kai Seimo nariams reikia pateisinti kiekvieną išleistą parlamentinių lėšų litą, sumažinti atlyginimai neatrodo tokie dideli.

 

„Mano politinis siekis apskritai susiaurinti valstybės politikų ir pareigūnų atlyginimų koeficientų skalę. Tuomet sumažėtų atotrūkis tarp daugiausia ir mažiausiai uždirbančių pareigūnų”, – sakė J.Razma. Jis teigė jau įregistravęs projektą, leisiantį padidinti žemiausius policijos pareigūnų atlyginimų koeficientus.

 

Seimo Darbo partijos frakcijos, sunkmečiu pasiūliusios visų politikų bei valdininkų atlyginimus apriboti 5 tūkst. litų, seniūnas Vytautas Gapšys nemano, kad dabartiniams Seimo nariams reikėtų „nusiristi” iki 2008-ųjų atlyginimų lygio. Pasak jo, tuomet „išpūstos kanceliarinės išlaidos buvo kaip antras atlyginimas”.

 

„Tuomet reikėtų didinti parlamentines išlaidas. Normaliai dirbti rinkimų apygardoje už tokią sumą neįmanoma. Pavyzdžiui, vien degalams išleidžiu apie 1500 litų”, – sakė jis. Jei vis dėlto tokiai algų mažinimo idėjai būtų pritarta, tektų rinktis: didinti parlamentines išlaidas ar atsisakyti kai kurių darbų, pavyzdžiui, lankytis apygardose ir susitikti su rinkėjais. V.Gapšys įsitikinęs, kad tikrąją padėtį atskleidžia ne tik Seimo nario atlyginimas, bet ir parlamentinei veiklai skiriamas priedas. „Čia reikia sumuoti”, – sakė „darbietis”. Pasak jo, racionaliausia būtų Seimo nario darbo užmokestį susieti su VMDU.

 

Opozicijos lyderis, frakcijos „Tvarka ir teisingumas” seniūnas Valentinas Mazuronis taip pat abejoja, ar įmanoma lyginti 2008-ųjų gruodžio pajamas. „Suma, gauta sudėjus dabartinį parlamentarų atlyginimą ir kanceliarines išlaidas, tikrai gerokai mažesnė už anuomet gautus pinigus”, – sakė politikas.

 

Ar galima dabartinę algą dar labiau mažinti, anot jo, kitas klausimas. V.Mazuronis teigė apskritai nepritariąs bet kokiam atlyginimų mažinimui. Manyčiau, kad reikėtų ieškoti kitų pajamų didinimo šaltinių ir nemažinti valstybės valdymo sektoriuje dirbančių žmonių atlyginimų. Priešingu atveju, mes tik priversime kvalifikuotus žmones ieškotis kito darbo”, – sakė opozicijos lyderis.

 

Jo nuomone, Vyriausybė turi ne atlyginimus mažinti, o peržiūrėti valstybės funkcijas.