Seimas sumažino motinystės pašalpas
Seimas pritarė motinystės (tėvystės) išmokų mažinimui. Už Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas balsavo 64 Seimo nariai, prieš – 1 ir 1 susilaikė. Nutarta nustatyti, kad nuo 2010 metų liepos 1 d. motinystės (tėvystės) pašalpos dydis nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos, kol vaikui sueis vieni metai, yra 90 procentų, o kol vaikui sueis dveji metai, – 75 procentai pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Ši nuostata įsigalioja 2010 m. liepos 1 d.
Iki 2009 m. rugsėjo 1 d. paskirtos ir (ar) mokamos motinystės (tėvystės) pašalpos, taip pat nuo 2009 m. rugsėjo 1 d. iki 2010 m. birželio 30 d. skiriamos motinystės (tėvystės) pašalpos sumažinamos 10 procentų, bet ne mažiau kaip iki Vyriausybės nustatytos minimaliosios mėnesinės algos, ir sumažintos mokamos iki 2012 m. birželio 30 d. Ši nuostata įsigalioja nuo 2009 m. rugsėjo 1 d.
Grąžinti dabar „nukerpamų“ sumų ateityje nesusitarta. Papildomai dirbti išmokas gaunančiam tėčiui ar mamai taip pat neleista. Parlamentarai nepritarė ir tam, kad pašalpų mažinimas būtų pradėtas ne nuo rugsėjo, o nuo kitų metų gegužės.
„Mano manymu, tai sugriautų visą solidarumo sistemą“, – argumentavo Andrius Kubilius, akcentuodamas, kad nuo rudens kerpami tarnautojų, statutinių pareigūnų atlyginimai, tad mamos neturėtų būti išimtis.
Premjeras pridūrė sveikinantis balsavimą salės balkonuose akylai stebėjusias „aktyvias mamas“, tačiau čia pat nevienareikšmiškai pridūrė besidžiaugiantis, jog valstybės „parama yra gera ir turite galimybių laiką leisti ir čia“.
Socialdemokratė Birutė Vėsaitė čia pat replikavo, kad „pilietiškai aktyvios ir raštingos“ mamos Seimo sprendimus netruks apskųsti Konstituciniam Teismui.
„Nepasakokit, kad jei nesumažinsit motinystės pašalpų, reikės mažint pensijas. Mažinsit jūs ir pensijas, ir kitas išmokas, ir tai nepriklausys nuo šito“, – tvirtino Darbo partijos parlamentaras Kęstutis Daukšys.
Opozicijos atstovai taip pat rėmė dauguma balsų neparemtą pataisą, kad būtų nustatyta, jog nurėžtos pašalpos turėtų sugrįžti į normalias vėžes 2011 metais.
Socialdemokratas Juozas Olekas pabrėžė, kad Seimo nariams algos sumažintos iki 2010 metų pabaigos, o dėl pašalpų taip nenuspręsta. Pasak jo, išeitų, kad antruosius vaiko auginimo metus bus „pusmetį vagiliaujama“.
Seime ketvirtadienį nepritarta ir siūlymui, kad minimali motinų gaunama pašalpa būtų ne 1 minimalus atlyginimas, bet du minimalūs atlyginimai. „Puikiai žinome, kiek vaikui reikia pinigų…“ – nutęsė socialdemokratas Edvardas Žakaris, pabrėždamas, kad išsilaikyti reikia ir pačiai mamai.
Tuo metu A. Kubilius nurodė, jog „būtų keista, jei socialinės išmokos pasidarytų didesnės už normaliai dirbančių žmonių atlyginimą“. „Sugriautume visą ekonominę logiką. Pasirodytų, kad ir dirbt nebereikia“, – sakė Premjeras.
Mažinant pašalpas šiemet tikimasi sutaupyti per 50 mln., kitai metais – per 80 mln. litų.