DĖL DAUGIABUČIŲ RENOVAVIMO KLAUSTUKŲ NESUMAŽĖJO

 

 

„Tarp probleminių rajonų yra dvi savivaldybės – Mažeikių ir Jonavos rajonų – kurios nuolat trypia už mūsų durų, nervinasi ir mus nervina, nes užverčia paklausimais, į kuriuos mes turime atsakinėti“, – vakar, liepos 14 d., vykusiame susitikime sakė Vidaus reikalų ministerijos Struktūrinių fondų valdymo skyriaus vedėjas Arūnas Grumadas. Jo teigimu, šiuo metu Mažeikių rajono savivaldybė yra visiškai pasirengusi įsisavinti būsto renovavimo ES lėšomis programą. Liko tik sulaukti, ką nuspręs Europos Komisija.

 

Susitikime dalyvavo Mažeikių rajono savivaldybės vadovai, specialistai, daugiabučių namų bendrijų bei daugiabučius namus administruojančių įmonių atstovai, Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktorė Jadvyga Dunauskaitė.

 

Susitikimo pradžioje mero pavaduotojas, laikinai einantis mero pareigas Rimantas Norkus vylėsi, kad savo atsakymais svečias išsklaidys susikaupusią nežinią dėl būsto renovavimo programos. Ta nežinia tvyro jau dvejus metus.

 

Deja, VRM tarnautojas nebuvo nusiteikęs raminti. Anot jo, šiandien situacija nėra pati geriausia. Kaip ir visus tuos dvejus metus: nuolatiniai trukdžiai, Seimo rinkimai, Vyriausybių kaita…

 

„Pati didžiausia bėda, kad praėjusiais metais įsliuogėme į ekonominį nuopolį, dabar vadinamą sunkmečiu. Reikėjo karpyti biudžetą, ieškoti pinigų…

Žvilgsniai nukrypo į būsto renovavimo programai skirtus pinigus. Užsitęsė neapibrėžtumo laikotarpis, kai nežinojome, ar ta priemonė apskritai bus. Pavyko apginti, priemonė išliko“, – dvejų metų epopėją pasakojo A. Grumadas.

 

Priemonė išliko, tačiau Finansų ministerija nusprendė išsiaiškinti, ar šios ES lėšos negalėtų būti traktuojamos kaip valstybės parama. Paklausimas išsiųstas Europos Komisijai, todėl renovacijos pradžia nukelta mažiausiai dviems mėnesiams arba net metams – terminai priklausys nuo kada ir koks bus atsakymas.

 

Struktūrinių fondų valdymo skyriaus vedėjas taip pat negalėjo pasakyti, kaip bus sprendžiamas lėšų kompensavimo klausimas mažas pajamas gaunantiems butų savininkams. Esą apie tai reikią kalbėti su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. VRM specialistai galį paklausti, bet reikią atsiųsti raštą. „Mes jau prieš dvejus metus šito klausėme ir iki šiol negauname atsakymo“, – pyktelėjo R. Norkus.

 

A. Grumadas akcentavo, kad visose būsto renovavimo priemonėse projekto partneris (daugiabučių namų bendrijos, administruojančios įmonės) yra pasyvus – jis nevykdo veiklų, neatlieka jokių pirkimų, išskyrus šilumos ūkio auditą. Visas veiklas turės vykdyti pareiškėjas, tai yra  Savivaldybė.

 

„Visi ne Savivaldybės padaryti pirkiniai bus traktuojami kaip nelegalūs“, – įspėjo VRM atstovas.

Mažeikių rajono savivaldybės taryba yra priėmusi sprendimą ES lėšomis dengti 70 proc. daugiabučių namų, esančių URBAN teritorijoje, renovavimo išlaidų. Likusius 30 proc. turės padengti butų savininkai. Savivaldybė šios dalies nefinansuos.

 

„Savivaldybė tam tikslui neturi pinigų ir neturės. Tas 30 procentų gyventojams yra gana nedidelė našta“, – teigė R. Norkus.

Įmonėms, turinčioms butus renovuojamame name, išlaidas teks padengti 100 proc.

 

A. Grumadas negalėjo pasakyti, ar bankai teiks paskolas gyventojams ir kokiomis sąlygomis. Šis klausimas dar nepradėtas spręsti.

„Neberašykite raštų. Programos vykdymo pradžiai Mažeikiai yra pasiruošę, tik reikia sulaukti Europos Komisijos sprendimo“, – sakė Struktūrinių fondų valdymo skyriaus vedėjas.

 

www.infomazeikiai.lt